What's happening?

Podívejte se na trailer 640 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Oko dravce

Oko dravce

Chceš žít, tak poslouchej!Sep. 25, 2008USA118 Min.PG-13
Vase hodnoceni: 0
5 1 hlas

Synopsis

Rachel je slobodná matka osemročného syna. Práve ho pustila na výlet so školským orchestrom, takže ju úprimne vystraší telefonát neznámej ženy, ktorá jej ponúkne jednoduchý obchod – život chlapca za plnenie jej príkazov.
Jerry drzý výrastok, jedného dňa objaví vo svojom pôvodne prázdnom byte zásoby teroristickej skupiny. Aj jemu neznáme žena zavolá a varuje ho, aby utiekol. On jej neverí a zatkne ho FBI. Jeden povolený telefonát a ten istý hlas dá Jerrymu druhú šancu na útek. Tentokrát sa šance Jerry chopí a stretáva sa s Rachel. Dvaja neznámi ľudia spojení neznámym hlasom pochopia, že ich osud je v rukách niekoho, kto sleduje každý ich krok a dokáže ich prinútiť aj k tým najšialenejším akciám. Otázka je prečo to neznáme žena robí?

Jerry Shaw je lehkomyslný mladík, který pracuje v copy centru, po večerech hraje s kamarády karty a je věčně bez peněz. Rachel Hollomanová je rozvedená matka osmiletého Sama, který se právě chystá se školním orchestrem na vystoupení do Washingtonu. Jerry a Rachel se neznají a nemají spolu vůbec nic společného až do chvíle, kdy oběma zazvoní mobil a ženský hlas jim oznámí, že byli aktivováni. Vzápětí je Jerry zatčen komandem FBI a obviněn ze spolupráce s teroristy a Rachel se dozvídá, že pokud neuposlechne příkazů, přijde o dítě. Postupně vychází najevo, že za celou akcí je unikátní počítačová inteligence nazývaná Aria, která se vymkla kontrole ministerstva obrany. Jerry a Rachel sice ještě netuší, co po nich počítač chce, nepřestávají však hledat způsob, jak se dostat z jeho moci. Podaří se Jerrymu přesvědčit americkou vládu, že ji chce šílený počítač zlikvidovat?

Představte si, že vám zazvoní telefon, vy ho zvednete a zbytek života se vám promění v nekonečnou noční můru. Šílené, že? Právě takový moment se stal výchozím bodem thrilleru, pod kterým je coby výkonný producent podepsaný hollywoodský mogul Steven Spielberg. Dva úplně obyčejní mladí Američané se kvůli jednomu takovému telefonátu stanou součástí hry, která je nebezpečnější než ruská ruleta. Ten, kdo utvářel její pravidla, totiž vložil náboje do všech komor revolveru… Rachel (Michelle Monaghan) je svobodná matka osmiletého syna. Právě ho pustila na výlet se školním orchestrem, takže ji upřímně vyděsí telefonát od neznámé ženy, která jí nabídne jednoduchý obchod – život dítěte za plnění jejích příkazů. Jerry (Shia LaBeouf) je drzý výrostek, který jednoho dne ve svém původně prázdném bytě objeví zásoby středně velké teroristické buňky. Než ho telefonát téže neznámé ženy, která si vynutila poslušnost u Rachel, stačí varovat, vtrhne k Jerrymu FBI a zatkne ho. Zkušený agent FBI (Billy Bob Thornton) Jerryho báchorkám, podle nichž to na něj někdo narafičil, ani trochu nevěří. Pak ale přijde čas na jeden povolený telefonát a tentýž ženský hlas dá Jerrymu druhou šanci na útěk. Tentokrát se jí úspěšně chopí a díky tomu potká Rachel. Dva zcela neznámí lidé, spojení jen hlasem v telefonu, záhy pochopí, že moc nad jejich osudem převzal někdo, kdo sleduje každý jejich krok a dokáže je přimět i k těm nejšílenějším akcím. Otázkou je, proč to vlastně dělá… Bylo by chybou cokoliv prozrazovat, stačí, že koproducent Alex Kurtzman řekl, „proč to vlastně udělal“ Steven Spielberg. „Steven si přál vyvolat v divácích stejné mrazení, jaké měli, když se po premiéře Čelistí vyrazili koupat do moře. Tentokrát by jim měla naskakovat husí kůže z prostého zazvonění telefonu.“ Tahle myšlenka ve tvůrci klíčila řadu let, než ji současný svět moderních technologií, v němž je všechno propojené se vším a kdokoliv se dá kdekoliv vystopovat, pomohl uzrát. „Donedávna by byl takový film sci-fi, teď je to příběh ze žhavé současnosti,“ dodává Kurtzman. Spielberg chtěl Oko dravce původně točit sám, ale když ho pohltila práce na pokračování Indiany Jonese, přenechal otěže mladému režisérovi D. J. Carusovi, jenž nejen jeho příjemně překvapil thrillerem Disturbia, ve kterém si hlavní roli zahrál rovněž Shia La Beouf, tehdy slibný mladý herec, dnes obrovská hvězda, která má na kontě hlavní role v trhácích jako Transformers nebo Indiana Jones a Království křišťálové lebky.

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby – první z nich byl Ethan…

Oko dravce
Oko dravce
Oko dravce
Oko dravce
Oko dravce
Oko dravce
Oko dravce
Originální název Eagle Eye
IMDb hodnocení 6.6 173,940 hlasů
TMDb hodnocení 6.4 1,950 hlasů

Režisér

D.J. Caruso
Režisér

Obsazení

Shia LaBeouf isJerry Shaw
Jerry Shaw
Michelle Monaghan isRachel Holloman
Rachel Holloman
Julianne Moore isARIIA (voice)
ARIIA (voice)
Anthony Mackie isMajor William Bowman
Major William Bowman
Michael Chiklis isDefense Secretary Callister
Defense Secretary Callister
Billy Bob Thornton isThomas Morgan
Thomas Morgan
Ethan Embry isAgent Toby Grant
Agent Toby Grant
Bill Smitrovich isAdmiral Thompson
Admiral Thompson
Lynn Cohen isMrs. Wierzbowski
Mrs. Wierzbowski

Podobné tituly

Neuvěřitelný Hulk
Gladiátor
The Tax Collector
Kick-Ass
Goemon
Ať vejde ten pravý
Strážci Galaxie Vol. 2
Kill Bill 2
Spojenci
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Blade Runner
Ava: Bez soucitu