What's happening?

Podívejte se na trailer 2005 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Filmový dobrodruh Karel Zeman

Filmový dobrodruh Karel Zeman

Dokumentární film o životě a díle režiséra, který točil v pravěku i na MěsíciJul. 30, 2015Czech Republic102 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
7 1 hlas

Synopsis

Jak obtížné je dnes natočit scénu z filmu Karla Zemana stejnými prostředky, které kdysi používal tento světoznámý velikán trikového filmu? V rámci klasického životopisného dokumentu, který klade důraz především na Zemanovu poetiku, se diváci takového pokusu dočkají ze strany současných studentů.

Dokumentární film Karel Zeman – filmový dobrodruh je životopisným filmem, který se ohlíží za životem, dílem a významem klasika světového filmu. Zároveň odhaluje inspirativní zdroje jeho tvorby, ohlas ve světě a nahlédne do kuchyně průkopníka filmových triků. Pokud spočteme ceny z festivalů, divácký ohlas v zahraniční distribuci i množství publikací a počet filmových tvůrců, kteří Karla Zemana uvádějí jako inspirační zdroj, dojdeme k závěru, že Karel Zeman je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ceněných českých filmařů ve světě. Karel Zeman byl ve svém oboru naprostým solitérem, stvořil si vlastní svět vycházející čistě ze své imaginace. Všechno se naučil sám, neprošel filmovou školou, není lehce zařaditelný do jakési vlny, období nebo směru. Pro svou vnitřní poezii a upřímnost však jeho filmy nestárnou. Nesmírně pracovitý, vynalézavý a perfekcionistický, stále si však uchovávající dětský pohled na svět. Svět plný tajemství a dobrodružství.

Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů.
„Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman.
Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky.

V tomto portrétním dokumentu, soustředěném na mimořádnou osobnost českého trikového a animovaného filmu, lze nalézt vše, co má takové dílo obsahovat. Začne se Mistrovými zálibami z dětství, následují léta učednická, kdy dělal reklamy pro firmu Baťa, pokračuje se jeho prvními poválečnými pokusy s loutkami a potom už následuje jeden grandiózní světový úspěch za druhým, vždy přiblížený dobovým ohlasem a ukázkou z příslušného díla. Nechybí zde slova uznání od renomovaných zahraničních tvůrců ani pozoruhodná svědectví spolupracovníků i dcery Ludmily, ale nejpodstatnější je, že nad tím vším se jako barevný a zářivý oblak vznáší Zemanova radost z tvoření, tvrdošíjné hledání cesty tam, kde všichni kolem něho prohlásili, že „to nejde“. Dokumentaristovi se daří přelévat Zemanovu energii z plátna do publika, a kdo by nevěřil, že se skupinka kamarádů umí vydat na lodičce do pravěku znovu po šedesáti letech, bude žasnout!

Životopisný film se ohlíží za životem, dílem a významem klasika světového filmu. Odhaluje také inspirativní zdroje jeho tvorby, ohlas ve světě i tvůrčí kuchyni tohoto průkopníka filmových triků. Počet festivalových cen, divácký ohlas v zahraničí, množství publikací a filmoví tvůrci, kteří jej uvádějí jako inspirační zdroj, ukazují, že Karel Zeman je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ceněných českých filmařů ve světě. Karel Zeman byl ve svém oboru solitérem, stvořil si svět vycházející čistě z vlastní imaginace. Vše se naučil sám, neprošel filmovou školou a není lehce zařaditelný do nějaké vlny, období nebo směru. Pro svou vnitřní poezii a upřímnost však jeho filmy nestárnou. Nesmírně pracovitý, vynalézavý a perfekcionistický, stále si však uchovávající dětský pohled na svět. Svět plný tajemství a dobrodružství.

Filmový dobrodruh Karel Zeman
Originální název Filmový dobrodruh Karel Zeman
IMDb hodnocení 7.9 80 hlasů
TMDb hodnocení 7.7 3 hlasů

Režisér

Tomáš Hodan
Režisér

Obsazení

Karel Zeman isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)
Tim Burton isHimself
Himself
Kamil Fila isHimself
Himself

Podobné tituly

Hejtři
Život v plné rychlosti: Příběh Juana Manuela Fangia
V síti
Karel
Loose Change: Final Cut
Lil Peep: Pro každého vším
Final Cut – Dámy a pánové
Kolektiv
Bratříček Karel
Století Miroslava Zikmunda
Where to Invade Next
Raising Kratos