What's happening?

Podívejte se na trailer 979 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Skrytá čísla

Skrytá čísla

Dec. 10, 2016USA127 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
6 1 hlas

Synopsis

Během závodu mezi Spojenými státy a Ruskem o to, kdo dřív vyšle člověka do vesmíru, NASA objevila nevyužitý talent ve skupince afroamerických matematiček, které sloužily jako mozek v jedné z největších operací v historii USA. V příběhu, jenž je založen na neuvěřitelných skutečných událostech, sledujeme tři ženy, které nesly označení „lidské počítače“, jak se rychle vyšplhaly do řad NASA mezi velké myslitele, kteří byli pověřeni výpočtem důležitého vypuštění astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu a zajištěním jeho bezpečného návratu. Dorothy Vaughn (Octavia Spencer), Mary Jackson (Janelle Monáe) a Katherine Johnson (Taraji P. Henson) se střetly s názory na jejich pohlaví a rasu a s pochybami o jejich profesionalitě. Ovšem jejich genialita a touha snít ve velkém, až za hranice věcí dosud nedosažených lidskou rasou, je napevno zapsala do americké historie jako skutečné hrdinky.

Snímek Skrytá čísla vypráví neuvěřitelný příběh Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) a Mary Jackson (Janelle Monáe), tří geniálních Afroameričanek, které pracovaly v NASA a jejichž výpočty stály za vysláním astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu. Významně tak pomohly zamíchat pořadím souboje v dobývání vesmíru. Trojice vizionářek nedbala na rasové a genderové předsudky a stala se inspirací pro další generace.

Dorothy, Katherine a Mary jsou černošské ženy, které se ale vymykají většině žen v americké společnosti. Jsou to totiž excelentní profesionální matematičky. Všechny tři pracují v NASA. Je začátek šedesátých let a NASA se zoufale snaží dohnat konkurenční Sověty. Tým Ala Harrisona hekticky pracuje na vyslání prvního Američana do kosmu a Harrisonovi vědci se snaží dohnat čas. V této atmosféře je Katherine Gobelsová přidělena přímo do Harrisonova týmu, kde má kontrolovat výpočty ostatních, bílých vědců. Katherine to nemá v životě jednoduché, je čerstvou vdovou a vychovává své dvě dcery jen za pomoci své matky. Jednoho dne se na nedělní mši jejich církve objeví i sympatický voják, plukovník Jim Johnson. Toho se ihned chytí Katherininy kamarádky, Dorothy Vaughanová, která je v NASA nevyhlášenou šéfovou „barevných počtářek“, a Mary Jacksonová, žena s brilantním, technicky zaměřeným mozkem. Maryin šéf v NASA, Karl Zielinski, doteď nechápe, proč Mary stále nemá titul inženýra. Dorothy a Mary tedy plukovníka Johnsona seznámí s Katherine. Katherine se sice fešácký plukovník také líbí, co se jí ale nelíbí, jsou jeho mírné předsudky k ženám a mírná nedůvěra v Katherine a její kamarádky a jejich práci v NASA. Proto se Katherine spíše zaměří na svou práci než na plukovníka. Je to potřeba. Rusové právě na oběžnou dráhu Země vypustili majora Gagarina. Katherine, tak jako její kamarádky, se v práci potýká s nedůvěrou bílých kolegů a kolegyň ve své schopnosti. Aby dokázala, že je stejně dobrá jako její kolegové, musí ale Katherine bojovat i s takovými překážkami, kterým čelí jen barevní lidé. Na záchody musí běhat do jiné budovy a pít může jen z kelímku, které jsou oficiálně určeny barevným. Také Dorothy pochopila, že bude muset pracovat více než bílí kolegové. NASA právě zakoupila první obří počítač a Dorothy je jasné, že dřív nebo později nebude pro černé počtářky práce. Proto začne Dorothy ve volných chvílích studovat programování. Své nové poznatky pak předává svým černým děvčatům. Jednoho dne se Al Harrison na Katherine rozčílí. Není mu jasné, kam Katherine pořád mizí a proč se vrací za tak dlouhou dobu, když celý tým honí každou minutu. Tón, kterým Harrison s Katherine jedná, vyvolá u ženy odpor. Šokovaný Harrison si vyslechne, jak černí musejí běhat čtyři sta metrů na záchod do vedlejší části areálu, dozví se, jaké je to pít z nádobí pro černé a jaké je to chodit jen po chodbách určených černým. Al Harrison je ale inteligentní muž. Výsledkem Katherininy vzpoury je zrušení segregačního systému v NASA. Katherine se plně zapojuje do práce a pozice ostatních černých děvčat se také zlepší…

