What's happening?

Valmont

Valmont

Nov. 17, 1989France137 Min.R
Vase hodnoceni: 0
6 1 hlas

Synopsis

Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara).

Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara).

Děj se odehrává ve Francii v roce 1788. Markízu de Merteuil opustil milenec, touží tedy po pomstě. Uzavře pakt se svým bývalým nápadníkem Vicomtem de Valmont, který má za úkol svést Cécile de Volanges, novou snoubenku nevěrného muže. Za to má Valmont získat přístup do ložnice markýzy. Avšak hlavní motivací hraběte je získání cnostné manželky, paní de Tourvel. To se mu podaří, zároveň se však zamiluje do své trofeje.

Valmont
Originální název Valmont
IMDb hodnocení 7.0 12,777 hlasů
TMDb hodnocení 6.7 170 hlasů

Režisér

Miloš Forman
Režisér

Obsazení

Meg Tilly isMadame de Tourvel
Madame de Tourvel
Siân Phillips isMadame de Volanges
Madame de Volanges
Fabia Drake isMadame de Rosemonde
Madame de Rosemonde
Isla Blair isBaroness
Baroness

Podobné tituly

Pokání
Batman začíná
Zodiac
Stezky slávy
Blízká setkání třetího druhu
Vzpomínky na Itálii
Pár správných chlapů
Ten Minutes Older: The Cello
Portrét dívky v plamenech
Marťan
Corpus Christi
She’s So Lovely