What's happening?

Podívejte se na trailer 595 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců

Dobrodružství začíná. Harry Potter nastupuje do prvního ročníku kouzelnické školy a poprvé se utká s Voldemortem.Nov. 16, 2001UK152 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
5.5 2 hlasy

Synopsis

Harry Potter se v den svých jedenáctých narozenin dozvídá, že je osiřelým synem dvou velkých kouzelníků a sám má magické schopnosti. Na Škole čar a kouzel v Bradavicích se Harry mimo jiné naučí hrát famfrpál na létajícím koštěti a sehraje vzrušující šachovou partii s živými figurami, aby se mohl postavit Tomu, jehož jméno se nesmí vyslovit, který je odhodlán ho zahubit.

Kdo by dnes už alespoň nezaslechl jméno Harryho Pottera, čarodejnického učně, jehož neskutečná popularita mezi dětmi během krátké doby zasáhla i dospělé. Filmovou verzi jeho prvního příběhu zrežíroval Chris Columbus ve spolupráci s autorkou „potterovských“ románů J. K. Rowlingovou a pod přísným a podnětným dohledem své dcery Eleanor přenesl na filmové plátno svět Školy čar a kouzel v Bradavicích v plném lesku a hávu hodném největšího kouzelníka na světě.
Celý příběh Kamene Mudrců se točí kolem sirotka Harryho Pottera. Tomu krátce po narození zahynou za neobvyklých událostí oba rodiče, a Harry proto musí vyrůstat v rodině strýce Vernona a tety Petunie, kteří mu neustále dávají najevo, že místo kde bydlí, není domov. O to větší překvapení ho čeká, když mu v den jeho jedenáctých narozenin přijde dopis, který je předzvěstí změny v jeho dosavadním životě. Od nynějška není obyčejným chlapcem, i když na to stále vypadá, ale stává se studentem Školy čar a kouzel v Bradavicích. Ani tento nový život však nebude procházka růžovou zahradou, obzvlášť když se začne probouzet Harryho záhadná minulost a její temný hrdina, Lord Voldemort..

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes.

Z bestselleru J. K. Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců vzniklo úžasné filmové kouzlo z dílny Chrise Columba. Na své jedenácté narozeniny se Harry Potter (Daniel Radcliffe), vychovávaný u své tety a strýce v nouzi a nelásce, dozví od obra Hagrida (Robbie Coltrane), že je osiřelým synem mocných čarodějů. Je pozván, aby opustil nevlídnou realitu lidského světa a nastoupil jako žák do Školy čar a kouzel v Bradavicích, určené čarodějům z říše kouzel a fantazie. Získává si přátele i nepřátele a potýká se se svým nezvyklým postavením. Objevuje totiž, že jeho rodiče zahynuli, když ho bránili před zlým lordem Voldemortem, a že účty stále ještě nejsou vyrovnány.

O svých jedenáctých narozeninách Harry Potter (Daniel Radcliffe) zjistí, že je mocný čaroděj, na kterého čeká místo ve Škole čar a kouzel v Bradavicích.

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej – Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života.

Harry Potter (Daniel Radcliffe) je sirotou, keďže mu ako malému chlapcovi zomreli obaja rodičia. Preto žije už niekoľko rokov u svojich príbuzných, v rodine Dursleyovcov. V deň svojich 11 narodenín Harry začne dostávať tajomné listy. Harry však na nich ani nemôže odpovedať, keďže mu ich jeho strýko Vernon Dursley (Richard Griffiths) zakáže prezrieť. Preto do ich domu zavíta jedného dňa polobor Hagrid (Robbie Coltrane) a zoberie Harryho na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku. Spolu pôjdu nakupovať do Šikmej uličky, kde sa Harry po prvý krát stretne s mágiou, prídu na Nástupište 9 a 3/4 a tam Harry spozná svojho budúceho najlepšieho priateľa, Rona Weasleyho (Rupert Grint). Po príchode na Rokfortskú stanicu ich opäť privíta Hagrid a budú sa plaviť po jazere na Rokfortský hrad. Tam všetkých nových študentov roztriedi Rokfortský klobúk do fakúlt, Chrabromil, Bystrohlav, Bifľomor a Slizolin. Hneď na začiatku školského roka si Harry znepriatelí jedného študenta so Slizolinu, Draca Malfoya. On sa stane Harryho nepriateľom po ďalšie roky na Rokforte.
Harrymu sa stále viac začína páčiť svet mágie a kúziel. Dokonca sa naučí sa hrať Metlobal, ktorý je najznámejším športom vo svete kúziel. Stane sa najmladším stíhačom za posledných sto rokov a vďaka svojmu vrodenému talentu napomôže Chrabromilu získať metlobalový pohár. Rokfort sa stane Harrymu niečím ako domovom. Tam Harry zažije spolu so svojimi dvoma najlepšími kamarátmi, Ronom Weaslym a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) najväčšie dobrodružstvo svojho života. Stretne sa totiž so svojim úhlavným nepriateľom, lordom Voldemortom.

Harry Potter prožívá po smrti rodičů nepříliš radostné dětství. Jako sirotek je vychováván svým přísným strýcem Vernonem, tetou Petunií a neustále otravován tlustým bratrancem Dudleyem. Svůj život tráví v malém přístěnku pod schody. Tam je mu, v den jeho jedenáctých narozenin, adresován dopis psaný zeleným písmem, který obsahuje pozvání, aby opustil lidský svět a nastoupil jako žák do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Obr Hagrid pomůže Harrymu sehnat všechny kouzelnické pomůcky, které bude ve škole potřebovat a tak se mladý čaroděj může vydat na londýnské nádraží King´s Cross a z nástupiště 9 a 3 odcestovat do Bradavic. Ve vlaku se potká s dalšími prvňáky Hermionou a Ronem, kteří se postupně stanou jeho přáteli. V bradavické škole je čeká nejedno dobrodružství, ale také nebezpečí. Začíná příběh, který si nedokázali představit ani ve svých nejsmělejších snech.

