What's happening?

Podívejte se na trailer 610 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Marcela

Marcela

Mar. 08, 2007Czech Republic82 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Cyklus časosběrných dokumentů Manželské etudy proběhl obrazovkou České televize v lednu a únoru 2006 a vyvolal nebývalý ohlas. Zejména pátý příběh v pořadí, kdy na konci natáčení tragicky zemřela dcera hlavní hrdinky. Diváci se vzbouřili proti nešťastnému osudu a aktivně vstoupili do děje. Zoufalé matce Marcele začali posílat peníze, volali jí, psali, pomáhali. To je pro režiséra velká výzva. Dokumentaristka Helena Třeštíková pohlíží na Marcelu v nově zpracovaném dokumentu. Snímek získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Sevile a cenu za nejlepší dokument na přehlídce českých filmů Finále Plzeň 2007.

Časozberná snímka Heleny Třeštíkovej Marcela nadväzuje na jej cyklus dokumentov Manželské etudy. Intímny príbeh ženy s tragickým osudom sa začína v roku 1980 na jej svadbe s manželom Jiřím. Marcelin život počas nevydareného manželstva a po jeho rozpade sleduje autorka ešte ďalších šesť rokov. K svojej hrdinke sa opäť vracia v roku 1999, nakrúcanie však musí byť byť o niekoľko rokov prerušené po záhadnej smrti Marcelinej dcéry Ivany. Po štyroch mesiacoch sa však Třeštíková so svojim tímom opäť stáva svedkom Marcelinho vyrovnávania sa s nepriazňou osudu a snahy začať nový život. Jej surový a neprikrášlený pohľad na život obyčajných ľudí na prelome dvoch epoch získal množstvo ocenení, okrem iného i cenu za najlepší európsky dokument roka na Medzinárodnom filmovom festivale v Seville.

Dokumentární série Manželské etudy široce zachycuje čtvrtstoletí české společnosti pozorováním osudu několika manželských párů. Jejich kauzalita je daná metodou, kdy sám čas skládá příběh. Jedním z nejsilnějších byl příběh Marcely, které na konci natáčení tragicky zemřela dcera. Cyklus právě vysílala televize a diváci vstoupili do dalšího dění. Zoufalé ženě se snažili pomoct, posílali jí dary a peníze. Režisérka s ní byla i nadále v každodenním kontaktu a pokračování emocionálně vypjaté situace tak dalo vzniknout celovečernímu filmu.

V roce 1980 se Marcela vdává za Jiřího. Netuší, že ji čekají potíže s bydlením i tchyní, narození dcery a už po dvou letech rozvod. Před očima se nám v průběhu let rodí autentický příběh obyčejné ženy s nepříliš silným sociálním a proměnlivým partnerským zázemím. V listopadu 2005 přichází šok: pětadvacetiletá dcera Ivanka tragicky umírá. Dokumentaristka Helena Třeštíková stála protagonistce po boku i v nejtěžší chvíli jejího života. Po odvysílání jejího příběhu v únoru 2006 začali diváci Marcele spontánně vyjadřovat svou účast… Její příběh však pokračuje. „Raději naslouchám, než vyprávím.“ Tomuto krédu je Třeštíková věrná i v časosběrném projektu, který zahájila v 80. letech sledováním šesti novomanželských párů a který se rozrostl do unikátní podoby: po šesti krátkých televizních snímcích Manželské etudy (1987), celovečerních dokumentech Z lásky (1987) a Hledání cest (1988) a šesti hodinových segmentech Manželské etudy po dvaceti letech (2006) k nim přibyl snímek Marcela – přísně individuální vyprávění, nenápadně zrcadlící proměny české společnosti posledního čtvrtstoletí.

Marcela
Originální název Marcela
IMDb hodnocení 7.7 85 hlasů
TMDb hodnocení 5.7 7 hlasů

Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Where to Invade Next
Bratříček Karel
Život v plné rychlosti: Příběh Juana Manuela Fangia
Bowling for Columbine
Afrikou na pionýru
Looking for Fidel
Příběh Beastie Boys
FREM
Králové videa
Hejtři
Síla lidskosti – Nicholas Winton
Trabantem až na konec světa