What's happening?

Zabíjení

Zabíjení

Velká kořistJun. 06, 1956USA85 Min.Approved
Vase hodnoceni: 0
7 1 hlas

Synopsis

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod…

Kubrickovo Zabíjení bylo očividně koncipováno jako pocta prototypu lupičských filmů – Asfaltové džungli (1950). Režisér dokonce v hlavní roli využil Sterlinga Haydena, který se o šest let dříve ve snímku Johna Hustona proslavil úlohou vůdce lupičského gangu. Stanley Kubrick ovšem vzorec také výrazně inovoval, a to zejména s pomocí komplexní narativní organizace, která příběh dávkuje nelineárně a z různých hledisek. Tím ovlivnil další generace filmařů včetně Quentina Tarantina, který podobně strukturoval Gaunery (1992) nebo Jackie Brown (1997). Film vznikl podle krimi románu Lionela Whitea a na dialozích se podílel další autor spojený s americkou drsnou školou Jim Thompson. Ani přes svůj nízký rozpočet (320 000 dolarů) film v době vzniku neskončil ziskem, dnes je ale považován za raný doklad Kubrickova mistrovství.

Gangster Clay se svými čtyřmi kumpány vyloupí pokladnu na dostihovém závodišti, ale pak dojde k přestřelce s nepřátelskou bandou, která chce peníze získat… Režisér Stanley Kubrick touto drsnou, dokonale zrežírovanou krimi přidal filmům „černé série“ novou nuanci. Vzdal se jakéhokoliv přikrášlování hrdinů a líčí je jako lidi, k jejichž slabostem on sám nechová žádné sympatie.

Zabíjení
Zabíjení
Zabíjení
Zabíjení
Zabíjení
Originální název The Killing
IMDb hodnocení 8.0 79,879 hlasů
TMDb hodnocení 7.7 845 hlasů

Režisér

Obsazení

Sterling Hayden isJohnny Clay
Johnny Clay
Vince Edwards isVal Cannon
Val Cannon
Jay C. Flippen isMarvin Unger
Marvin Unger
Ted de Corsia isRandy Kennan
Randy Kennan
Marie Windsor isSherry Peatty
Sherry Peatty
Elisha Cook Jr. isGeorge Peatty
George Peatty
Joe Sawyer isMike O'Reilly
Mike O'Reilly
James Edwards isTrack Parking Attendant
Track Parking Attendant
Timothy Carey isNikki Arcane
Nikki Arcane

Podobné tituly

Grandhotel Budapešť
Kde jsem doma
Země bez zákona
Poslední souboj
Terminátor
Hřiště snů
Klub rváčů
Hledám Amy
Ženy v nesnázích
Vanilkové nebe
Inheritance
Dokud se tančí