What's happening?

Podívejte se na trailer 629 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Bratříček Karel

Bratříček Karel

Nový pohled na legendu Karla KrylaNov. 17, 2016Czech Republic79 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
6 1 hlas

Synopsis

Bratříček Kryl ukazuje tragické osudy legendy dvou československých revolucí – 1968 a 1989. Dokument přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost. Věčný rebel… Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Jaký vliv na psychiku tvůrce mají jeho traumatické zážitky z dětství? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý – protože nikdy nedělal kompromisy. Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze.

Karel Kryl polskýma očima. Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší ve svém portrétu režisérka Krystyna Krauze.(Artcam Films)
Tragické osudy českého legendárního zpěváka Karla Kryla polským pohledem. Dokument obsahuje unikátní archivní ukázky.
Bratříček Kryl ukazuje tragické osudy legendy dvou československých revolucí – 1968 a 1989. Dokument přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost. Věčný rebel… Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Jaký vliv na psychiku tvůrce mají jeho traumatické zážitky z dětství? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý – protože nikdy nedělal kompromisy. Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze. Celovečerní dokumentární film o významné postavě českého barda na pozadí evropských dějin 20. století vznikl v česko-polské koprodukci. Kromě českých známých a příbuzných (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný, Friedrich Taussig a další) vyprávějí o svých setkáních s Krylem také Poláci: Agnieszka Holland, Andrzej Zajączkowski,, Alfred Znamierowski, písničkářka Antonina Krzysztoń a zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski.

Kromě neslavnějších písniček, které nazpíval v češtině i polštině – Anděl, Jeřabiny, Rakovina, Veličenstvo kat, Pasážová revolta – uslyšíme promlouvat Karla Kryla z dosud nezveřejněných nahrávek z Rádia Svobodná Evropa a dalších amatérských záznamů. Film je paralelním životopisem Karla Kryla a režisérky, která se narodila v polském Gdaňsku, ve čtvrti Oliwa. Právě Gdaňsk se stal později kolébkou polské Solidarity a Krylova píseň Ve jménu humanity (v polské verzi Organy w Oliwie) byla první uměleckou reflexí událostí z prosince 1970, které se staly předzvěstí vzniku polského revolučního hnutí a následného pádu komunismu. Režisérka je zároveň vypravěčkou dokumentu; její životní osud je úzce spjat tvorbou i osobními kontakty s Karlem Krylem. Tímto filmem mu „splácí“ dluh. Je to zároveň paralelní příběh osudů našich sousedních zemí, vztahu Kryla k Polsku a Polákům. Karel Kryl zpíval spoustu svých písní v polštině: v roce 2014 v Čechách vyšla deska Solidarita – záznam koncertu v Německu, jenž Kryl věnoval polským exulantům, kteří se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981. Jeho osudy byly spjaté s Poláky od raného mládí a spolupráce s nimi v rádiu Svobodná Evropa toto přátelství ještě prohloubila. V 80. letech 20. století byl Kryl v Polsku velmi oblíbený díky samizdatové kazetě zpěvačky Antoniny Krzysztoń. Jeho nepovedený návrat do vlasti odstartovalo setkání exilu s občany Československa v polské Vratislavi dva týdny před sametovou revoluci.

S polskými sousedy toho máme společného víc, než se může zdát. Blízká historie, podobné osudy statečných a… Karel Kryl. Míjejí další a další výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Invaze, která brutálně ukončila mírový proces Pražského jara. Výročí invaze, které se zúčastnila polská armáda… Při té příležitosti stojí za to připomenout naše společné polsko-české osudy. A… lidi, kteří tyto osudy tvořili a popisovali. Bezpochyby jednou z postav, na niž nelze zapomenout, je – „český Kaczmarski“, velký přítel Polska a Poláků, Karel Kryl. Zvolna odcházejí očití svědkové těchto událostí…

S polskými sousedy toho máme společného víc, než se může zdát. Blízká historie, podobné osudy statečných a Karel Kryl. Paralelní životopis písničkáře Karla Kryla a režisérky Krystyny Krauze, která se narodila v polském městečku Oliva. Krylova píseň „Varhany v Olivě“ se o pár let později stane neoficiální hymnou polské Solidarity.

Film nabízí jedinečnou možnost pohlédnout na českou legendu poněkud jinýma očima. Především tedy díky tomu, že režisérka je Polka a zároveň se cítí být Krylovi osobně zavázaná: nejen proto, že jeho písně v Polsku mocně rezonovaly a napomohly pohybu společnosti ke svobodě, ale také proto, že Karel Kryl poskytl Krystyně Krauzeové prostředky, aby mohla studovat, a ovlivnil tak zásadně její další život. Důležitým vypravěčem ve filmu je sám Karel Kryl, a to prostřednictvím úryvků z pořadu „Krylogie“, které uvádělo Rádio Svobodná Evropa. Ve filmu však hovoří také zpěváci Jacek Kleyff a Michal Tarkowski nebo režisérka Agnieszka Hollandová a samozřejmě mnoho českých známých a příbuzných Karla Kryla: Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný a další. Snímek ovšem nemůže končit jinak, než jak skončil Krylův život: hořce. Připomínkou anděla, který měl být na jeho hrobě, ale na realizaci se (zatím) nenašlo dost peněz…

Čo bolo tak príťažlivé na „malom spevákovi s veľkým hlasom“, že viac ako dvadsať rokov po jeho smrti ľudia stále spievajú jeho pesničky a čítajú jeho poéziu? Aké je miesto umelca v tragických dejinách vlasti? Môže jednotlivec ovplyvniť chod dejín? Bol Kryl obeťou dejín svojho národa? Milovali ho davy, ale umieral opustený a zatrpknutý – pretože nikdy nerobil kompromisy. Tieto a ďalšie otázky sa rozhodla položiť autorka filmu Krystyna Krauze.

Bratříček Karel
Originální název Bratříček Karel
IMDb hodnocení 7.2 24 hlasů
TMDb hodnocení 8 1 hlasů

Režisér

Obsazení

Karel Kryl isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)

Podobné tituly

Trabantem až na konec světa
Afrikou na pionýru
Kolektiv
Fahrenheit 11/9
Salto je kráľ
Kripl kemp: Revoluce na kolečkách
Marcela
Příběh Beastie Boys
An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn
Století Miroslava Zikmunda
Apollo 11
Loose Change: Final Cut