
Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. Skončil ale jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře“. Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi, který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl… černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný“ otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víra ve svobodu a pomoc.
Film britského režiséra Stevea McQueena, nominovaný na 9 Oscarů, vypráví životopisný příběh Solomona Northupa, podle jehož knižních pamětí byl snímek zinscenován. Děj se odehrává v předválečné rozpolcené Americe 19. století, kdy jižanské státy prudce profitovaly ze systému rasového otrokářství. Vzdělaný černoch Solomon, jenž měl na Severu statut svobodného občana, byl však během jedné akce ve Washingtonu otráven a posléze unesen. V průběhu plavby po oceánu si uvědomuje, jak postupně násilím ztrácí svéprávnost, aby vzápětí zjistil, že byl odvlečen na Jih a prodán na burzu plantážníků mezi ostatní černé otroky.
Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami.