What's happening?

Podívejte se na trailer 708 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Nebezpečná metoda

Nebezpečná metoda

Sep. 30, 2011UK99 Min.R
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Curych, 1904. Psychiatr Carl Jung žije se svou těhotnou ženou Emmou v nemocnici Burgholzli a na prahu třicítky stojí na počátku hvězdné kariéry. Inspirovaný prací Sigmunda Freuda chce na mladé pacientce, u níž byla diagnostikována hysterie, vyzkoušet experimenální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielrein je úspěšná. Jung tak odhaluje rušivý sexuální element, který ovlivňuje její dysfunkci, což podpoří jeho teorii o propojení sexuality a emočních poruch. Freud žádá Junga, aby léčil jeho přítele, psychiatra Otta Grosse, kterého popisuje jako zcela nemorálního, navíc drogově závislého člověka. Jung je ale fascinován Grossovým vzdorem a logickými argumenty, jimiž odmítá monogamii, a ovlivněn jeho názory odloží vlastní morální zásady a oddá se milostnému vztahu se Sabinou, který může mít pro oba fatální následky.

Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga. Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké. Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně.

Sabina Spielreinová přijíždí do Curychu, aby se léčila s velice typickým případem hysterie. Rozhodne se ale využít novou analytickou metodu, prosazovanou C. G. Jungem. Jung vychází z myšlenek Sigmunda Freuda a navazuje s tímto lékařem velice bouřlivé přátelství. Ze začátku lpí i na pevných morálních zásadách ve vztahu k Sabině. Ale jak se vyvíjí stav jednoho z jeho pacientů, i Jung ustupuje ze svých zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich okolí.

Adaptace knihy Talking Cure od Christophera Hamptona pojednává o konfliktu mezi Sigmundem Freudem a Carlem Gustavem Jungem, dvěma to asi nejvýznamnějšími zástupci hlubinné psychologie. Při pohledu do historie je patrné, že druhý zmíněný byl žákem prvního a rozpor mezi oběma, který se objevil až po několika letech jejich společného přátelství, byl založen čistě na rozdílném psychologickém chápaní lidské bytosti. Jung nakonec Freudovu teorii patřičně rozvinul a zasadil se o jedny nejdůležitějších stanovisek ve svém oboru. Pro hollywoodské myšlení je však potenciální dvouhodinové plkání o psychologických teoriích nemyslitelné, tudíž bude hlavní příčinou konfliktu mezi Jungem (Michael Fassbender) a Freudem (Viggo Mortensen), kromě vědeckých neshod, žena (Keira Knightley). Úlohu hlavního zkoumaného pacienta obou psychologů si pak vezme na starost Cassel.

Príbeh zrodu psychoanalýzy a vzťahu Sigmunda Freuda a Carla Junga. Psychiater Carl Jung (Michael Fassbender) chce na mladej pacientke Sabine (Keira Knightley), ktorej diagnostikovali hystériu, vyskúšať experimentálnu liečbu pomocou psychoanalýzy. Sabina sa mu počas liečby prizná, že ju v detstve bil a ponižoval autoritatívny otec. To podporí Jungovu teóriu o prepojení sexuality a emocionálnych porúch. O svojich zisteniach s nadšením píše Sigmundovi Freudovi (Viggo Mortensen)…

Nebezpečná metoda
Nebezpečná metoda
Nebezpečná metoda
Nebezpečná metoda
Originální název A Dangerous Method
IMDb hodnocení 6.4 96,214 hlasů
TMDb hodnocení 6.3 1,351 hlasů

Režisér

Obsazení

Keira Knightley isSabina Spielrein
Sabina Spielrein
Viggo Mortensen isSigmund Freud
Sigmund Freud
Sarah Gadon isEmma Jung
Emma Jung
Vincent Cassel isOtto Gross
Otto Gross
André Hennicke isProfessor Eugen Bleuler
Professor Eugen Bleuler
Arndt Schwering-Sohnrey isSándor Ferenczi
Sándor Ferenczi
Mignon Remé isJung's Secretary
Jung's Secretary
Franziska Arndt isBath Nurse
Bath Nurse

Podobné tituly

Wall Street: Peníze nikdy nespí
Hard Kill
Zprávy ze světa
Dobrou noc a hodně štěstí
Volání divočiny
Podfu(c)k
Vyšinutý
Alone
Neporazitelný
Lara
Smrtící rychlost
Jeden musí z kola ven