What's happening?

Podívejte se na trailer 469 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones a posledná krížová výpravaMay. 24, 1989USA122 Min.PG-13
Vase hodnoceni: 0
5 1 hlas

Synopsis

Rok 1938, Priceton/Venice the Holy Land. Indiana Jones si už potřetí nasazuje svůj pomačkaný klobouk, jenomže tentokrát se k němu v tomto napínavém filmu přidává i jeho tatínek (Sean Connery). Tvůrci filmu se postarali o to, aby duo otec – syn netrpělo nedostatkem dobrodružných situací. Oba Jonesové se vydávají hledat tajuplný „Svatý grál“. Jen o vlásek se jim daří v nebezpečných honičkách unikat před záludnými nepřáteli. Toto skvělé třetí pokračování je víc než pouhým vyvrcholením Indyho pozoruhodných příběhů. Je to největší dobrodružství filmové historie.

íše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou…

Třetí díl z tetralogie o Indianu Jonesovi tematizuje křesťanskou mystiku a mytologii. Film navíc nabízí pohled do osobní historie a nitra hrdiny, jelikož během hledání svatého grálu musí navázat vztah se svým odcizeným otcem. Pomyslná poslední křížová výprava tím získává dvě symbolické roviny: návrat ztraceného syna k otci skutečnému, pokrevnímu i k tomu spirituálnímu. Zobrazení Indiana Jonese coby Jamese Bonda archeologie je zde umocněno a ironizováno obsazením Seana Conneryho, prvního představitele agenta 007, do role Jonese seniora. Ten je ztělesněním klasického modelu zapáleného a trochu nepraktického starého profesora, a tím vytváří kontrast ke svému dobrodružnému synovi. Zasazení děje před počátek druhé světové války rámuje příběh jako odvěký boj dobra se zlem, porážka Němců v této bitvě pak předznamenává i konec války samotné a zanechává filmu jeho odlehčené vyznění.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Originální název Indiana Jones and the Last Crusade
IMDb hodnocení 8.2 677,207 hlasů
TMDb hodnocení 7.8 6,690 hlasů

Režisér

Obsazení

Harrison Ford isIndiana Jones
Indiana Jones
Sean Connery isProfessor Henry Jones
Professor Henry Jones
Denholm Elliott isMarcus Brody
Marcus Brody
Julian Glover isWalter Donovan
Walter Donovan
River Phoenix isYoung Indy
Young Indy
Robert Eddison isGrail Knight
Grail Knight

Podobné tituly

Tropická bouře
Pravdivá romance
Nebezpečný náklad
The Owners
Rambo III
Hook
Marťan
16 bloků
Vetřelec vs. Lovec
Transformers 5: Poslední rytíř
LEGO® příběh 2
Enola Holmesová