What's happening?

Podívejte se na trailer 674 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
EXODUS: Bohové a králové

EXODUS: Bohové a králové

Vzbouřil se proti impériu a změnil světDec. 03, 2014UK142 Min.PG-13
Vase hodnoceni: 0
9 1 hlas

Synopsis

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný“ Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit.

V dobách 1300 let před Kristem už byli Izraelité čtyři sta let otroky Egypťanů. V paláci faraonů v Memphisu vládne faraon Sethi. Jeho syn Ramesse má jediného dobrého přítele, a tím je Mojžíš. Do boje proti Chetitům vysílá faraon syna i Mojžíše, kterého se jeho rodina ujala jako sirotka, a dává každému meč toho druhého, aby se navzájem chránili a nikdy se neopustili. Bitva, ke které se schyluje, se má odehrát u Kadeše a vítězem není ani jedna strana. V lítém boji ale Mojžíš zachrání Ramessovi život… Krátce nato Sethi vysílá Ramesse za místokrálem Hegepem do Pithómu, kde dochází ke vzpourám otroků. Mojžíš se nabídne, že pojede místo něj, a v Pithómu zjišťuje, že místokrál si žije nad poměry a faraona okrádá. Přitom žádá o další vojáky, aby mohl lépe chránit město před případnými vzbouřenci. Na zpáteční cestě dojde k potyčce mezi Mojžíšem a dvěma strážci města, kteří na něj zaútočí. Mojžíš se setkává s otroky, kteří se shromažďují kolem starého muže jménem Nun. Ten Mojžíše zve k sobě a tam mu vyjeví, že i on je Izraelita. Před jeho narozením se objevilo proroctví, že se zrodí vůdce, protože ale byl vydán rozkaz pozabíjet všechny prvorozené syny, byl poslán v košíku po řece a ujala se ho egyptská královská rodina. Miriam, která se o něj stejně jako o Ramesse v dětství starala, je jeho sestra. Mojžíš ničemu nevěří… Dva zvědové ale zprávu o tom, že je Mojžíš Izraelita, tajně donesou Hegepovi, který se ihned vydá do Memphisu, aby ji tlumočil faraonovi. Sethi ale mezitím onemocněl a umírá. Na trůn nastupuje Ramesse. Když mu místokrál sdělí, co se dozvěděl, povolá si Miriam a ptá se, jestli je Mojžíšova sestra. Miriam odpoví ne, za což jí hrozí useknutí ruky. Vtom zasáhne Mojžíš a přiznává, že je tomu tak. Ramesse se domnívá, že to řekl jen proto, aby sestru uchránil trestu. Přesto ale Mojžíše vyžene ze země, a chvíli dokonce uvažuje, že ho zabije… Mojžíš odchází z Memphisu a po cestě ho přepadnou dva muži, které za ním vyslala matka Ramesse, Tuja, která ho nenávidí. Mojžíš je ale oba zabije. Dorazí k Tiranské úžině u Rudého moře a zastaví se ve vesnici pastevců. Seznamuje se s knězem Jetrem a jeho krásnou dcerou Siporou, kterou si bere za ženu. Zůstává ve vesnici a sám se stává pastevcem… Po devíti letech, když už má syna Geršoma, jednoho deštivého dne zabloudí na horu, kam vesničané nikdy nechodí, a srazí ho padající kamení. Náhle uvidí hořící keř a zjeví se mu boží posel v podobě malého chlapce. Nabádá ho, aby osvobodil svůj lid a vyvedl ho z Egypta. Manželka Sipora vidění nevěří, Mojžíš ale přesto odjíždí. Vrací se k Nunovi, jehož syn Jozue se stává jeho společníkem. Posléze navštíví Ramesse a znovu ho žádá, aby izraelským otrokům dal svobodu a propustil je ze země. Ramesse poznává, že Mojžíš našel nového Boha, a tak se stávají úhlavními nepřáteli. Rozhodne, že má zemřít spolu s celou svou rodinou…

