sledovatstiahnut

Mesto 44 (2014)

mesto 44

Mesto 44 (2014) online film
Film “Miasto 44” vypráví příběh mladých Poláků, kteří vstupují do dospělosti v kruté realitě okupace. Navzdory okupaci jsou plni života, žijí tak, jako by každý den měl být poslední. Varšava, léto 1944. Stefan (Józef Pawłowski) pečuje o svoji matku a mladšího bratra. Stal se hlavou rodiny po smrti svého otce, důstojníka polské armády, který byl zabit během válečné kampaně v září 1939. Matce slíbí, že se nebude angažovat v odbojovém hnutí, jakmile se ale naskytne příležitost, neváhá. Do odboje jej získá Kama (Anna Próchniak), sousedka z činžáku, se kterou se zná od dětství. Dívka je do Stefana zamilovaná a doufá, že po válce spolu budou žít. Ale je to způsobeno setkáním s jemnou a citlivou Biedronkou (Zofia Wichłacz), že Stefan okusí první chuť mladistvé lásky. Nicméně, Stefanovi a Biedronce není dáno příliš času, aby si užili opojení ze vzájemného citu.

Varšavské povstání z roku 1944 patří mezi nejpohnutější kapitoly druhé světové války. Jeden z nejúspěšnějších mladých polských filmařů vypráví příběh skupiny velmi mladých chlapců a dívek, kteří se ocitnou vlastním rozhodnutím uprostřed válečné katastrofy. Snímek vypovídá o jejich euforii a odhodlanosti, ale také pochybnostech a prohlubující se beznaději. Hlavním hrdinou je však samotná Varšava – město, které mělo být vymazáno z mapy Evropy.

Město 44 vypráví příběhy mladých lidí, kteří žijí své životy jako by každý den měl být jejich posledním. Není to díky jejich statečnosti nebo lehkovážnosti – tento postoj je přirozený s ohledem na skutečnost, které čelí. Píše se totiž rok 1944 a jejich příběhy se odehrávají v Němci okupované Varšavě. Mladí Poláci vnímají své zapojení do podzemního hnutí nejen jako vlasteneckou povinnost, ale také jako dobrodružství, příležitost se pochlubit před svými vrstevníky a zapůsobit na dívky. Flirtují, předvádí se a dělají plány během jejich odbojového cvičení, aniž by si uvědomovali, že se blížící léto stane nejtěžší zkouškou jejich života. A tak netuší, co pro ně historie připravila… Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou (Armia Krajowa) 1. srpna 1944 zahájilo ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Naši hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry vytvoří jeden z nejodvážnějších oddílů povstání. Jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a vraždy. Učí se lásce a zjistí, co je to nenávist. Dějiny jim dají krvavou a krutou lekci v dospívání.

Komentáre

comments