What's happening?

Podívejte se na trailer 1128 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Poslední Mohykán

Poslední Mohykán

Filmový přepis slavného románu J.F.Coopera.Sep. 25, 1992USA109 Min.R
Vase hodnoceni: 0
7 1 hlas

Synopsis

Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera. Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku „Moje levá noha“ (1989).

Píše se rok 1575 a na východním pobřeží Severní Ameriky zuří boj mezi francouzskými a anglickými kolonisty. V jejich řadách bojuje řada naverbovaných Indiánů. Bílí i rudí se vyvražďují, ale dosud mají vzájemný respekt i stejné šance. Bílý lovec Nathaniel Poe přezdívaný Sokolí oko, který vyrostl mezi Indiány kmene Mohykánů, jeho otec Chingachgook i pokrevní bratr Unkas – poslední Mohykán – se odmítají běsnění zúčastnit. Sokolí oko se však zamiluje do Cory, dcery anglického plukovníka Munroa, kterému přísahal pomstu Magua, krutý náčelník kmene Huronů. Sokolí oko i oba Mohykáni riskují své životy, aby zachránili Coru a Alici v boji proti strašlivé přesile Huronů na straně francouzských kolonistů.

Nathaniel, známý též jako Sokolí Oko, cestuje se svým adoptivním otcem Čingačgúkem a bratrem Unkasem po Severní Americe, kde zrovna probíhají boje mezi Angličany a Francouzi o nová území. Trojice se při svých lovech nachomýtne k bitvě mezi Angličany a Hurony. Skupina Angličanů byla na cestě na jednu pevnost, když je zradil jejich Indián zvaný Magua. Magua se vydával za přítele Angličanů, ale ve skutečnosti pracuje pro Francouze. Maguovi navíc jeden anglický důstojník zabil ženu a děti, takže se mu Magua chce pomstít. Napadená anglická skupina doprovázela dvě dcery onoho anglického důstojníka. Coře a Alici zachrání život právě Nathaniel se svým otcem a bratrem. Z Angličanů přežije pouze Heyward, který se již velmi dlouho uchází o ruku Cory. Nathanielova skupina se rozhodla Coru, Alici a Heywarda doprovodit na pevnost. Během té doby se vytvoří pouto mezi Corou a Nathanielem. Blízko k sobě mají i Alice a Unkas. Když skupina konečně dorazí do pevnosti, zjistí, že je pevnost obléhána. I tak se jim podaří dostat dovnitř a tam zjistí, že Angličané prakticky nemají šanci. Nathaniel se pokouší pomoct anglickým důstojníkům s dopravením vzkazu, aby jim byly poslány posily, protože jinak nemají Angličané šanci. Munro, který je otcem Cory, je Nathanielovi vděčný, ale to se změní, když Nathaniel oznámí domobraně, že Indiáni útočí na jejich domovy. Munro nechce domobraně dovolit, aby odešli chránit svoje rodiny, takže jim Nathaniel pomůže utéct. Tu noc se Nathaniel a Cora dají dohromady, ale jen pár hodin poté je Nathaniel zatčen. Munro a Heyward chtějí Nathaniela oběsit, ale Francouzi je porazí dříve. Munro přistoupí na podmínky kapitulace a jemu i jeho mužům je zajištěn klidný odchod ze země i se všemi zbraněmi. Toto se ale nelíbí Maguovi, který si na celou výpravu počká v lesích, kde je pak skoro všechny zabije. Nathanielovi se podaří osvobodit, zachránit Coru a Alici, a pak se všemi utéct v kánoi. Na jezeře se opět potkají s Heywardem, který také přežil. Magua a jeho Indiáni je ale sledují, takže se je Nathaniel pokusí obelstít, když se se všemi schová za vodopádem. Tam se Cora dozví, že její otec zemřel. Alice se dokonce pokusí zabít, ale Ankus ji zachrání. Po nějaké době se bohužel objeví Magua. Nathaniel a jeho otec s bratrem musí utéct, anglická skupina je zajata…

Poslední Mohykán
Poslední Mohykán
Poslední Mohykán
Originální název The Last of the Mohicans
IMDb hodnocení 7.7 142,621 hlasů
TMDb hodnocení 7.4 1,844 hlasů

Režisér

Michael Mann
Režisér

Obsazení

Daniel Day-Lewis isHawkeye/Nathaniel Poe
Hawkeye/Nathaniel Poe
Madeleine Stowe isCora Munro
Cora Munro
Russell Means isChingachgook
Chingachgook
Jodhi May isAlice Munro
Alice Munro
Steven Waddington isMajor Heyward
Major Heyward
Maurice Roeves isCol. Edmund Munro
Col. Edmund Munro
Patrice Chéreau isGen Montcalm
Gen Montcalm
Edward Blatchford isJack Winthrop
Jack Winthrop

Podobné tituly

Temná tvář Brooklynu
Gerry
Togo
Narozen 4. července
Enduring Love
Rambo III
Černý déšť
Rovnice smrti
Hřiště snů
Hledám Amy
Takoví normální zabijáci
Minority Report