What's happening?

Podívejte se na trailer 779 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Interview s upírem

Interview s upírem

Interview s upíromNov. 11, 1994USA123 Min.R
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Novinář Molloy poslouchá pohnutý příběh podivně bledého mladíka Louise, jenž kdysi přestoupil práh smrtelnosti. S věcným klidem, za nímž cítíme obrovská traumata a netušené hrůzy, líčí Louis všechna svá setkání s lidskou krví a se smrtí…

Napij se ze mě a budeš žít věčně… Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater.

Příběh jejich prazvláštního vztahu začal roku 1791 v New Orleansu, kdy věčný upír Lestat pomohl překročit citlivému a přitažlivému mladíkovi Louisovi práh lidského utrpení. Louis v tu chvíli ale ani zdaleka netušil, že věčný život v nikdy nekončící noci je mnohem větším prokletím, než jakákoliv lidská bolest.

Novinář Daniel Malloy potká v roce 1991 Louise de Pointe du Lac, který o sobě tvrdí, že je již 200 let upírem. Louis mu vypráví svůj příběh, který začíná v New Orleansu…V roce 1791 plantážníkovi Louisovi zemře při porodu manželka i dítě. Louis, který ztratí chuť do života a chce zemřít, utápí svůj smutek v alkoholu a ženách. Vyhledá ho osamělý upír Lestat de Lioncourt a slíbí mu nesmrtelnost. Louis se stane upírem a Lestatovým společníkem. Bydlí spolu v Louisově sídle na plantáži poblíž New Orleansu, Lestat si užívá upírského života plnými doušky, saje krev mladým dívkám i aristokratkám a zabijí je. Louis ale odmítá pít lidskou krev a živí se krví krys, drůbeže a psů. Otroci jsou vystrašeni řadou úmrtí a žádají Louise, aby poslal Lestata pryč. Louis dá jednoho dne otrokům svobodu a zapálí vlastní dům… Lestat pro oba najme byt v New Orleansu a nutí Louise, aby začal pít lidskou krev. Jednou Louis najde osiřelou holčičku Claudii, která ho prosí o pomoc. Louis ji kousne s tím, že tak dojde klidu. Lestat však Claudii změní v upírku a dá ji jako dárek nešťastnému Louisovi. Claudia hned od začátku velmi touží po lidské krvi. Lestat a Louis začnou považovat Claudii za svou dceru a řadu dalších let ji rozmazlují. Uplyne třicet let, svět se změní a Claudia si uvědomí, že navždy zůstane dítětem, nikdy nevyroste v dospělou ženu. Mrzí ji, že není smrtelná jako ostatní lidé, a má Lestatovi za zlé, že ji proměnil v upírku. Prosí Louise, aby Lestata opustil. Louis však k tomu nemá odvahu. Claudia podstrčí Lestatovi krev z mrtvého člověka, kterou upíři nesmějí pít, podřízne ho a s Louisem ho pohodí do močálu. Louis s Claudií se pak rozhodnou, že odjedou do Evropy. Lestat, který přežil, se však znovu vrátí. Louis ho zapálí a s Claudií utečou na loď…

Jedné noci v San Franciscu čeká zdejšího novináře zvláštní setkání, interview mu poskytne muž jménem Louis, který tvrdí, že žije už dvě stě let. Vypráví mu o dvou svých nejbližších. O Lestatovi, svém stvořiteli, a malé Claudii, pro kterou je zabíjení jenom dětská hra. Ti tři se nenávidí, milují i potřebují. Život upírů je krutý a osamělý, Louis proto touží po setkání s dalšími bytostmi svého druhu. Podaří se mu to až v Paříži… Irský režisér Neil Jordan zpracoval scénář, který podle své vlastní knihy napsala Anne Riceová, v současnosti nejznámější autorka upírských příběhů.

Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Interview s upírem
Originální název Interview with the Vampire
IMDb hodnocení 7.6 285,939 hlasů
TMDb hodnocení 7.3 3,703 hlasů

Režisér

Neil Jordan
Režisér

Obsazení

Brad Pitt isLouis de Pointe du Lac
Louis de Pointe du Lac
Tom Cruise isLestat de Lioncourt
Lestat de Lioncourt
Christian Slater isDaniel Malloy
Daniel Malloy
Stephen Rea isSantiago
Santiago
Indra Ové isNew Orleans Whore
New Orleans Whore

Podobné tituly

Marie Antoinetta
Než se setmí
Muži, kteří nenávidí ženy
Rock of Ages
Table for Five
Sejměte Cartera
Corpus Christi
Star Wars: Síla se probouzí
Minotaur
Teče tudy řeka
Medvěd
Potopa