What's happening?

Podívejte se na trailer 547 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Memento

Memento

Někdy je lepší zapomenout...Oct. 11, 2000USA113 Min.R
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Leonard (Guy Pearce) si už nějaký čas neumí vytvářet nové vzpomínky a každou chvíli se probouzí do těkavě neznámé reality. V hlavě má jediný cíl – pomstít smrt své ženy. Podobně jako hráč počítačové hry i on má před sebou několik možností, kam se vydat. Kombinace puzzle, obráceného vyprávění a tetování v Nolanově kultovce.

Začne to fotografií a vzkazem na ní: „Zab ho!“ A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další – ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?

Režisér Christopher Nolan natočil svůj druhý celovečerní film podle krátké povídky svého bratra Jonathana. Jeho hrdinou je třicetiletý Leonard, který se snaží vypátrat vrahy své ženy. Situaci mu však komplikuje skutečnost, že si sice vzpomíná na svůj život před vraždou, ale nepamatuje si, co bylo před pěti minutami. Leonard o svém handicapu ví, proto s sebou všude nosí fotoaparát a zapisuje všechny myšlenky a pokroky, které v pátrání učinil. K tomu mu slouží i jeho vlastní tělo, na kterém má vytetované nejdůležitější postřehy vyšetřování. Jak příběh postupuje, stává se stále nezřetelnějším, kdo je přítel a kdo nepřítel, kdo je oběť a kdo vrah. Jisté je jen jediné, že víme čím dál tím méně. Bílým místům v Leonardově paměti odpovídá i styl snímání filmu. Černobílý obraz se střídá s barevným, flashbacky a znovu se vracející scény tvoří kaleidoskop, který divákovi sugeruje stejný pocit zmatku a nejasnosti, jako má Leonard.

Poznáte ten pocit, keď sa ocitnete na nejakom neznámom mieste, neviete čo tu robíte, ako ste sa sem dostali a kto je ten naštvaný grázel s pištoľou v ruke bežiaci za vami? To presne sa stalo aj Leonardovi, ktorý má krátkodobé výpadky pamäte. Nepamätá si ľudí, ktorých stretol, kto mu čo povedal a čo vlastne zažil – od doby, čo mu niekto znásilnil a zabil ženu, si nepamätá vôbec nič. A preto si všetky dôležité informácie dáva vytetovať na svoje vlastné telo a fotí si každého človeka, ktorý hrá dôležitú rolu v jeho prípade. Každým ďalším krokom bude bližšie k vypátraniu vraždy svojej ženy. Čo však, ak klame sám seba a dostal sa do svojej vlastnej hádanky?

Memento
Memento
Memento
Memento
Memento
Memento
Memento
Memento
Memento
Memento
Originální název Memento
IMDb hodnocení 8.4 1,096,117 hlasů
TMDb hodnocení 8.2 9,872 hlasů

Režisér

Obsazení

Guy Pearce isLeonard Shelby
Leonard Shelby
Joe Pantoliano isJohn Edward
John Edward "Teddy" Gammell
Russ Fega isWaiter
Waiter
Jorja Fox isCatherine Shelby
Catherine Shelby
Stephen Tobolowsky isSamuel R.
Samuel R. "Sammy" Jankis

Podobné tituly

Hra
Carlitova cesta
Red 2
Rytmická sekce
Zhoubné zlo
Válka světů
Vražedná bilance
Jack Ryan: V utajení
Rambo II
Skrytá identita
Tváří v tvář smrti
Skyfall