What's happening?

Podívejte se na trailer 678 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Rváčův deník

Rváčův deník

Apr. 21, 1995USA102 Min.R
Vase hodnoceni: 0
8 1 hlas

Synopsis

Nejdřív se jen poflakovali po newyorských ulicích, hráli basket a občas se porvali. Pak ale přišly drogy. Jim Carroll, byl jedním z nich. Během cesty do pekla, kdy se díky omamným látkám dotkl samého dna, si psal deník. Jsou v něm záznamy, které jste asi nikdy nechtěli číst…

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce… Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta.

Jim Carroll je mladík navštěvující katolickou střední školu a největší část svého volného času tráví se školním basketbalovým týmem, který začíná slavit úspěchy. Jim se svými spoluhráči Pedrem, Nutronem a Mickeym však začíná objevovat i trochu jiný svět. Společně se poflakují městem a okoušejí první zkušenosti s marihuanou. Jima však trápí, že jeho nejlepší přítel Bobby v současnosti čas s partou trávit nemůže, protože leží v nemocnici s leukémií. Jim Bobbyho navštíví v nemocnici, ale zjišťuje, že Bobbymu už chybí jakákoliv chuť do života. Bobby následně brzy umírá. Aby zahnal splín, vyzkouší poprvé heroin spolu se svými přáteli. Postupně si vypěstuje na drogách závislost, což se začne projevovat na jeho sportovních výsledcích. Jimovi začne dělat jeho učitel Swifty sexuální návrhy, ale Jim je odmítá. Po několika tréninzích odhalí učitelé u Jima i ostatních závislost a navrhují jejich vyloučení ze školy. Jim ale navrhne, že odejdou sami, což také kromě Nutrona provedou. Jim se rovněž rozhádá se svou matkou a odchází pryč z jejího bytu bydlet na ulici. Jim, Mickey a Pedro vytvoří malý gang, který se pro shánění peněz na drogy začne živit drobnou kriminalitou. Společně vykrádají obchody, až se jeden takový incident pro ně stane osudným, a Pedro je zatčený. Jimovi s Mickeym se podaří utéct a v televizi vidí, že z Nutrona se stává basketbalová hvězda. Jimův známý Reggie ho chce u sebe doma ze závislosti vyléčit, ale Jim uteče. Peníze na drogy začne vydělávat prostitucí. Znovu se setkává s Mickeym, se kterým se vydávají za dealerem. Po zjištění, že je dealer okradl, Mickey dealera zabije. Oba mladíci jsou zatčeni a Jim stráví čas ve vězení na odvykací kúře. Po propuštění secvičí divadelní představení vycházející z jeho deníků.

Rváčův deník
Rváčův deník
Rváčův deník
Rváčův deník
Rváčův deník
Rváčův deník
Rváčův deník
Rváčův deník
Originální název The Basketball Diaries
IMDb hodnocení 7.3 98,596 hlasů
TMDb hodnocení 7.3 1,113 hlasů

Režisér

Scott Kalvert
Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Enduring Love
Až vyjde měsíc
Švindlíři
Alexander Veliký
Obhájce nevinných
Po krk v extázi
Mr. & Mrs. Smith
Čtyřicetiletá verze
Staříci
Černý déšť
Ten, kdo mě hlídá
Hanebný pancharti