What's happening?

Podívejte se na trailer 4752 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Meky

Meky

Miro Žbirka zblízkaJul. 09, 2020Czech RepublicPG
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům?

Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu.

Miro Žbirka, kterému všichni říkají prostě Meky. Jeho jméno a hity znají všichni, Žbirku samotného a jeho skutečný život zná ale málokdo. Přitom se podobá skvělé písni, má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Energický filmový portrét Meky představuje populárního zpěváka z těsné blízkosti, zcela otevřeně a upřímně, v nečekaných souvislostech i s humorem. Žbirkovu zpověď doplňují současné záběry koncertu v Londýně i rozsáhlý archivní materiál. Film natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

Psal se přelom sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, když se na slovenské hudební scéně objevil jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších zpěváků své doby. Snímek Meky provází diváka celou Žbirkovou hudební kariérou, nechává nahlédnout do soukromí a zároveň otevřeně zpovídá kromě samotného Žbirky i další jeho spolupracovníky z kapel Modus a Limit, v nichž působil před revolucí. Šafránek sice největší část prostoru logicky věnuje protagonistovi, ale zároveň se vyhýbá jednoduchému subjektivnímu vyznění dokumentu ve prospěch portrétovaného. Autor pracuje s velmi rozsáhlým archivním materiálem, který doplňuje výpověďmi daných osob o desítky let později. Stejným způsobem pracoval Šafránek na svém celovečerním debutu King Skate, v němž se vracel do téměř stejné doby jako v Mekym a v němž nahlédl za oponu začátků skejťáctví v ČSSR. Stejně jako v King Skate se mu podařilo vytvořit důvěrný obraz doby a zároveň každou ze situací zařadit do kontextu. Meky není jen filmovým portrétem, ale nabízí komplexní vhled do československé předrevoluční popové scény.

Čo všetko prežil muž, ktorý napísal piesne Biely kvet, Atlantída, Co bolí to přebolí, Múr našich lások, 22 dní, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a ďalšie? Kto je Meky? A aký je? Meno Mira Žbirku, ktorému málokto povie inak ako Meky, poznajú vďaka jeho hitom všetci. Jeho skutočný život však pozná len málokto. Podobá sa skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie aj prekvapenia. Energický filmový portrét Meky predstavuje populárneho speváka otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom. Film rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. O tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty.

Meky
Meky
Meky
Originální název Meky
IMDb hodnocení 8.3 7 hlasů
TMDb hodnocení 1 2 hlasů

Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Miss Americana
Raising Kratos
An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn
FREM
Lil Peep: Pro každého vším
Sicko
Tajná láska
Bowling for Columbine
Karel Kryl – Kdo jsem … ?
Kripl kemp: Revoluce na kolečkách
Králové videa
Odložený případ Hammarskjöld