
Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák) je šesťdesiatpäťročný učiteľ češtiny na gymnáziu. Po tom, čo školu opustí, nevydrží len tak nečinne sedieť a stane sa rýchlym poslom na bicykli. Po krkolomnom páde sa však rozhodne nájsť si bezpečnejšie zamestnanie – vo výkup fliaš. Od svojho okienka má o všetkom prehľad, môže sa porozprávať s ľuďmi i zľahka zasiahnuť do ich osudov.
Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy.
Učitel češtiny Josef Tkaloun zjišťuje, že ho jeho práce už netěší, a odchází do důchodu. Muže plného humoru a hravé energie však poklidný podzim života v lůně rodiny neuspokojuje. Najde si proto brigádu v supermarketu v oddělení vratných lahví. Ve vztahu k práci, ale především ke kolegům a zákazníkům, si vytvoří malý, funkční svět, který hravě ovládá, ale z něhož stále zřetelněji vylučuje svou manželku Elišku. Zatímco Tkaloun nenápadně pomáhá najít správné partnery druhým včetně své dcery Helenky, rozpadá se mu pod rukama jeho vlastní letité manželství. Blížící se čtyřicáté výročí svatby se stává možností, jak si rozzlobenou a právem ukřivděnou Elišku usmířit, ale také okamžikem bouřlivých i komických konfrontací – a možná i jistého smíření… Další společný projekt oscarové autorské dvojice Jan Svěrák / Zdeněk Svěrák je inteligentní, kultivovaná hořká komedie o stárnoucím muži, pro kterého se odchod do důchodu stává výzvou k tomu, aby konečně dospěl.
Hrdinou Vratných lahví je bývalý učitel Josef Tkaloun. Definitivně se rozhodl opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Tkaloun je plný aktivity, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu ženy Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny aktivity svého muže, Tkaloun přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem…