What's happening?

Podívejte se na trailer 719 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
12 let v řetězech

12 let v řetězech

Oct. 18, 2013UK134 Min.R
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. Skončil ale jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře“. Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi, který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl… černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný“ otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víra ve svobodu a pomoc.

Film britského režiséra Stevea McQueena, nominovaný na 9 Oscarů, vypráví životopisný příběh Solomona Northupa, podle jehož knižních pamětí byl snímek zinscenován. Děj se odehrává v předválečné rozpolcené Americe 19. století, kdy jižanské státy prudce profitovaly ze systému rasového otrokářství. Vzdělaný černoch Solomon, jenž měl na Severu statut svobodného občana, byl však během jedné akce ve Washingtonu otráven a posléze unesen. V průběhu plavby po oceánu si uvědomuje, jak postupně násilím ztrácí svéprávnost, aby vzápětí zjistil, že byl odvlečen na Jih a prodán na burzu plantážníků mezi ostatní černé otroky.

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami.

12 let v řetězech
12 let v řetězech
12 let v řetězech
12 let v řetězech
12 let v řetězech
12 let v řetězech
Originální název 12 Years a Slave
IMDb hodnocení 8.1 613,914 hlasů
TMDb hodnocení 8 8,145 hlasů

Režisér

Steve McQueen
Režisér

Obsazení

Chiwetel Ejiofor isSolomon Northup
Solomon Northup
Paul Dano isJohn Tibeats
John Tibeats
Sarah Paulson isMary Epps
Mary Epps
Paul Giamatti isTheophilus Freeman
Theophilus Freeman
Brad Pitt isSamuel Bass
Samuel Bass

Podobné tituly

Zlaté časy na Ridgemont High
Jmenuji se Sam
Osm hrozných
Aloha
Ženy v nesnázích
Kdo mi jde po krku
Wyatt Earp
Frances
Sladký ničema
Odpor
G.I. Jane
Divoši