What's happening?

Podívejte se na trailer 709 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Stezky slávy

Stezky slávy

Cesty slávySep. 18, 1957USA88 Min.Approved
Vase hodnoceni: 0
9 1 hlas

Synopsis

Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia.

Film Stanleyho Kubricka byl natočen podle stejnojmenné knihy Humphreyho Cobba, která se zakládá na skutečných událostech. Natáčelo se v Německu, především v okolí Mnichova. Film se vcelku pochopitelně nesetkal s kladnou odezvou ve Francii, kde vedlo zobrazení nelidských a pokryteckých generálů k tomu, že byl na dlouhá léta zakázán.

„The paths of glory lead but to the grave.“ Mrazivý verš Žalozpěvu psaného na venkovském hřbitově od Thomase Graye jako by se po dvou stech letech stal pro Kubricka klíčem k povýšení průměrné předlohy Humphreye Cobba na tragédii antických rozměrů. Zní jako ozvěna v každém dialogu a uvozuje jeden z nejsilnějších protiválečných snímků všech dob.

Kirk Douglas exceluje v roli plukovníka Daxe, který se snaží zachránit řadové vojáky před nesmyslnou exemplární popravou. Ohavnost války, jak ji zažívají, se sráží s obrazem, který válce dávají cyničtí generálové, pro něž je válečný „provoz“ pouhou hrou gest plnou pozlátka. Ve zpracování stejnojmenného protiválečného románu Humphreyho Cobba rozvíjí Stanley Kubrick vizuálně velkolepý styl, kombinující dlouhé jízdy a výrazné kompozice. Ve výpravných kulisách nachází prostor pro hořce ironické momenty, které vystihují nesmyslnost a krutost válečné mašinérie, ať už na bojišti, nebo před soudním tribunálem zasedajícím v barokním sále.

Francie v době první světové války, rok 1916. Snaživý generál Mireau velí při útoku vojenské jednotky na silně opevněné německé postavení. Ze zištného důvodu, usiluje totiž o povýšení, vydá rozkaz k útoku, který nemá naději na úspěch. Plukovník Dax (Kirk Douglas) odvážně útočí se svými vojáky pod nejprudší dělostřeleckou palbou nepřítele. Nakonec on a jeho jednotka z nesmyslného útoku ustoupí a vrátí se do vlastních zákopů. Mireau odsoudí sto vojáků k smrti za zbabělost. Ani Dax, který své vojáky hájí, je neubrání před brutální mašinérií. Generál sice zmírní rozsah potrestání, přesto však nechá tři vojáky popravit. Plukovníka Daxe, který by pro něho mohl být nebezpečný, se obratně zbaví tím, že ho pošle na frontu do první linie.

Kubrick, jenž vyšel ze skutečné události, nemilosrdně zúčtoval s vojenským mýtem a odhalil nelidské důsledky striktních rozdílů ve vojenských hodnostech a možnost jejich zneužití. Uvedení protiválečného filmu Stanleyho Kubricka Paths of Glory, drsného útoku na hierarchii, která je zavedena uvnitř armády, vyprovokovalo k činnosti cenzuru v mnoha zemích: ve Francii, ve Švýcarsku a ve vojenských kinech jednotek USA v Evropě byl film dočasně zakázán.

Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Stezky slávy
Originální název Paths of Glory
IMDb hodnocení 8.4 173,359 hlasů
TMDb hodnocení 8.3 1,645 hlasů

Režisér

Obsazení

Kirk Douglas isCol. Dax
Col. Dax
Ralph Meeker isCpl. Philippe Paris
Cpl. Philippe Paris
Adolphe Menjou isGen. George Broulard
Gen. George Broulard
George Macready isGen. Paul Mireau
Gen. Paul Mireau
Wayne Morris isLt. Roget/Singing man
Lt. Roget/Singing man
Richard Anderson isMaj. Saint-Auban
Maj. Saint-Auban
Joe Turkel isPvt. Pierre Arnaud
Pvt. Pierre Arnaud
Christiane Kubrick isGerman Singer
German Singer
Jerry Hausner isProprietor of Cafe
Proprietor of Cafe
Peter Capell isNarrator of Opening Sequence
Narrator of Opening Sequence

Podobné tituly

Takoví normální zabijáci
Musíme si pomáhat
Don’s Plum
Týpci a zbraně
Borg/McEnroe
Dokonalý trik
Enola Holmesová
Neúplatní
Truman Show
Teče tudy řeka
Bílá smršť
The Professor And The Madman