Epické dobrodružství v režii uznávaného Ridleyho Scotta (Gladiátor; Prometheus). EXODUS: Bohové a králové je příběhem jednoho člověka, který našel odvahu postavit se moci impéria. Scott využívá nejmodernějších vizuálních efektů a do biblického příběhu vzdorovitého vůdce Mojžíše (Christian Bale) vnáší nový život. Mojžíš se postaví na odpor egyptskému faraonovi Ramsesovi (Joel Edgerton). Přiměje 600 000 otroků, aby utekli z Egypta před útrapami, děsivými smrtelnými epidemiemi a vydali se na dalekou cestu do zaslíbené země. Děj historického velkofilmu, jeho rozsah, rámec, dobrodružství i zajímavé postavy zaručují jedinečnou filmovou podívanou. Exodus z Egypta je původní hrdinská legenda. Je to také silný a osobní příběh bohatý na emoce, soupeřivost a zradu. Je to příběh o neutuchajícím hledání svobody.

V starovekom Egypte je vládca rovný Bohu. Jediným priateľom faraóna Ramzesa (Joel Edgerton) je Mojžiš (Christian Bale), s ktorým vyrastá od detstva, kedy ho našla a zachránila kráľovská rodina. Z priateľa sa však stane úhlavný nepriateľ, keď sa Mojžišovi zjaví iný Boh a on sa ho rozhodne nasledovať. Boh ho poverí neľahkou úlohou, vyslobodiť svoj ľud z egyptského zajatia, priviesť ho do Zasľúbenej zeme a byť jeho vodcom aj prorokom. Mojžiš túto úlohu prijme a žiada faraóna o prepustenie izraelského ľudu, faraón však odmieta. Hospodin potrestá krajinu zničujúcimi udalosťami a postupne zošle na Egypt desať rán – krv, žaby, komáre, ovady, mor dobytka, vredy, krupobitie, kobylky, tmu a smrť prvorodených, až kým oslabený faraón nakoniec nepovolí odchod Židov do Zasľúbenej zeme. Po odchode Mojžiša a 600 000 otrokov však Ramzes mení názor a vyráža so svojím vojskom, aby ich dostihol a znovu všetkých uvrhol do zajatia. Jeho armádu však zničia vody mora, ktoré sa pred unikajúcim Mojžišom a jeho národom rozostúpia, ale egyptské vojsko zaplavia a zahubia.

Mojžiš (Christian Bale) a Ramzes (Joel Edgerton) vyrastali spolu na dvore faraóna Sethiho (John Turturro). Hebrejské dieťa a syn vládcu Egypta si boli blízki ako bratia. Už ako dospelý muž bol Mojžiš prinútený Egypt opustiť, lebo zavraždil dozorcu na stavbe. Vo vyhnanstve sa mu zjavil Boh a poslal ho vyslobodiť Izraelitov z egyptského otroctva.
Po mnohých rokoch sa obaja muži znovu stretávajú; Ramzes ako faraón a Mojžiš ako Bohom vyslaný osloboditeľ otrokov. Obidvaja neoblomní a pripravení splniť svoje úlohy.
Režisér Ridley Scott sa vo filme Exodus: Bohovia a králi zameral na vykreslenie špecifického vzťahu Mojžiša a Ramzesa. Vychádzal pritom zo známeho starozákonného príbehu.

EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
EXODUS: Bohové a králové
Originální název Exodus: Gods and Kings
IMDb hodnocení 6.0 157,414 hlasů
TMDb hodnocení 5.8 3,419 hlasů

Režisér

Ridley Scott
Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Don’s Plum
Malé ženy
Mulan
Nekonečná láska
Zatím spolu, zatím živi
Swordfish: Operace Hacker
Vražda v Orient expresu
Špinavý prachy
REVENANT Zmrtvýchvstání
Soudce
Číslo 23
Indiana Jones a Království křišťálové lebky