What's happening?

Podívejte se na trailer 1118 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Američan

Američan

Aug. 31, 2010USA104 Min.R
Vase hodnoceni: 0
5 1 hlas

Synopsis

Nájemný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybu a pořád sám. Poté, co jedna jeho zakázka ve Švédsku skončí mnohem krutěji, než předpokládal, se uchýlí na italský venkov. Schovává se ve středověkém městečku a užívá si chvíle nerušené smrtí. Zároveň tam ale přijme zakázku – má sestavit zbraň pro záhadnou ženu Mathildu (Thekla Reuten). Zatímco se Jack opájí klidem v horách Abruzzo, spřátelí se s místním knězem Benedettem (Paolo Bonacelli) a věnuje se krásné Claře (Violante Placido). Jejich přátelství pomalu přeroste do milostného vztahu, který je idylkou samotnou. Tedy do doby, než se Jack rozhodne vystoupit ze stínu, čímž možná pokouší osud.

George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků.
Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha A Very Private Gentleman (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali.
Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera.

Sám mezi vrahy, Jack (George Cloney) je mistrem svého oboru, je nájemným vrahem. Poté, co se jeho práce ve Švédsku nepovede, nevypadá to pro tohoto Američana dobře. Nakonec slíbí svému kontaktu Larrymu (Bruce Altman), že jeho další úkol bude už poslední. Jack se vydává do malého městečka na italský venkov, kde si chce na chvíli odpočinout od strastiplného života. Netrvá to však dlouho a obdrží zprávu, že jeho dalším a posledním cílem je Belgičanka Mathilda (Thekla Reuten). Sled událostí nabere neočekávaný spád. Jako by nestačilo, že se Jack spřátelí s místním knězem Benedettem (Paolo Bonacelli), ale také se i zamiluje do místní krásky Clary (Violante Placido). Jack si ale neuvědomuje, že tím porušil pravidla.

Nájomný vrah je nútený utiecť zo Švédska po tom, čo zabil svoju priateľku. Jeho zamestnávateľ trvá na tom, že nemôže ostať v Ríme a poradí mu, nech sa uchýli do dedinky v talianskych horách. Tie by mu mohli ponúknuť zaslúžený odpočinok. Zoznámi sa tu s katolíckym kňazom a zaľúbi do prostitútky. Ale keďže v jeho živote nie je miesto pre šťastie alebo lásku, dostáva novú prácu. Navyše sa v dedinke začínajú zjavovať podozrivé osoby… Nájomný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybe a stále sám. Po tom, čo sa jeho zákazka vo Švédsku skončí omnoho tragickejšie, než predpokladal, uchýli sa na taliansky vidiek, kde sa schováva v stredovekom mestečku. Užíva si nerušené chvíle v prostredí, kde sa akoby zastavil čas,  skamaráti sa s miestnym kňazom Benedettom (Paolo Bonacelli) a zároveň aj očarenie miestnou kráskou Clarou (Violante Placidová) prerastá do ľúbostného vzťahu. Idylka však pretrváva iba do chvíle, kým ho neosloví krásna a záhadná Mathilda, ktorá od neho chce, aby pre ňu zostavil zbraň. Jack túto zákazku príjme, no postupne, ako zbraň vylepšuje, začína v ňom narastať podozrenie až paranoja, že sa ho niekto pokúsi zabiť. Jack sa teda rozhodne vystúpiť zo svojho tieňa, čím naruší pokoj mestečka a začne pokúšať svoj vlastný osud…

Američan
Američan
Američan
Američan
Američan
Američan
Američan
Američan
Američan
Američan
Originální název The American
IMDb hodnocení 6.3 90,504 hlasů
TMDb hodnocení 5.9 865 hlasů

Režisér

Anton Corbijn
Režisér

Obsazení

George Clooney isJack / Edward
Jack / Edward
Paolo Bonacelli isFather Benedetto
Father Benedetto
Lars Hjelm isHunter #1
Hunter #1
Silvana Bosi isOld Cheese Vendor
Old Cheese Vendor

Podobné tituly

Klid noci
U-Turn
Wyatt Earp
Barry Lyndon
Rabbit-Proof Fence
Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
Trauma Center
22 Jump Street
Tvrdé palice
Neviditelné děti
Spectre
Sázka na nejistotu