Historie lidské civilizace je plná neuvěřitelných příběhů o neznámých lidech, kteří svou odhodlaností, statečností a chytrostí vyhráli nad nepříznivými podmínkami. Ukrývá ovšem také mnoho jiných příběhů, které ještě nikdy nikdo neslyšel, nečetl, neviděl. Řada takových osobních zatajovaných nebo ztracených příběhů se týká i žen, které se pohybovaly v „mužských“ světech. A právě Skrytá čísla jeden takový odkrývají. NASA 60. let je v popkultuře často prezentována jako vrcholná vědecká organizace, kde ti největší odborníci spolupracovali na společném cíli: dostat do vesmíru amerického astronauta. Že by to tak úplně nešlo bez vědkyň, inženýrek, matematiček, počítačových programátorek a jiných žen pracujících taktéž ve vesmírném programu, to se už většinou nedozvíme. Skrytá čísla jsou příběhem Katherine Johnson, Dorothy Vaughan a Mary Jackson. Vypráví ale tak trochu univerzální historii všech žen, na které se zapomnělo, i když by se bez nich věda a výzkum neobešly.

Během závodu mezi Spojenými státy a Ruskem o to, kdo dřív vyšle člověka do vesmíru, NASA objevila nevyužitý talent ve skupince afroamerických matematiček, které sloužily jako mozek v jedné z největších operací v historii USA. V příběhu, jenž je založen na neuvěřitelných skutečných událostech, sledujeme tři ženy, které nesly označení „lidské počítače“, jak se rychle vyšplhaly do řad NASA mezi velké myslitele, kteří byli pověřeni výpočtem důležitého vypuštění astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu a zajištěním jeho bezpečného návratu. Dorothy Vaughn (Octavia Spencer), Mary Jackson (Janelle Monáe) a Katherine Johnson (Taraji P. Henson) se střetly s názory na jejich pohlaví, rasu a s pochybami o jejich profesionalitě. Ovšem jejich genialita a touha snít ve velkém, až za hranice věcí, dosud nedosažených lidskou rasou, je napevno zapsala do americké historie jako skutečné hrdinky.

Príbeh Katherine G. Johnsonovej (Taraji P. Hensonová), Dorothy Vaughanovej (Octavia Spencerová) a Mary Jacksonovej (Janelle Monáeová), troch geniálnych Afroameričaniek, ktoré pracovali v NASA a svojimi matematickými výpočtami pomohli vyslať astronauta Johna Glenna na obežnú dráhu. Výrazne tak pomohli zamiešať poradím americko-sovietskeho súboja v dobývaní vesmíru. Trojica vizionárok nedbala na rasové či rodové predsudky, viedla boj za rovnaké práva a príležitosti a stala sa veľkou inšpiráciou pre ďalšie generácie. Misiu Apollo pozná každý. Okamžite sa nám vybaví zoznam odvážnych astronautov, ktorí vykonali prvé obrovské kroky pre ľudstvo vo vesmíre – John Glenn, Alan Shepard a Neil Armstrong. Katherine G. Johnsonová, Dorothy Vaughanová a Mary Jacksonová sú však mená, ktoré sa nevyučujú v školách a väčšina ľudí o nich dokonca nikdy nepočula – hoci ich odvážne a nenahraditeľné úlohy takzvaných „ľudských počítačov“ v NASA významne pomohli k vyslaniu prvého amerického kozmonauta na obežnú dráhu.

Príbeh žien nadaných na prácu s číslami, fyzikou a prvými počítačmi je pre mnohých neuveriteľný: bez Katherine Johnsonovej, Dorothy Vaughanovej a Mary Jacksonovej by totiž prvý americký astronaut nevyletel na obežnú dráhu. Neuveriteľnosť príbehu má však málo spoločné s vesmírom a viac s predsudkami v segregovanej americkou spoločnosti 60. rokov minulého storočia. Hravý životopisný film o snoch, behu na záchod a nekonečných rovniciach.

Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Skrytá čísla
Originální název Hidden Figures
IMDb hodnocení 7.8 192,969 hlasů
TMDb hodnocení 8 6,112 hlasů

Režisér

Obsazení

Taraji P. Henson isKatherine G. Johnson
Katherine G. Johnson
Octavia Spencer isDorothy Vaughn
Dorothy Vaughn
Janelle Monáe isMary Jackson
Mary Jackson
Kevin Costner isAl Harrison
Al Harrison
Kirsten Dunst isVivian Mitchell
Vivian Mitchell
Jim Parsons isPaul Stafford
Paul Stafford
Mahershala Ali isJim Johnson
Jim Johnson
Glen Powell isJohn Glenn
John Glenn
Ariana Neal isJoylette Johnson
Joylette Johnson
Saniyya Sidney isConstance Johnson
Constance Johnson

Podobné tituly

Loganovi parťáci
Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
Tenká červená linie
Až vyjde měsíc
The Bad Batch
Evita
Země policajtů
Sejměte Cartera
Bankéř
Colors
Stezky slávy
Sledování