What's happening?

Podívejte se na trailer 1405 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Lidice

Lidice

Jun. 02, 2011Czech Republic126 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
5 1 hlas

Synopsis

Příběh Lidic je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. Film přibližuje osudy obyvatel Lidic skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na začátku celého příběhu. Rok 1942 – německá propaganda úzkostlivě tají genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Po atentátu na druhého muže třetí říše Reinharda Heydricha však udělá výjimku. Po vypálení malé české vesnice Lidice vše vyhlásí do světa. Jako záminka k vypálení obce stačí jeden milostný dopis. V době svého tragického konce, v červnu 1942, měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté chladně popravili všechny lidické muže, ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora. Některé děti dali na převýchovu. Celková bilance – 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Výpravný velkofilm Lidice je natočen podle skutečné události.

Legendární český režisér Martin Frič chtěl tragédii Lidic zpracovat jako svůj majstrštyk. Miloš Forman, jehož oba rodiče zahynuli v koncentračních táborech, chtěl celé téma pojednat provokativním způsobem jako propagandistický nacistický film. Lidice ale byly zakleté. Mimo jiné i proto, že se po válce staly mocným nástrojem propagandy. Ostatně stačí si vzpomenout na Sokolovo (1974) režiséra Otakara Vávry, v němž lidičtí muži před popravčí četou křičí: „Ať žije komunistická strana!“ Pověst zakletého projektu provázela Lidice také vloni. Kvůli zdravotním problémům musela od filmu pár měsíců před první klapkou odstoupit režisérka Alice Nellis. Nevděčné role náhradníka, který přebíral film takřka kompletně připravený někým jiným, se nakonec ujal Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, 1997, …a bude hůř, 2007). Ve scénáři, štábu i obsazení provedl velmi málo změn. Například kameramana Vladimíra Smutného nahradil Antonio Riestra, Lenku Vlasákovou Zuzana Fialová a Marthu Issovou Veronika Kubařová. Prakticky z „voleje“ se pustil do natáčení. Opřel se o scénář Zdeňka Mahlera, jehož podpis najdeme pod takovými skvosty české kinematografie, jakými jsou Svatba jako řemen (1967), Nebeští jezdci (1968) či Božská Ema (1979). Mimochodem byl to právě Mahler, kdo tehdy s Formanem připravoval film o Lidicích. „Zatímco mě zajímal příběh vraha vlastního syna, Miloš logicky tíhl k příběhu užvaněného svůdce a jeho naivní milenky, tenhle ženatej chlap si hrál bokem a odnesla to celá vesnice,“ vzpomíná Mahler. V Lidicích jsou nakonec příběhy oba, přičemž vyprávění lze zhruba rozdělit na tři části. V první se tvůrci věnují otázce viny, trestu a odpuštění. František Šíma zabil vlastního syna. Nešťastnou náhodou, v sebeobraně, ale zabil. A byl za to odsouzen. Mezitím ovšem začíná 2. světová válka, doba je stále těžší a mladší Šímův sny Karel cítí, že jedinou šancí pro všechny zúčastněné je cesta ke smíření a odpuštění. Ve druhé části, která vrcholí vypálením Lidic, vystupuje do popředí příběh nenapravitelného sukničkáře Václava Fialy, jenž se velmi nepříjemně zaplete do jedné zdánlivě milosrdné lži. A třetí část představuje epilog. Ti kteří přežili, hledají důvod a sílu žít dál. Je to ale vůbec možné?

„Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic?“ táže se motto dramatu, které bylo natočeno na základě jedné z největších tragédií druhé světové války. Příběh vísky Lidice, která byla vypálena v odezvě na pražský atentát na říšského protektora Heydricha, je známý celému světu. Stejnojmenný snímek však vstupuje za oponu této události a nabízí možnost ztotožnění s jednotlivými osudy s vesnicí spojenými, stejně jako ukazuje, jak nadčasové jsou lidské kvality i nedostatky. Protože i za nepředstavitelnými tragédiemi vždy stojí velice konkrétní rozhodnutí, jež má své přesně pojmenovatelné příčiny. S vědomím důležitosti tématu snímek postupně odhaluje jednak to, jak malicherné impulzy vedly k vypálení obce, ale i co stálo za osudem jediného lidického muže, který přežil, avšak jen díky jiné smutné události. V prolínání těchto příběhů vykresluje odstíny lidských povah, jejich motivace i nedozírné následky, jaké může mít zdánlivě banální rozhodnutí.

Krátce poté, kdy začátkem června 1942 došlo v rámci Operace Anthropoid k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, se malá obec nedaleko Prahy stala symbolem nacistické represe. Pod záminkou, že se zde skrývají atentátníci, si nacisté jako odvetu zvolili totální likvidaci vesnice s pěti stovkami obyvatel. Doslova ji srovnali se zemí a vymazali z mapy, když všechny muže z Lidic popravili, ženy odvlekli do koncentračních táborů a stejně tak děti, z nichž některé skončily na převýchově v Německu. K této hrůzné události z druhé světové války se ve svém emocemi skrz na skrz prostoupeném velkofilmu realizovaném podle scénáře Zdeňka Mahlera vrátil režisér Petr Nikolaev. Na její tragičnost nahlíží očima muže, který byl během vypálení vesnice ve vězení a náhlou absenci rodinných návštěv si interpretoval po svém. Poté, co se vyrovnal s vinou z neúmyslného zabití, za které byl po právu odsouzen, musí kromě ztráty celé rodiny po propuštění překonat trauma další – válečný syndrom přeživšího.

Karel Roden se v tomto snímku, jehož název je pro každého Čecha synonymem krutého vyhlazení této vesnice nacistickou armádou, objevuje jako odsouzený vrah Šíma. Paradoxně právě fakt, že stráví několik dní druhé světové války ve vězení, mu zachrání život. Tento snímek je ambiciózním dramatem se zaměřením na kruté osobní příběhy obyčejných lidí, jejichž život byl v této mírumilovné vesnici roku 1942 násilím ukončen.

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti – vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) – no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie.

Lidice
Originální název Lidice
IMDb hodnocení 6.9 1,210 hlasů
TMDb hodnocení 6.7 15 hlasů

Režisér

Petr Nikolaev
Režisér

Obsazení

Karel Roden isFrantišek Šíma
František Šíma
Zuzana Fialová isMarie Vanková
Marie Vanková
Zuzana Bydžovská isAnezka Símová
Anezka Símová
Marek Adamczyk isVáclav Fiala
Václav Fiala
Jan Budař isSafebreaker Petiska
Safebreaker Petiska
Ondřej Novák isKarel Šíma
Karel Šíma
Adam Kubišta isEda Síma
Eda Síma
Detlef Bothe isReinhard Heydrich
Reinhard Heydrich

Podobné tituly

Tři králové
Osobní strážce
Neúplatní
Zachraňte vojína Ryana
Hugo a jeho velký objev
Hra peněz
REVENANT Zmrtvýchvstání
The King of Staten Island
Rocketman
Papicha
Všichni královi muži
Hamilton