What's happening?

Podívejte se na trailer 673 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky

Closely Watched TrainsNov. 18, 1966Czechoslovakia92 Min.Not Rated
Vase hodnoceni: 0
7 1 hlas

Synopsis

Mladičký železničář se zaučuje na vlakové stanici v nacisty okupovaném Československu a zažívá přitom milostná dobrodružství.

V roce 1968 získal film Cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscar za nejlepší cizojazyčný film. Americký týdeník Time zařadil tento film do stovky nejlepších filmů všech dob. Nevinný mladíček Miloš Hrma (Václav Neckář) se zaučuje coby novopečený železničář na malé železniční stanici a zároveň prožívá nelehké období svého dospívání, to vše v kontextu druhé světové války. Po neúspěšném pokusu o sebevraždu z nešťastné lásky se však zaučí jak pro práci ve stanici, tak v intimním vztahu k ženě (Naďa Urbánková). Nakonec se zachová jako hrdina, když se rozhodne vyhodit do vzduchu německý válečný vlak, který veze zbraně. Film byl natočen v železniční stanici Loděnice u Berouna (na vedlejší železniční trati Praha-Beroun přes Rudnou u Prahy). Režisér filmu Jiří Menzel si zde také zahrál malou epizodní roli lékaře.

Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství…

První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady.

Osudu nelze uniknout ani na zapomenutém nádražíčku – železničářský elév Miloš Hrma zažije okamžiky zoufalství i opojného štěstí, dospěje v muže a vzápětí se stane tragickým hrdinou. Film natočený podle Hrabalovy stejnojmenné prózy se podobá básni o křehkosti a nesnadnosti mládí, o tom, že statečným se nikdo nerodí.

Celovečerní černobílý debut Jiřího Menzela získal v roce 1968 Oscara za nejlepší zahraniční film. To však rozhodně není ten jediný důvod, proč se mu letos dostalo speciální péče restaurátorů. Protektorátní drama obohacené hrabalovským humorem neztrácí na smutném kouzlu ani téměř půl století od vzniku.

Když se někdo jmenuje Hrma, což je anatomické označení pro stydký pahorek, může mít už tím o zábavu postaráno. Miloš Hrma, elév na nevelké železniční stanici, má však jiný problém. Slušný chlapec z akurátní železničářské rodiny by se rád zbavil panictví, jenže nemá s kým. V práci mu sice ráda vyjde vstříc průvodčí Máša, ale dostaví se debakl, po kterém se Miloš pokusí o sebevraždu. Až když je zachráněn, vysvětlí mu lékař, že ejaculatio praecox, čili předčasný výron semene, není v jeho věku nic fatálního. Mladým mužům se to běžně stává a řešením by bylo uchýlit se s dalším pokusem k nějaké starší a zkušenější ženě. Ale kde ji vzít? Maminkovsky starostlivá paní přednostová ho odmítne, a tak se poslední instancí stane pomoc zkušeného sukničkáře výpravčího Hubičky. Ten stačil svou aférkou s telegrafistkou Zdeničkou zničit kariéru bodrému i explozivnímu přednostovi stanice, a to bohužel právě v čase, kdy nádražím projíždějí ostře sledované vojenské transporty. Válka se evidentně chýlí ke konci, říšská branná moc je v agónii, její vražedný mechanismus však stále pracuje jako dobře namazaný stroj, poháněný i kolaboranty typu rady Zedníčka.

Na sklonku druhej svetovej vojny slúži na malej českej staničke, ktorou prechádzajú ostro sledované vlaky, železničiarsky elév Miloš Hrma, ktorý obdivuje úspešného sukničkára výpravcu Hubičku a trápi sa tým, že v milostnej chvíli u svojho dievčaťa ako muž zlyhal. V zúfalstve sa pokúsi o samovraždu, no s pomocou pôvabnej ilegálnej spojky Viktórie sa mu podarí tento hendikep prekonať. Vzápätí musí však znova dokázať, že je chlap: čaká ho sabotážna akcia proti okupantom.

Originální název Ostře sledované vlaky
IMDb hodnocení 7.7 11,005 hlasů
TMDb hodnocení 7.5 111 hlasů

Režisér

Jiří Menzel
Režisér

Obsazení

Václav Neckář isTrainee Milos Hrma
Trainee Milos Hrma
Josef Somr isTrain dispatcher Hubicka
Train dispatcher Hubicka
Vlastimil Brodský isCounselor Zednicek
Counselor Zednicek
Vladimír Valenta isStationmaster Max
Stationmaster Max
Ferdinand Krůta isMasa's Uncle Noneman
Masa's Uncle Noneman
Jitka Scoffin isConducteress Masa
Conducteress Masa
Naďa Urbánková isVictoria Freie
Victoria Freie
Květa Fialová isThe countess
The countess

Podobné tituly

Olověná vesta
Vzpomínky na Itálii
Purpurová barva
Jack Reacher: Poslední výstřel
Richard Jewell
Modrá laguna: Procitnutí
Láska nebeská
Muži v černém 3
Muži, kteří nenávidí ženy
Spáči
Stuart: A Life Backwards
The Doors