What's happening?

Podívejte se na trailer 874 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Úsvit planety opic

Úsvit planety opic

Poslední šance na mír.Jun. 26, 2014USA130 Min.PG-13
Vase hodnoceni: 0
5 1 hlas

Synopsis

Film se odehrává v blízké budoucnosti, která nevypadá pro lidstvo moc dobře. Většina lidí zemřela na smrtelný opičí vir, a tak vládu nad světem přebírají lidoopi. Vědci se snaží zabránit vyhynutí lidí, ale moc jim to nejde. Lidé a lidoopi uzavřou mír, což není pro pár jedinců výhodné.

Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar.

Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země.

Deset let poté, co smrtící virus zahubil většinu lidstva, opice, jejichž inteligence se díky zásahu člověka zvýšila, si v lesích blízko San Franciska vybudovaly vlastní svět s vlastními pravidly. Vede je Caesar. Jednoho dne se v blízkosti staré vodní elektrárny objeví lidé v čele s Malcolmem, aby zjistili, zda je možné obnovit její provoz, protože jim dochází zdroje energie. Bohužel jeden z mužů se lekne zvědavé opice a zastřelí ji. Opice jménem Koba chce lidi zastřelit. Vůbec jim nevěří, protože mu v minulosti velmi ubližovali. Caesar však lidi pustí. Upozorňuje, že opice si válku nepřejí, ale pokud to bude nezbytné, budou svůj domov bránit. Chce, aby lidé na jejich území nevstupovali. Koba se společně s několika dalšími opicemi tajně za lidmi vydá do města a objeví obrovský sklad zbraní. Malcom se vrátí do města a žádá o svolení, aby se mohl za opicemi vrátit a pokusit se s nimi domluvit na elektrárně. Caesar naprosto chápe, o co lidem jde, a dovolí jim, aby obnovili provoz elektrárny. Hodlá je však mít pod kontrolou protože jim tak zcela nevěří, ale mezi Malcolmem a Caesarem ledy poněkud tají. To vede k tomu, že Koba obviní Caesara, že má raději lidi než opice. Za takové řeči ho Caesar zbije, ale nezabije, protože se drží hesla, že opice opici nezabije. Koba se později vrátí do skladu zbraní, zabije strážce a ukradne samopal. Když je elektrárna opravena a ve městě zase svítí světla, všichni oslavují. Této příležitosti Koba využije a podpálí opičí příbytky a střelí Caesara do ramene. Caesar padá k zemi a všichni se domnívají, že je mrtvý, a protože ho střelila lidská zbraň, musel to být logicky člověk, kdo Caesarovi ublížil. Koba přebírá velení a chce se lidem pomstít a bojovat s nimi. Malcolm s ostatními prchají a cestou najdou zraněného Caesara a vezmou ho s sebou, aby ho ošetřili, a omlouvají se mu za jeho zranění. Caesar však prozradí, že člověk v tom nemá prsty, zranila ho opice. Byl to mocichtivý a pomstychtivý Koba…

Početná skupina inteligentných ľudoopov na čele s Cézarom a jednookým Kobom si vybudovala sídlo v sekvojovom lese neďaleko San Francisca. Keď sa tu objaví výprava, vedená inžinierom Malcolmom (Jason Clarke), Cézar ľudí vyženie. Zároveň zistí, že dokáže hovoriť ich rečou. Vodca sanfranciskej kolónie Dreyfus (Gary Oldman) poverí Malcolma, aby sa s ľudoopmi dohodol na obnove priehrady vodnej elektrárne. Vyjednávanie šesťčlennej skupinky, v ktorej je aj Malcolmova priateľka, lekárka Ellie (Keri Russellová), a jeho syn Alexander (Kodi Smit-McPhee), je úspešné a dohoda sa podarí. Lenže krehké prímerie netrvá dlho. Ľudoop Koba (Toby Kebbell) zosnuje sprisahanie. Postrelí Cézara, zapáli osadu, z útoku obviní ľudí a na čele armády sfanatizovaných súkmeňovcov tiahne na mesto, aby zaútočil na ľudí. Cézar vďaka Ellie prežije. Ukryje sa s ňou, s Malcolmom a s Alexandrom v dome, kde žil s vedcom Willom. Ľudoopy zatiaľ dobyjú kolóniu. Koba nechá zatvoriť Cézarovych verných. Cézar musí zastaviť Kobu, aj keď vie, vojna opíc a ľudí bude pokračovať.

Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Úsvit planety opic
Originální název Dawn of the Planet of the Apes
IMDb hodnocení 7.6 406,129 hlasů
TMDb hodnocení 7.3 8,218 hlasů

Režisér

Matt Reeves
Režisér

Obsazení

Podobné tituly

Kde jsem doma
21 Jump Street
50/50
Vetřelec³
Pulp Fiction: Historky z podsvětí
Průvodce k rozpoznání tvých svatých
G. I. Joe
Dějiny násilí
21 gramů
Liberace!
Testament
Berlínské spiknutí