What's happening?

FREM

FREM

Sep. 17, 2020Czech Republic73 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Film je reakciou na súčasnú vlnu posthumanistického uvažovania, spôsobeného rozvojom technológií a umelej inteligencie, ako aj klimatickou krízou. Ľudský druh si začína uvedomovať svoju nedôležitosť a pominuteľnosť a ľudská identita sa ocitá v kríze. Snímka FREM sa pokúša tento pocit reflektovať a vytvára odľudštený a odcudzený pohľad na krajinu a prírodu za hranicami ľudského vnímania skutočnosti. Kusé myšlienky a útržky dialógov, rôznorodá hudba prerušovaná ruchmi a glitchmi a zdanlivo zmätená, neukotvená kamera vytvárajú znepokojivú filozofickú úvahu o limitoch antropocentrického myslenia.

„Frem“ je slovo, které nic neznamená; slovo, které pouze cosi připomíná. Jeho nejbližší etymologickou konotací je staroanglické slovo „fremd“ znamenající cizí. Při pokusu vytvořit univerzální umělou inteligenci se nevyhneme antropomorfickému uvažování, protože nemůžeme překročit hranice vlastní mysli. Film e pokusem dostat se za tyto hranice; pokusem vytvořit neantropomorfický film. Je to audiovizuální rekviem za druh Homo sapiens.

Film je reakcí na současnou vlnu posthumanistického uvažování způsobeného rozvojem technologií a umělé inteligence stejně jako klimatickou krizí. Lidský druh si začíná uvědomovat svou nedůležitost a pomíjivost a lidská identita se ocitá v krizi. Snímek FREM se pokouší tento pocit reflektovat a vytváří odlidštěný a odcizený pohled na krajinu a přírodu za hranicemi lidského vnímání skutečnosti. Kusé myšlenky a útržky dialogů, různorodá hudba přerušovaná ruchy a glitchy a zdánlivě zmatená, neukotvená kamera vytvářejí znepokojivou filozofickou úvahu nad limity antropocentrického myšlení.

Až hypnotizující zážitek nabízí svým unikátním pohledem na nekonečné antarktické pláně režisérka Viera Čákanyová. Jejímu týmu se podařilo nasnímat, sestříhat a ozvučit precizní a unikátní celek, založený na zdánlivě jednoduchém konceptu, tedy užití dronů. Jejich prostřednictvím dochází k jedinečnému zcizujícímu efektu, v němž je snadné se zcela zapomenout a propadnout mu. Obraz pořízený nevyzpytatelným digitálním okem ztrácí lidská měřítka a vypráví příběh o přírodě, její kráse, nebezpečnosti a lhostejnosti vůči nám. Když se nakonec jako vzdálená silueta objeví i osamělý vědec, jedná se o jediného člověka zasazeného do celého představeného systému. Je tu však pro lidi vůbec nějaké místo?

Co když se člověk dostal do konečné fáze svého vývoje? Přetechnizovaná doba, rozvoj umělé inteligence, klimatická krize. Lidská identita už dost možná nemá kam udělat další krok. Připomeňme si obrazy zrození, života i zániku. Obrazy z míst, kde je člověk nedůležitý a jeho stopa pomíjivá.

FREM
Originální název FREM
IMDb hodnocení 6.1 24 hlasů

Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Lil Peep: Pro každého vším
Králové videa
Marcela
Tajná láska
Filmový dobrodruh Karel Zeman
The Corporation
Where to Invade Next
Miss Americana
Final Cut – Dámy a pánové
Pásky z Nagana
Odložený případ Hammarskjöld
Cesta do Romy