What's happening?

Podívejte se na trailer 645 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
2001: Vesmírná Odysea

2001: Vesmírná Odysea

Dva nejdůležitější kroky ve vývoji lidstva.Apr. 09, 1968UK149 Min.G
Vase hodnoceni: 0
9 1 hlas

Synopsis

Počiatky ľudstva… dobývanie vesmíru… cesta do nekonečna… tajomný monolit… koniec, ktorý je len začiatkom… Toto majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka inšpirované poviedkou klasika sci-fi žánru Arthura C. Clarka vyvolalo v dobe svojho uvedenia do kín priam masovú hystériu a takmer okamžite sa zaradilo medzi najlepšie diela filmovej histórie. Diváci po celom svete boli ohromení vizuálnou stránkou filmu, ktorá bola však len jedným z mnohých prostriedkov, ako ľuďom sprostredkovať neopakovateľný zážitok presahujúci medze nášho chápania.

2001: A Space Odyssey ešte ani dnes nestratila nič zo svojej sily: kladie otázky, no nedáva odpovede, opisuje, no nevysvetľuje, desí, ale aj udivuje a núti k zamysleniu. Existujú mnohé protichodné články a publikácie venujúce sa jej posolstvu, no len jediný názor je ten správny – vlastný. Ste pripravení na cestu?

Píše se rok 2001. Lety do vesmíru jsou samozřejmostí a pozvolné osídlování nejbližších planet a měsíců již také není nijak zvláštním jevem. Vědomosti o vesmíru však zatím nejsou tak hluboké, jak si mnozí představují a když se objeví něco prapodivného, o čem nikdo nic neví, je potřeba to, v zájmu zachování pořádku, utajit.

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času…

Dva nejdůležitější kroky ve vývoji lidstva. Britský film natočený podle literární předlohy A. C. Clarkea, oceněný Oscarem za vizuální efekty.
Svět stojí na samém prahu jednadvacátého století a lidstvo už dávno proniklo do vesmíru. Proniklo, ale dosud jej zcela neovládlo a nepochopilo. Dalším důkazem toho je nečekaný objev záhadného monolitu na Měsíci, jehož nevysvětlitelnou existenci je třeba (alespoň prozatím – v zájmu zachování řádu a klidu) lidem utajit. Jediná stopa vede k Jupiteru, k němuž monolit vyslal signál. Proto je k této planetě ve vší tajnosti vypravena expedice, jejímž cílem je získat důkazy o možné existenci další civilizace ve vesmíru. Tři hibernovaní vědci, dva piloti a HAL, geniální a neomylný počítač nejnovější řady 9000. To je posádka vesmírné lodi Discovery, vydávající se na dalekou, nebezpečnou pouť na samu hranici naší sluneční soustavy…

Do budoucnosti, vzdálené více než tři desítky let, situovali Stanley Kubrick a A. C. Clarke svou vizi budoucího světa. Vizi, která se – jak již dnes víme – zcela nenaplnila, která však jako dílo, jež v oblasti kinematografie znamenalo milník žánru sci-fi, dodnes uchvacuje diváky na celém světě.
Literární předlohou filmu se stala Clarkeova povídka Hlídka, vydaná už roku 1951, na jejímž přepisu do scénáře pracoval Kubrick s Clarkem čtyři roky. Zároveň s uvedením filmu pak přišla na trh i románová podoba Odysey. Film získal Oscara za vizuální efekty (nominován byl v dalších třech kategoriích: za režii, za scénář, za výpravu), a řadu dalších mezinárodních cen. Názory kritiků se různily, divácky byl ovšem film maximálně úspěšný od prvního uvedení v kinech.

Kultovní, bezmála tříhodinový snímek filmového mága Stanleyho Kubricka podle literární předlohy klasika science fiction literatury A. C. Clarka není jen prvoplánově bombastickou science fiction podívanou. Vedle nastínění budoucnosti lidstva se potýká i metafyzickým konceptem smyslu lidstva. Co se týče oné vize budoucnosti, již nyní víme, že se ani v nejmenším nenaplnila, to ovšem ve vychutnání tohoto eposu nemusí divákovi nijak vadit. Nosným tématem filmu je expedice Discovery tvořená pěti lidmi a počítačem HAL 9000, nejmodernějším zástupcem svého druhu. Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny. Podaří se ale vůbec expedici na Jupiter dostat? A pokud ano, jaký bude mít tento objev pro lidstvo důsledky?

Téměř tříhodinová filmová opera Stanleyho Kubricka změnila sci-fi žánr. Gnozeologická hra s divákovým podvědomím se pyšní vysokou technickou a trikovou kvalitou, která může znovu vyniknout díky pečlivé restauraci filmové kopie. I po téměř půl století zůstává snímek nepřekonatelným kinematografickým skvostem.

2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
2001: Vesmírná Odysea
Originální název 2001: A Space Odyssey
IMDb hodnocení 8.3 589,807 hlasů
TMDb hodnocení 8.1 7,658 hlasů

Režisér

Obsazení

Keir Dullea isDr. David Bowman
Dr. David Bowman
Gary Lockwood isDr. Frank Poole
Dr. Frank Poole
William Sylvester isDr. Heywood Floyd
Dr. Heywood Floyd
Douglas Rain isHAL 9000 (voice)
HAL 9000 (voice)
Daniel Richter isMoonwatcher
Moonwatcher
Leonard Rossiter isDr. Andrei Smyslov
Dr. Andrei Smyslov
Robert Beatty isDr. Ralph Halvorsen
Dr. Ralph Halvorsen
Sean Sullivan isDr. Roy Michaels
Dr. Roy Michaels
Frank Miller isMission Controller
Mission Controller

Podobné tituly

Šílený Max: Zběsilá cesta
Alien: Covenant – Prologue: The Crossing
Harry Potter a Tajemná komnata
Nájemní vrazi
Na nože
Jurský park 3
Království nebeské
Vetřelec: Nebeská bitva
Harry Potter a Relikvie smrti – část 2
Soudce Dredd
Denní světlo
Fantastický pan Lišák