What's happening?

Podívejte se na trailer 579 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Musíme si pomáhat

Musíme si pomáhat

Mar. 16, 2000Czech Republic118 Min.PG-13
Vase hodnoceni: 0
9 1 hlas

Synopsis

Bezdětní manželé Čížkovi se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, jenž je synem Čížkova bývalého zaměstnavatele. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl svou domácnost i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Zároveň ale jako značně nehrdinský hrdina umírá strachy. Jeho osobní situaci značně zkomplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i „poctivých“ českých spoluobčanů…

Velmi úspěšná okupační komedie je dalším společným dílem autorské dvojice scenáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka. Tvůrci se dívají na tragické období českých dějin s odstupem, s komediální nadsázkou i s porozuměním pro lidskou slabost. V místy až překvapivě napínavém příběhu vycházejí ze skutečných epizod, jež se odehrály během protektorátu. Smutným hrdinou vyprávění je maloměstský penzionovaný úředník Josef Čížek, který pod tlakem okolností schová ve svém bytě mladého židovského uprchlíka. Situaci mu značně komplikuje zejména čechoněmecký kolaborant Prohaska, který nadbíhá jeho půvabné ženě Marii. Určitou smířlivostí k různým typům postojů českých lidí vůči okupantům, jež je ostatně naznačena již názvem, vyvolal snímek polemiku. Ta však byla zcela zastíněna obrovským diváckým ohlasem i řadou cen z domácích i zahraničních filmových akcí. Film získal mj. pět Českých lvů a Cenu české filmové kritiky a byl nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů.

Musíme si pomáhat – skvělá rada v neklidné a nebezpečné době, jakou byla 2. světová válka. Manželé Josef a Marie dělají v době německé okupace všechno pro to, aby přežili a přitom zůstali lidmi. Komplikuje jim to jistý Žid, který utekl z koncentračního tábora a zoufale potřebuje pomoct. Poskytnou mu azyl pod svou střechou. Musí se však mít neustále na pozoru, zvlášť když se po okolí neustále prohání kolaborant, který zbožňuje nečekané návštěvy. Mnohdy dojde k situacím, které balancují na hraně komedie a hororu. Jindy přicházejí morální dilemata, paradoxy a momenty, ve kterých chuť konat dobro přináší jak radikální, tak absurdní způsoby chování. Heslo „musíme si pomáhat“ však zůstává aktuální i navzdory osudu. Hřebejk zde ukazuje obtížný, ale pevný postoj optimisty a víru v to, že člověk vždy nemusí být jinému člověku vlkem.

Cynicky řečeno, „mít svého Žida ve skříni“, znamenalo za protektorátu slušné alibi pro poválečné časy. Jak se jich ale s tím Židem dožít, to už byla jiná věc. Válečná tragikomedie relativizuje černobílé dělení na hrdiny a zbabělce, rozkrývá relativitu lidských činů v mezních situacích a vybízí ke konfrontaci se současností.

Musíme si pomáhat
Musíme si pomáhat
Musíme si pomáhat
Originální název Musíme si pomáhat
IMDb hodnocení 7.6 4,825 hlasů
TMDb hodnocení 7.6 21 hlasů

Režisér

Jan Hřebejk
Režisér

Obsazení

Bolek Polívka isJosef Cízek
Josef Cízek
Anna Šišková isMarie Cizková
Marie Cizková
Csongor Kassai isDavid Wiener
David Wiener
Jaroslav Dušek isHorst Prohaska
Horst Prohaska
Martin Huba isDr. Albrecht Kepke
Dr. Albrecht Kepke
Jiří Pecha isFrantisek Simácek
Frantisek Simácek
Simona Stašová isLibuse Simácková
Libuse Simácková
Jiří Kodet isDr. Fischer-Rybáf
Dr. Fischer-Rybáf
Vladimír Marek isSS Officer
SS Officer

Podobné tituly

Návrat do budoucnosti II
Ve jménu Angela
Válečník
Moneyball
Zpátky do ringu
Soupeři
Tajná zahrada
Člověk bez osudu
Služebníci
Táta na plný úvazek
Sázka na favorita
Reach Me