Joanne K. Rowlingové se sérií o malém kouzelníkovi Harrym Potterovi podařilo v literatuře totéž, co kdysi Georgi Lucasovi s trilogií Hvězdných válek ve filmu. Totiž recyklovat staré známé téma ve formě oslovující miliony fanoušků. Vzhledem k popularitě knihy i filmu snad ani není nutné dodávat, že v prvním dílu sirotek s jizvou na čele zjistí, že kromě normálního světa, ve kterém dosud žil, existuje také svět kouzelníků, do kterého patří. V kouzelnické škole v Bradavicích se pak Harry s kamarády Ronem a Hermionou místo psaní a čtení učí čarovat. Nemají to jednoduché, protože Vy-víte-kdo stále usiluje o Harryho život.
Film sice právě nevyniká spádem a až příliš striktně se drží předlohy, to mu ale na popularitě neubralo nic. A nebýt výraznějšího zrna v několika nočních sekvencích, nebylo by obrazu DVD co vytknout. Také zvuk je svou pro-
pracovaností téměř dokonalý. Bonusy jsou výrazně orientované na děti a omezují se na chození po 3D animacích Bradavic a přilehlých pozemků, nákupy v Příčné ulici, představování postav a rekvizit ukázkami z filmu, provádění kouzel, míchání lek-tvarů… V knihovně se dá dokonce vypátrat několik desítek výtvarných návrhů. Dospělým je určen snad jedině dokument, ve kterém tvůrci popisují natáčení filmu.

Jedenáctilety Harry se dozví, že jeho zemřelí rodiče byli kouzelníci. Díky svým mimořádným schopnostem má právo studovat na čarodéjnické škole. Z utajeného nástupiště nastoupí do vlaku jedoucího do Bradavic. Ve škole zažije spoustu fantastických dobrodružství, včetně pátrání po místnosti s kouzelným zrcadlem a utkání ve famfrpálu.

Pověst úspěšného hollywoodského režiséra rodinných snímků potvrzuje Chris Columbus adaptací mimořádně populární knížky britské autorky Joanne K. Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců. První z řady plánovaných filmů, jež by měly postupně kopírovat děj všech sedmi knih (Rowlingová momentálně chystá na trh pátou), uvádí na scénu titulního hrdinu, jedenáctiletého sirotka vychovávaného u příbuzných v nouzi a nelásce. Když se outsider Harry dozví, že jeho zemřelí rodiče byli kouzelníci a že má díky svým mimořádným schopnostem právo studovat na čarodějnické škole, mění se od základů jeho život. Nevlídnou realitu nechává za sebou a s dychtivostí i obavami zahajuje první rok ve škole v Bradavicích. Získává si přátele i nepřátele a potýká se se svým nezvyklým postavením. Objevuje totiž, že jeho rodiče zahynuli, když ho bránili před zlým lordem Voldemortem, a že účty stále ještě nejsou vyrovnány. Voldemort se teď pokouší získat tělesnou podobu, již ztratil při dávném střetu s Harrym, prostřednictvím Kamene mudrců ukrytého v bradavickém sklepení. – Film (stejně jako kniha) těží z kombinace školního a čarodějnického prostředí. (V domácím kontextu se nabízí srovnání s Dívkou na koštěti – 1971, FP 19/72). Columbus věrně vizualizuje děj knihy se samozřejmým důrazem na spektakulární stránku vyprávění (jedním z trikových vrcholů filmu je zápas v oblíbeném čarodějnickém sportu famfrpálu). Stylovou jednotu vyprávění, nad jehož detaily bděla samotná autorka, pomáhá navodit i „britské“ obsazení, kombinující talentované mladistvé herce s osvědčenými ostrovními hvězdami, vystupujícími ve vesměs upozaděných dospělých rolích (Maggie Smithová, Alan Rickman, Robbie Coltrane, Richard Harris, John Cleese…). Columbusova podívaná v souladu s předlohou (a navzdory své délce) preferuje vkus dětského publika, přičemž se mu ovšem nijak výrazně nepodbízí.

Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Originální název Harry Potter and the Philosopher's Stone
IMDb hodnocení 7.6 620,843 hlasů
TMDb hodnocení 7.9 17,655 hlasů

Režisér

Obsazení

Daniel Radcliffe isHarry Potter
Harry Potter
Rupert Grint isRon Weasley
Ron Weasley
Emma Watson isHermione Granger
Hermione Granger
Richard Harris isAlbus Dumbledore
Albus Dumbledore
Tom Felton isDraco Malfoy
Draco Malfoy
Alan Rickman isSeverus Snape
Severus Snape
Robbie Coltrane isRubeus Hagrid
Rubeus Hagrid
Maggie Smith isMinerva McGonagall
Minerva McGonagall
Richard Griffiths isVernon Dursley
Vernon Dursley
Ian Hart isProfessor Quirrell/Voldemort
Professor Quirrell/Voldemort

Podobné tituly

Jurský park
Piráti z Karibiku: Na konci světa
Počátek
Van Helsing
Star Wars: Poslední z Jediů
Mission: Impossible II
Avengers: Infinity War
Deadpool 2
Doba ledová: Mamutí drcnutí
Tintinova dobrodružství
Kletba Bratří Grimmů
Červený střevíček a 7 statečných