What's happening?

Podívejte se na trailer 1259 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Top Gun

Top Gun

May. 16, 1986USA106 Min.PG
Vase hodnoceni: 0
7 1 hlas

Synopsis

Poručík Mitchelle, zvaný Maverick, je divoký, impulzívní stíhací pilot. Při letu skvěle vyřešil setkání s nepřátelským Migem, ale hned vzápětí popudil své nadřízené nezodpovědným nízkým přeletem. Riskuje, aby překonal sám sebe a trauma z osudu svého otce, vynikajícího letce, který zemřel za nejasných okolností. Přesto je vybrán do elitní akademie pro stíhací piloty, které se říká Top Gun, spolu se svým parťákem Goosem. Maverick se zamiluje do krásné expertky na nepřátelské letouny Charlie Blackwoodové. Když však jeho kamarád Goose přijde při jednom zkušebním letu o život, začíná se Maverick měnit. Rozhodl se opustit Top Gun i Charlie, pryč je jeho nadání nekonvenčně a geniálně řešit kritické letové situace. Je nasazen do bojové operace, aby se znovu setkal s nepřátelskými Migy. V rozhodujících chvílích právě on zachrání několik svých kolegů a svede vítězný souboj.

Mladí vojenští piloti Pete „Maverick“ Mitchell a jeho kolega Goose jsou vysláni na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru do školy pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Maverick je na to hrdý a hodlá se stát nejlepším bojovým pilotem ve vojenském námořnictvu. Avšak jeho hazardérství není obdivováno, naopak mu působí mezi kolegy a nadřízenými potíže, protože Maverick porušuje pravidla a oficiální předpisy. Jeho instinkt je pro něho důležitější. Když však jeho kamarád Goose přijde při jednom zkušebním letu o život, začíná se Maverick měnit…

Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný „Maverick“, se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem „Icemanem“ (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky?

Pete „Maverick“ Mitchell a jeho navigátor a nejlepší přítel Nick „Goose“ Bradshaw létají s F-14A Tomcat, určeným hlavně pro operace na letadlových lodích. Během zásahu se dvěma nepřátelskými letouny se na druhé letadlo z Maverickovy jednotky, které pilotuje jeho kamarád Cougar, pověsí nepřítel. Maverick však neztratí hlavu a nepřítele zažene. Při tom se mu podaří dostat se k nepřátelskému letounu na dva metry blízko. Po tomto zážitku je Cougar příliš otřesen pro přistání. Maverick se navzdory všem rozkazům pro svého kamaráda vrátí a dovede ho na přistávací dráhu. Cougar po hrůzném zážitku odejde z armády. Navzdory nechuti je velitel „Stringer“ nucen poslat svůj nejlepší tým, nyní Mavericka a Goose, na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru, školy pro elitní vojenské piloty. Den před zahájením výuky Maverick v baru narazí na krásnou Charlotte „Charlie“ Blackwoodovou, s kterou začne flirtovat. Druhý den se dozví, že je Charlie astrofyzička a civilní instruktorka v Top Gun. Charlie se o Mavericka začne zajímat, když se dozví o jeho obratu, při kterém si mohl prohlédnout nepřátelský MiG, a kterým Maverick vyvrací několik informací o těchto nepřátelských letounech. Během prvního tréninku Maverick porazí velitele Ricka „Jestera“ Heatherlyho, ale poruší při tom několik daných pravidel. Nicméně díky svému vítězství se stane úhlavním nepřítelem jednoho z nejlepších studentů, Toma „Icemana“ Kazanskiho, který považuje Maverickovy metody za nebezpečné. Charlie také odmítá Maverickovy metody létání, ale nakonec připouští, že je skvělý pilot a vyzná mu lásku. Tím mezi nimi začne romantický vztah a Maverick se do ní zamiluje. Při jednom z dalších tréninků Maverickovi a Goosovi z neznámého důvodu vypnou oba motory. Oba padají se stíhačkou střemhlav k zemi, když se je Goosovi podaří katapultovat. Goose ale narazí do krytu kabiny a na následky svého zranění záhy umírá. Ikdyž letová komise později zjistí, že se jednalo o technickou poruchu letounu a Maverick neštěstí nemohl žádným způsobem zabránit, on si smrt svého nejlepšího přítele dává za vinu. Stahuje se do sebe a ztrácí svou agresivitu při létání. Charlie se mu snaží pomoct, ale Maverick se rozhodne odejít z armády. Ještě před tím, než tak učiní, jde si pro radu ke svému nejvyššímu instruktorovi létání Viperovi. Ten mu řekne, že může být opět jedničkou, pokud najde ztracené sebevědomí. Maverick se tedy rozhodne vrátit se na školu a absolvovat ji, když Iceman vyhrál hlavní cenu, o kterou spolu vždy soupeřili…

Jeden z nejoblíbenějších snímků 80. let vypráví jednoduchý příběh mladíka, který se řídí dřív vlastními instinkty než pravidly. Film nazvaný podle elitní akademie pro výcvik stíhacích pilotů amerického námořnictva obsahuje všechny ingredience komerční podívané – pohledného hrdinu, vzrušující letecké souboje i romantické mezihry. Cruisův horkokrevný pilot má problémy s autoritou i s pro něho svazujícími pravidly, cítí zodpovědnost za tragickou smrt svého operátora, k tomu se trápí nevyjasněnými okolnostmi skonu svého otce. To všechno vyvažuje širokým úsměvem, až bezelstnou upřímností a zejména mimořádným nadáním k pilotáži. Své nadání pak osvědčí při bojovém střetnutí se sovětskými stíhačkami.

Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Top Gun
Originální název Top Gun
IMDb hodnocení 6.9 287,218 hlasů
TMDb hodnocení 6.9 4,212 hlasů

Režisér

Tony Scott
Režisér

Obsazení

Tom Cruise isLt. Pete 'Maverick' Mitchell
Lt. Pete 'Maverick' Mitchell
Kelly McGillis isCharlotte 'Charlie' Blackwood
Charlotte 'Charlie' Blackwood
Val Kilmer isLt. Tom 'Iceman' Kazanski
Lt. Tom 'Iceman' Kazanski
Anthony Edwards isLt. Nick 'Goose' Bradshaw
Lt. Nick 'Goose' Bradshaw
Tom Skerritt isCdr. Mike 'Viper' Metcalf
Cdr. Mike 'Viper' Metcalf
Michael Ironside isLt. Cdr. Heatherly 'Jester'
Lt. Cdr. Heatherly 'Jester'
Barry Tubb isWolfman
Wolfman

Podobné tituly

Nebezpečný náklad
Jason Bourne
Pláž
Corpus Christi
Hair Love
Zakladatel
Don Jon
Jedna mezi oči
Jack Reacher: Nevracej se
Muži, kteří nenávidí ženy
Všechny prachy světa
Berlínské spiknutí