What's happening?

Podívejte se na trailer 1238 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Staříci

Staříci

Tondo, já jsem přijel Mráze zabítOct. 17, 2019Czech Republic85 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
6 1 hlas

Synopsis

Dva bývalí političtí vězni ve více než pokročilém věku se vydávají ve staré obytné dodávce napříč republikou s cílem vypátrat a zabít komunistického prokurátora z 50. let, který nebyl za své činy nikdy oficiálně potrestán. Bývalí odbojáři se teď místo totalitní společnosti musí utkat se svým stářím, se svými rodinami a s časoprostorem, kterému dávno nerozumí.

Z amerického Oregonu přilétá na pražskou Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), válečný veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a do značné míry odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlastimil přemluví Antonína, aby mu s akcí pomohl. Tonda si vypůjčí od vnuka starou obytnou dodávku a upraví ji tak, aby se v ní mohl Vlasta pohybovat. Oba starci vyrážejí na pro ně velmi obtížnou cestu za odplatou.

Vlastovi a Tondovi již nezbývá mnoho let života, mají však před sebou jeden důležitý úkol – vypátrat a zabít komunistického prokurátora, který je v 50. letech odsoudil k trestu. Atypická road movie o dvojici bývalých politických vězňů, kteří se navzdory všem omezením a překážkám bijí za spravedlnost.

Téma odplaty za dávné zločiny a subžánr road movie patří spíš do hollywoodské kinematografie než do evropského filmu. Pro debutující scenáristicko-režisérské duo – Martina Duška a Ondřeje Provazníka – však jejich přesun do českých reálií nepředstavuje zdánlivě žádný problém. Za jejich Staříky, příběhem dvojice důchodců kolem devadesátky, kteří se v nepříliš spolehlivě působící dodávce vydají uskutečnit svou pomstu, ovšem stojí nejen dobrá znalost zámořských vzorů, ale i rozhodnutí „udělat to jinak“. Domácí inspiraci našli autoři ve skutečném případu bývalého člena třetího odboje, imigranta Pravomila Raichla, který na přelomu tisíciletí přijel do Česka, aby exemplárně potrestal komunistického prokurátora Karla Vaše, zodpovědného za justiční vraždu generála Heliodora Píky.
Podobně jako skutečnému Raichlovi, také hrdinovi filmu Vlastimilu Reinerovi zabaví vražednou zbraň – loveckou pušku – už celníci na letišti. Vlastu, který je upoutaný na invalidní vozík, to ovšem nijak výrazně nevychýlí z jeho plánu: najít a zabít prokurátora Mráze, který v 50. letech v rámci vykonstruovaných politických procesů poslal na smrt či do kriminálu desítky českých vlastenců. Vlasta na svůj úkol není sám. Na letišti ho čeká kamarád Antonín Trčka, který s ním sdílel osud odsouzeného odbojáře. Starci se vydávají na poslední velkou akci svého života, přičemž jejich reálným nepřítelem není ani tak Mráz, dožívající kdesi v domově důchodců, jako spíš jejich vlastní omezení daná věkem a konfrontací s malou českou realitou. Putování umanutých staříků Vlasty a Tondy má tak lehce absurdní ráz, který nijak nesnižuje sílu jejich morálního přesvědčení a opravdovost jejich usilování.

Dvojice bývalých politických vězňů (Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička) se vydává na netradiční roadmovie s cílem pomstít staré křivdy – chtějí najít a zabít komunistického prokurátora, který je před lety odsoudil. Celovečerní debut filmových tvůrců Duška a Provazníka je charakteristický svou chápavou poetickou perspektivou a absurdním humorem.

Vlasta a Tonda jsou staří a nemocní kamarádi. Ovšem ještě než se vypraví na onen svět, mají jedno přání: najít komunistického prokurátora, který je uvrhl do vězení v 50tých letech a pomstít tak staré křivdy. Nasedají do vysloužilého karavanu a vydávají se na poslední velkou výpravu. Netypické road movie s historickým motivem pomsty a elementy černého humoru.(Kino na hranici)
Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín (Ladislav Mrkvička), starý kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou.

Z Oregonu v USA prilieta na pražské letisko emigrant Vlastimil, vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má už hodne vyše osemdesiat a je pripútaný na invalidný vozík. Na letisku naňho už čaká Antonín, dávny kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Tonda si vypožičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej Vlasta mohol pohybovať. Obaja starci vyrážajú na veľmi náročnú cestu za odplatou. – Príbeh je voľne inšpirovaný postavou zločinného komunistického prokurátora Karla Vaša a skutočnými udalosťami z prelomu tisícročí.

Staříci
Staříci
Originální název Staříci
IMDb hodnocení 7.0 96 hlasů
TMDb hodnocení 5 2 hlasů

Režisér

Martin Dušek
Režisér

Obsazení

Jiří Schmitzer isVlastimil Reiner
Vlastimil Reiner
Ladislav Mrkvička isAntonín Trčka
Antonín Trčka
Dušan Kaprálik isVáclav Mráz
Václav Mráz
Milena Steinmasslová isMrázova dcera
Mrázova dcera
Michal Suchánek isTondův syn
Tondův syn
Pavel Batěk isRůžička
Růžička
Karel Jirák ispolicista
policista
Jakub Krejča isasistent soudce
asistent soudce

Podobné tituly

Golfový sen
Pár správných chlapů
Babel
Jackie Brownová
Dark Crimes
Prokletý ostrov
Týpci a zbraně
Robin Hood
Šarlatán
Zbytečnosti
Vrahův polibek
500 dní se Summer