What's happening?

Ragtime

Ragtime

Nov. 20, 1981USA155 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
6 1 hlas

Synopsis

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.
Ragtime – neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává „hlavní“ figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou… Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich.

Amerikou zní ragtime, píše se rok 1914 a v Evropě se schyluje k válce. Tragikomedie v přerývavém rytmu titulního populárního hudebního stylu. Nedělní pohodu v New Rochelle naruší služebná, která najde v zahradě černošské novorozeně. Policie objeví i jeho vyděšenou matku Sarah. Paní domu jim poskytne útočiště. Po nějakém čase přijíždí k domu elegantní černý klavírista Coalhouse Walker. Teď, když má dobrou práci, chce se postarat o Sarah a svého syna. Bohatstvím a barvou pleti však dráždí ostatní.

Při potyčce s hasiči a policií Sarah, která chce Walkerovi pomoci, umírá. Walker je zoufalý a začne zapalovat hasičské zbrojnice. Mladší bratr, který je nešťastně zamilován do herečky Evelyn, opouští rodinu a připojuje se k Walkerovi. Se skupinou revolucionářů obsadí Morganovu knihovnu a hrozí výbuchem, jestliže nebudou splněny jejich požadavky…

Jeden z nejméně známých Formanových filmů. Panorama americké skutečnosti na začátku 20. století podle románu E.L. Doctorowa. Příběh černého pianisty Coalhouse Walkera Juniora, který se stává obětí rasistického pronásledování. Pod vlivem těchto zkušeností se vzdává slibně započaté kariéry a spořádaného rodinného života, aby se přidal k teroristické organizaci.

Ragtime
Ragtime
Ragtime
Originální název Ragtime
IMDb hodnocení 7.3 8,916 hlasů
TMDb hodnocení 7.2 93 hlasů

Režisér

Miloš Forman
Režisér

Obsazení

Elizabeth McGovern isEvelyn Nesbit
Evelyn Nesbit
Howard Rollins isCoalhouse Walker Jr.
Coalhouse Walker Jr.
James Cagney isPolice Commissioner Rhinelander Waldo
Police Commissioner Rhinelander Waldo
Moses Gunn isBooker T. Washington
Booker T. Washington
Brad Dourif isYounger Brother
Younger Brother
Kenneth McMillan isWillie Conklin
Willie Conklin
Donald O'Connor isEvelyn's Dance Instructor
Evelyn's Dance Instructor

Podobné tituly

Babel
Reach Me
Zelená zóna
Hrdinové a zbabělci
Co se vlastně stalo
Persepolis
Muž na Měsíci
Duše
Greyhound: Bitva o Atlantik
Mladé pušky
Letec
Sala samobójców. Hejter