What's happening?

Podívejte se na trailer 578 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Postřižiny

Postřižiny

Cutting It ShortFeb. 01, 1981Czechoslovakia93 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
6 1 hlas

Synopsis

Príbeh z prostredia malomestského pivovaru, kde býva správca Francin, disciplinovaný a vedomý si svojich povinností. Jeho protikladom je nespútaná, slobodomyseľná žena Maryška. Do ich láskyplného súžitia vstupuje náhle ako búrka Francinov brat – Pepin, starý mládenec, obuvník, operný spevák a predovšetkým fantasta. Páni zo správnej rady žasnú, aké bláznovstvá robia Pepin s Maryškou, svedomitý Francin má však strach, aby neprišiel o miesto. Pokúša sa svoju ženu usmerniť, dokáže sa na ňu aj nahnevať, ale vždy iba na chvíľu.

Pivovar v malém českém městečku někdy ve 20. letech: snaživý a úzkostlivý správce Francin se předem děsí překvapení, která mu stále připravuje jeho bratr – hřmotný světoběžník Pepin – a ke kterým se s chutí přidává i manželka Maryška. Ta je schopna uspořádat nečekanou zabijačku, dokonale pohostit nepřístupné členy správní rady, vylézt na vysoký pivovarský komín a nechat si přistřihnout dlouhé vlasy do módně krátkého účesu.

Mozaika humorně laděných událostí začíná jedním z malých rituálů, kterými si koření spokojené manželství Francin a Maryška. Ta hledá v přítmí ložnice malý dárek, kterým je tentokrát patentní navlékač jehel. Francin je správcem pivovaru v jednom malém českém městečku a druhého dne provází po pivovaru správní radu, kterou seznamuje se situací a také plány do budoucna. Radové však věnují pozornost spíše dění na zahradě pivovaru, kde Maryška rázně pomáhá řezníkům se zabíjačkou. Všichni jsou krásnou ženou okouzleni, zejména pak doktor Gruntorád. A když pánové skončí prohlídku, okázale vyjádří Francinovi svou nedůvěru, velmi ochotně se nechají pozvat paní správcovou na zabíjačkové pohoštění, které protáhne do pozdního večera.
Další den čeká Francina další nemilé překvapení. Na pivovarském dvoře se objeví jeho velmi svérázný a především velmi hlučný bratr Pepin. Francin tuší blížící se pohromu. První obětí Pepina se stane čeledín který si po jeho radě jak se má správně sekat dřevo, usekne prst. A to jistě netuší, že to je jen první z nehod, které ho čekají pokaždé, když se s Pepinem potká. V Maryšce najde Pepin se svými bláznivými nápady spřízněnou duši. To se ovšem nelíbí Francinovi, který se sice snaží bláznivé nápady svého bratra nevnímat, čeho je však moc, toho je příliš. Nejprve rozzlobený Francin vykáže dvojici ze zahrady, zvolí však nešťastnou formulaci, aby si šli hlučet, třeba na komín. Pepin a Maryška ho totiž vezmou za slovo a vylezou na komín pivovaru.
Zatímco se nahoře dobře baví, Francin dole umírá strachy. Dorazí doktor Gruntorád a současně přijedou také hasiči v čele s kominickým mistrem Giorgim, který je také jedním ze správců pivovaru. Ten vyleze na komín, aby oba vyzval k dodržování pořádku a ve jménu zákona jim přikázal slézt dolů. Jeho vylomeniny však pokračují a jejich důsledkem je nakonec vymknutý kotník paní správcové. Doktor Gruntorád nařídí klid na lůžku, aby se noha zhojila. Francin je spokojený, konečně bude mít klid a navíc může svou ženu obskakovat a zahrnovat pozorností. Raduje se však předčasně.
Nevinná doktorova poznámka o nové módě zkracování, vede k další sérii nápadů, pro které nemá Francin pochopení. Nejprve vyléčená Maryška s Pepinem radikálně zkrátí nohy jídelního stolu a poté se rozjede do města, aby si nechala zkrátit své dlouhé husté vlasy, které obdivuje celé město. Holič Dóďa je v šoku a odmítá takový zločin, Maryška však trvá a svém…

Správce maloměstského pivovaru se pokusí udělat dojem na správní radu. Jeho temperamentní žena a výstřední bratr mu to ale pořádně osladí.

Správce pivovaru Francin si někdy připadá jako štvanec. Chtěl by se co nejvíc zavděčit správní radě podniku, aby si uchoval místo, a současně touží po klidném štěstí se svou krásnou ženou Maryškou. A právě Maryška je pro něj kámen úrazu. Vášnivá milovnice života příliš nedbá na společenské konvence, na druhé straně ji ale všichni členové správní rady zbožňují. Francin tedy neví, jak zakročit. A do toho se k nim ještě nastěhuje jeho ukřičený bratr Pepin, jehož nápady na Maryšku působí jako magnet! Ti dva spolu vyvádějí věci, že by se pan správce radši neviděl…

Ačkoli je námět ikonické české komedie inspirované novelou Bohumila Hrabala je tradičně považován za definici češství, sklidil film nečekaně velký ohlas jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Snímek líčí příběh idylického manželství Maryšky, půvabné paní správcové a Francina, zaměstnance místního pivovaru. Když přijede na návštěvu bujarý a hlučný Francinův bratr Pepin, poklidná atmosféra maloměsta je ta tam a do pohybu se dává sled komických situací.

Postřižiny
Originální název Postřižiny
IMDb hodnocení 7.8 2,070 hlasů
TMDb hodnocení 7.3 19 hlasů

Režisér

Jiří Menzel
Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Audience
Divoké vlny 2
Báječní muži s klikou
South Park: Peklo na Zemi
Spy Kids 3D: Konec hry
Tohle je válka !
Souboj s rodinou
Kiss Kiss Bang Bang
Vzpomínky na Itálii
Křupaví mazlíčci
1941
Charlieho andílci: Na plný pecky