sledovatstiahnut

http://www.totalfilm.cz | Hluboko pod mořskou hladinou, doprovázen rybím orchestrem, vypráví hlas moře příběh rybího krále a jeho dcery Malé. Stejně jako mnozí jiní opustil král se svou matkou a třemi dcerami — Malou, Prostřední a Nejstarší – vydrancované vody a odešel žít mezi lidi. V potemnělé rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné přistěhovalců žijí teď těžký život plný práce a osamění.

Jednoho dne vstoupí do jejich obchodu sebevědomý, pohledný, ale poněkud neurvalý mladý muž – H.H.. Zasmušilý král se ho snaží co nejrychleji obsloužit a tím i zbavit. A už vůbec nemá zájem prodat mu svoji vzácnou červenou rybu. Zato Malá je mužem i dunivou hudbou, která ho provází, naprosto okouzlena. Tím víc se teď nemůže dočkat svých šestnáctých narozenin. V ten den bude moci konečně sama vstoupit do světa lidí, o kterém zatím pouze sní na dvorku za rybárnou. Tam sedává dlouhé hodiny a naslouchá lidským hlasům. Často také prosí babičku, aby jí vyprávěla o životě lidí a jejich nesmrtelné duši.

Konečně přijde tolik očekávaný den. Při rodinné oslavě Malá dostane řadu krásných dárků, ale tím nejkrásnějším je pro ni drátěný vozík. Stejně jako její sestry s ním teď bude každý večer rozvážet do restaurací připravené ryby. Při procházce do přístavu, kde s otcem a babičkou naslouchají podmořské hudbě, jim zkříží cestu bílý kabriolet, řízený H.H. Malá za ním dlouze hledí.

Druhý den si naplní vozík krabicemi a vyrazí. Okouzleně pozoruje bláznivý život města, neznámé obličeje, hvězdy i měsíc na nebi. V zastrčené uličce za restaurací jí přistane přímo pod nohama oknem vyhozený H.H. Kdosi si s ním nesmlouvavě vyřizoval účty. Ošetří mu zranění, naloží ho na vozíček a odveze ke dveřím nočního podniku, před kterým ho nedávno zahlédla. Netuší, že je to noční podnik s lehkými holkami a H.H. je jeho majitelem. Opatrně ho políbí. Zamilovala se.

Během oslavy babiččiných narozenin, Malá tajně zmizí na dvorek. Odklopí víko od kanálu a spustí se do nevlídného podzemí. Tady najde strašidelnou čarodějnici s ohromným drdolem. Ano, chce se stát člověkem, zažít lásku a získat nesmrtelnou duši a je rozhodnuta pro to podstoupit cokoli. Baba jí pomůže, ale musí jí odevzdat vzácný perlový náhrdelník a nechat si ustřihnout své krásné vlasy. Pak teprve začne stařena kouzlit. Když se Malá vynoří z oblaků kouře, má místo ploutve lidské nohy. Ačkoli ji každý krok bolestivě řeže, stala se člověkem. aposledy si Malá prohlédne svou spící rodinu a zamíří rovnou do nočního klubu. Jako dárek přinese H.H. vzácnou červenou rybu, kterou chtěl kdysi od otce koupit. H.H. se líbí její tanec i křehká dívčí krása a ujme se ji. Posadí ji za velikou kasu a navzdory nepřátelství lehkých holek z ní učiní svoji oficiální milenku. A z Malé se stává žena.

Život je najednou úžasný. Nákupy, drahé restaurace, bílý kabriolet, zábava a láska. Malá je šťastná. Idyla ale trvá jen do chvíle, kdy H.H. vyhodí z klubu jednu z holek, protože je těhotná a Malá se jí zastane. V tu chvíli k ní H.H. naprosto ochladne. Netrvá dlouho a přivede si novou přítelkyni. Bohatá, krásná a nesmlouvavá blondýna docela ovládne podnik i samého H.H. Malá je vyhozena do nevzhledné kuchyňky.

Jednoho večera do podniku nahlédne Prostřední sestra. Je životem a postavením Malé zděšena a přemlouvá ji k návratu domů. Malé je smutno, stýská se jí, ale odejít nechce. Stále doufá, že se to krásné vrátí, že jejich láska s H.H.stále trvá.

Jenže ten brzy uspořádá hlučnou svatbu s blondýnou. A Malá jim na ní dokonce zatančí. V tu chvíli se sestry vydají za čarodějnicí, aby vyměnily své vlasy za nůž. Když jím Malá do rána H.H. zabije, získá zpátky svou rybí podobu. Pokud ne, za úsvitu zemře. Udělej to, zachráníš se a budeme spolu opět šťastni, nabádají ji. A tak se Malá v noci opravdu vloudí do ložnice H.H. Dlouho stojí nad svým milým s lesknoucím se nožem v ruce, ale nakonec ho zabít nedokáže.

V ranním šeru se Malá potácí městem do rybárny. Ještě jednou chce spatřit své nejbližší. Je již nedaleko, když se nad mořem vyhoupne velké rudé slunce. Naposledy do něj Malá pohlédne a sesune se k zemi. Z hydrantů všude kolem vytrysknou proudy vody. Něžně ji uchopí a odnesou až do přístavu, kde ji předají vlnám. Její silueta se zvolna vzdaluje, až splyne s bílou pěnou na obzoru. Rybí orchestr dál hraje svoji tesknou melodii a vypravěč uzavírá příběh Malé z rybárny.

Komentáre

comments

Category:

Trailery