Aaron Eckhart

Aaron Eckhart se narodil v Kalifornii a už jako dítě hodně cestoval, jeho rodiče se totiž neustále stěhovali. Nějaký čas bydlel v Anglii a kus svého života strávil i v australském Sydney. Aaron je synem manažera a spisovatelky knih pro děti, má o dva roky staršího bratra Adama. Střední školu nedokončil, v posledním ročníku se rozhodl odjet na Havaj, kde strávil rok surfováním. Na další dva roky odjel lyžovat do Francie. Posléze přece jenom zatoužil po vzdělání a přihlásil se na univerzitu Brigham Young v Utahu a jako svůj hlavní obor si zvolil film. Mimo jiné tam potkal i svého nynějšího kamaráda a režiséra Neila LaButeho, který ho téměř pravidelně obsazuje do svých filmů.

V roce 1994 školu úspěšně absolvoval. Poté se přestěhoval do New Yorku a rozšířil tak řady nezaměstnaných herců na Manhattanu, dokud neokusil chuť slávy. Jednou z jeho prvních prací byla reklama na pivo, ve které představoval stavebního dělníka. Pak se vrátil do rodné Kalifornie, kde začínal malými rolemi v seriálech.

Jeho debutem se stala komedie z roku 1997 MEZI NÁMI MUŽI, který příznivě přijala kritika a v níž na sebe poprvé upozornil. Kvůli dalšímu filmu, opět v režii Neila LaButeho TVÍ PŘÁTELÉ A SOUSEDÉ neskutečně přibral a byl téměř k nepoznání. V roce 2000 se objevil v SESTŘIČCE BETTY s Renée Zellweger a dramatu ERIN BROCKOVICH s Julii Roberts. Kvůli této roli se musel naučit jezdit na motorce, což se mu nakonec tak zalíbilo, že si hned po natáčení jednu pořídil. O dva roky později následovala další spolupráce s LaButem, zahrál si po boku Gwyneth Paltrow v romantickém filmu POSEDLOST. Hollywood si ho všímal čím dál víc a v roce 2003 se objevil jako protivník Bena Afflecka v akčním snímku Johna Woo VÝPLATA či ve sci-fi JÁDRO.V roce 2005 si na konto připsal nominaci na Zlatý Glóbus za příznivě hodnocenou satirickou komedii Jasona Reitmana DĚKUJEME, ŽE KOUŘÍTE. Jedním z jeho posledních filmů je pak romantická komedie KOŘENÍ ŽIVOTA s Catherine Zeta-Jones.

Brzy se také na plátnech kin objeví očekávaný TEMNÝ RYTÍŘ, kde si Aaron zahraje Harveyho Denta/Dvě Tváře a vystřídá tak Tommy Lee Jonese, který tuto postavu ztvárnil v roce 1995 v BATMANOVI NAVŽDY. V soukromém životě byl herec zasnouben s herečkou Emily Cline, ale v roce 1998 se rozešli. Od té doby tu pravou stále hledá, i když se ho média snaží spojovat s řadou kolegyň z branže.

Díky schopnosti zvládnout nejrůznější typy žánrů patří k vyhledávaným hollywoodským hercům. Během dvaceti let strávených ve filmovém průmyslu se rodák z kalifornského Cupertina (nar. 1968) setkal s takovými režisérskými osobnostmi, jako jsou Steven Soderbegh (tragikomedie Erin Brockovich), Jason Reitman (komedie Děkujeme, že kouříte – nominace na Zlatý glóbus a Independent Spirit Award 2007), Oliver Stone (sportovní drama Vítězové a poražení) nebo Christopher Nolan (akční dobrodružství Temný rytíř, Temný rytíř povstal).

Spolupracoval také s Brianem De Palmou (film noir Černá dahlia) nebo s nezávislým režisérem Neilem LaButem. Právě ten Eckhartovi poskytl impuls k tomu, aby se začal zajímat o herectví: už během studií na Brigham Young University hrál Eckhart v LaButeho divadelních hrách a později se objevil ve třech filmech tohoto ceněného tvůrce (Sestřička Betty, Mezi námi muži, Tví přátelé a sousedé).

Aaron Eckhart má na svém profesionálním kontě hereckou účast v dramatu Seana Penna Posedlost, kde se objevil po boku Jacka Nicholsona, psychologickém dramatu Králičí díra s Nicole Kidman či romantické komedii Láska na druhý pohled s Jennifer Aniston. V adaptaci povídky Philipa K. Dicka Výplata se pod režijním vedením Johna Woo setkal s Benem Affleckem a Umou Thurman, ve Zmizelých režiséra Rona Howarda si zahrál s Tommym Lee Jonesem a Cate Blanchett. V Jádru se setkal s Hilary Swank a Helena Bonham Carter byla jeho hereckou partnerkou hned dvakrát – v Černé dahlii a tragikomedii Mezi mužem a ženou. Své fyzické dispozice zhodnotil v katastrofických dramatech Světová invaze, Agent na útěku nebo Pád Bílého domu.

Aaron Eckhart hraje také v divadle (mj. Amazing Grace s Marshou Mason v režii Michaela Cristofera).

Recently added

Temný rytíř
9.0

Temný rytíř

Jul. 16, 2008

Temný rytíř

V pokračovaní úspešného hitu Batman začína opäť spojili svoje sily výnimočný režisér Christopher Nolan a skvelý herec Christian Bale, ktorý sa ...