What's happening?

Podívejte se na trailer 150 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Goyovy přízraky

Goyovy přízraky

Nov. 08, 2006USA110 Min.R
Vase hodnoceni: 0
5 1 hlas

Synopsis

V roce 1872 přichází Goya na španělský královský dvůr jako dvorní malíř. Katolická církev v té době upevňuje svoji moc obnovením inkvizice a Goyova múza Inés je vinou přítele Lorenza po vykonstruovaném procesu odsouzena za kacířství. Po mnoha letech se Goya seznamuje s mladičkou prostitutkou Alicií, díky níž se dozvídá celou pravdu o Inés a otci Lorenzovi.

Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví… Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil.

Rok 1792, Španělsko, Madrid. Církevní hodnostáři se právě shodli, že je na čase, aby byla opět zřízena Inkvizice. Inkvizice je však instituce až přespříliš podezřívavá a tak se, shodou nešťastných událostí, do křížku s ní dostane i počestná dívka Inés. Její zhrzený otec hledá pomoc u svého přítele, malíře Francesca Goyy, který se zná s jedním z vyšších představitelů církve, bratrem Lorenzem. I přes Goyův apel na bratra Lorenza a ujištění o Inésině nevině se však nezdá, že by měla být osvobozena, neboť inkvizitoři ji, stejně jako stovky dalších, svými nekalými praktikami donutili k “doznání“.

Film však není jen o tragickém osudu jedné dívky, ale také o zkaženosti, chamtivosti a nenasytnosti všech, kteří mají moc, ale touží po ještě větší a po ještě větším bohatství.

Poslední Formanův film, ve kterém si klade univerzální otázku, jaké jsou povinnosti umělce. Tentokrát mu k tomu slouží životopis Francisca Goyi propojeného složitou spletí vztahů se španělskou vrchností a svatou inkvizicí. Hrdina se živí hlavně portrétováním důstojníků. Jeho umění se však projevuje hlavně tím, že maluje děsivé obrazy plné mučení a zvěrstev páchaných na svých chlebodárcích.

Goyovy přízraky
Originální název Goya's Ghosts
IMDb hodnocení 6.9 29,670 hlasů
TMDb hodnocení 6.6 324 hlasů

Režisér

Miloš Forman
Režisér

Obsazení

Natalie Portman isInés / Alicia
Inés / Alicia
Stellan Skarsgård isFrancisco Goya
Francisco Goya
Randy Quaid isKing Carlos IV
King Carlos IV
José Luis Gómez isTomás Bilbatúa
Tomás Bilbatúa
Michael Lonsdale isInquisitor General
Inquisitor General
Blanca Portillo isQueen María Luisa
Queen María Luisa
Mabel Rivera isMaría Isabel Bilbatúa
María Isabel Bilbatúa
Unax Ugalde isÁngel Bilbatúa
Ángel Bilbatúa
Fernando Tielve isÁlvaro Bilbatúa
Álvaro Bilbatúa

Podobné tituly

All the Pretty Horses
Hra
5 dětí a To
Perské lekce
Fandango
Vše je pravdivé
Zóna soumraku
Lítám v tom
Evita
Ať vejde ten pravý
Konzultant
Pláž