sledovatstiahnut

Kód Enigmy (2014)

kod enigmy

Kód Enigmy (2014) online film
Životopisný film o britskom matematikovi a logikovi Alanovi Turingovi, ktorý bol považovaný za génia počítačových technológií svojej doby.
Skutočnosť, že ste momentálne schopní prečítať tento článok pomocou “kúzla” internetu, je svedectvom o vplyve Alana Turinga (Benedict Cumberbatch), jedného z najväčších britských matematikov a kryptografov, ktorý je všeobecne považovaný za otca modernej výpočtovej techniky. Turing trávil počas druhej svetovej vojny dni lúštení kódov pre spojencov, slávnu Enigmu nevynímajúc, a potom obrátil svoju pozornosť k výskumu a vývoju v akademických oblastiach, od programovania až po matematickú biológiu. Tomuto poslaniu sa venoval až dovtedy, kým ho nestretla životná tragédia.

Geniální kryptoanalytik, hrdina druhé světové války, zakladatel informatiky jako vědního oboru, bezcitný muž, kriminálník – čím vším z toho byl Alan Turing? Životopisný film se soustředí na jeho osobní drama prostřednictvím intenzivního zápasu o vytvoření technologie na prolomení kódu německého šifrovacího stroje Enigma. V pozici luštitele rébusů je i divák, který musí kauzalitu děje sestavovat z nesouvislých časových bloků. Koloběh šifry, rozluštění, nové šifry a nové komunikační bariéry formuluje vyprávění filmu jako metaforu mezilidských vztahů, která v abecedách kódů zahrnuje škálu lží, náznaků a otevřených vyznání mezi jednotlivými postavami i politickými mocnostmi. Ovládnout průběh války a určit vítěze znamená uchopit svět v jeho matematickém objemu. Kvantitu, kterou nedokáže obsáhnout člověk, může obsáhnout stroj – to je idea Alana Turinga, která nakonec předznamenala novou fázi technologické a informační modernity – věk počítače.

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů

Komentáre

comments