What's happening?

Podívejte se na trailer 905 Zobrazení Report Error

  • Traileryoutube.com
Velký Gatsby

Velký Gatsby

Od režiséra filmů Romeo a Julie a Moulin Rouge.May. 10, 2013Australia142 Min.PG-13
Vase hodnoceni: 0
9 1 hlas

Synopsis

Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům. Scénárista, producent a režisér Baz Luhrmann s pomocí své mimořádné představivosti znovu převedl na filmové plátno román F. Scotta Fitzgeralda „Velký Gatsby“. Luhrmann nabízí svoji vlastní vizuální interpretaci klasického příběhu a oživuje děj příběhu dosud nevídaným způsobem. Hlavní roli v jeho filmu ztvárnil Leonardo DiCaprio.

Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová.

V přítmí Perkinsova sanatoria vypráví začínající spisovatel Nick Carraway příběh svého znechucení newyorskými letními radovánkami. Mladík se v době rozkvětu Wall Street rovněž nechal zvábit lehkomyslnou zábavou městské smetánky, alkoholem i drogami. Jedinou nadějí se pro něj stane sestřenice Daisy, rozmazlená manželka bohatého sukničkáře Toma Buchanana, nacházející vítané životní rozptýlení ve ztracené lásce z minulosti – v mladém zbohatlíkovi jménem Jay Gatsby. Režisér B. Luhrmann opět přichází s velkolepou výpravou a okouzlujícími kostýmy, což je potvrzeno dvěma nominacemi na letošního Oscara.

Hlavním hrdinou filmu je chudý mladík Jay Gatsby (Leonardo DiCaprio), který se zamiluje do krásné Daisy (Carrey Mulligan). Nemůže si ji však vzít, a tak je Daisy nucena se provdat za milionáře Toma (Joel Edgerton), kterého nemiluje. Gatsby je ale ochoten získat svoji lásku zpět za každou cenu

Mladého spisovateľa Nicka Carrawaya (Tobey Maguire), ktorý má pred sebou sľubne sa rozvíjajúcu kariéru, na jar roku 1922 osud priveje zo stredozápadu do New York City, meste formovanom veľmi voľnou morálkou, skvelým džezom, vplyvnými pašerákmi alkoholu a do astronomických výšin stúpajúcimi akciami. V honbe za splnením amerického sna sa Nick stane susedom tajomného milionára Jaya Gatsbyho (Leonardo DiCaprio), pravidelne usporiadajúceho nepredstaviteľne pompézne večierky. Na druhej strane zálivu býva Nickova pôvabná sesternica Daisy (Carey Mulligan), do ktorej je excentrický Jay už nejaký ten piatok zdanlivo beznádejne zamilovaný. Jeho láska je totiž vydatá za iného, jej manželom je záletný aristokrat Tom Buchanan (Joel Edgerton)… Vďaka Jayovi, ktorý si od priateľstva s ním sľubuje šancu napriek všetkému predsa len získať milovanú ženu, Nick možno až príliš dokonale spozná fascinujúci svet horných desaťtisíc zvonka i zvnútra spozná. Svet, ktorý ho napokon inšpiruje k napísaniu pútavého príbehu o nemožnej láske, nezničiteľných snoch a nepredstaviteľnej tragédii – svet nie nepodobný tomu skutočnému…

 

Velký Gatsby
Velký Gatsby
Velký Gatsby
Velký Gatsby
Originální název The Great Gatsby
IMDb hodnocení 7.2 459,138 hlasů
TMDb hodnocení 7.4 8,793 hlasů

Režisér

Baz Luhrmann
Režisér

Obsazení

Tobey Maguire isNick Carraway
Nick Carraway
Carey Mulligan isDaisy Buchanan
Daisy Buchanan
Joel Edgerton isTom Buchanan
Tom Buchanan
Elizabeth Debicki isJordan Baker
Jordan Baker
Isla Fisher isMyrtle Wilson
Myrtle Wilson
Jason Clarke isGeorge Wilson
George Wilson
Amitabh Bachchan isMeyer Wolfsheim
Meyer Wolfsheim
Callan McAuliffe isTeen Jay Gatsby
Teen Jay Gatsby

Podobné tituly

Mexičan
Stav milosti
Jauja
Thelma a Louise
Po přečtení spalte
Volání divočiny
Kniha džunglí
Poslední souboj
Pochybná sláva
Frances
Bobby
Hra peněz