Benedict Cumberbatch

Celým jménem Benedict Timothy Carlton Cumberbatch, je britský divadelní, filmový, televizní a rozhlasový herec. Narodil se 19. července 1976 v Londýně. Je synem herců Timothyho Carltona a Wandy Ventham. V rodině má také významné předky v britských vojenských a diplomatických službách.

První náznaky herecké kariéry Cumberbatch absolvoval již v útlém dětství, nejprve na soukromé škole Brambletye School v Západním Sussexu a poté na prestižní škole Harrow School v severozápadním Londýně, protože rodiče z něho chtěli mít právníka. Po úspěšném absolvování školy odjel na jeden rok učit angličtinu do tibetského kláštera. Poté se definitivně rozhodl pro hereckou kariéru a šel studovat herectví na univerzitu v Manchesteru. Jeho herecké snahy však mířily ještě dále, a proto pokračoval ve studiích na Londýnské akademii hudby a dramatických umění.

Na divadelní prkna vystoupil poprvé roku 2001. Dostával hlavní role v klasických hrách v Open Air Theatre, Regent´s Park, Almeida Theatre, Royal Court Theatre a Nation Theatre. Byl nominován na Cenu Lawrence Oliviera za nejlepší výkon ve vedlejší roli ve hře Heda Gablerová.  V únoru 2011 začal hrát na alternativních nocích v The Children´s Monoluges a jako Dr. Frankenstein. Tuto roli si zahrál i v londýnském národním divadle. Tamní záznam Frankensteina byl dokonce v březnu 2011 uveden do kin.

Práce pro televizi mu přinesla kvalitní role a také první uznání –  za ztvárnění známého britského vědce v televizním filmu HAWKING, byl roku 2004 nominován na cenu BAFTA a odnesl si televizní cenu Zlatá nymfa. V roce 2005 hrál  mladého šlechtice Edmunda Talbota v britské  minisérii To The Ends of The Earth, založený na trilogii Williama Goldinga. Tehdy se při natáčení v Jihoafrické republice spolu s několika kolegy stal obětí ozbrojeného přepadení, když byli uneseni z porouchaného auta, odvezeni a několik hodin drženi v zajetí. Prohlásil, že tehdy si uvědomil, že nezáleží na tom, jak moc je člověk milován, že ve smrti je stejně vždycky sám.V roce 2008 si zahrál hlavní roli v další vynikající minisérii BBC The Last Enemy, za kterou dostal cenu Satelite pro nejlepšího herce ve filmu nebo minisérii.V roce 2009 hrál v seriálu Slečna Marplová, také v televizní adaptaci Small Island a znovu získal cenu BAFTA TV za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Další velmi úspěšná a kvalitní minisérie BBC, tentokrát z první světové války,  s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, se jmenuje Parade´s End.

Ale to už je v (prů)běhu seriál BBC Sherlock, kterým se Benedict dostal do povědomí a hlavně srdcí stovek miliónů lidí na planetě a na špici žebříčků všeho druhu nejen u fanoušků, ale v celém filmovém a televizním průmyslu. Jak o něm nedávno prozradila kolegyně Keira Knightley: „je neuvěřitelně pracovitý a poctivý – věděli jsme, že není otázka, jestli se proslaví, ale kdy se to stane“. Benedict ovšem dělá všechno co umí, aby nezůstal mužem jedné role a protože umí hodně, daří se mu to.

V roce 2006 si zahrál ve filmu Nezlomná vůle, kde ztvárnil britského premiéra Williama Pitta jr., který pomáhal svému příteli Williamu Wiberforcerovi v  intenzivních a dlouhých politických bojích o zrušení otrokářství v britském království, za kterou byl nominován na  London Film Critics Circle Award v kategorii nejlepší herec. Také se objevil po boku Jamese McAvoye, Keiry Knightley a Juno Temple v úspěšném filmu Pokání (2007 )  a  jako manžel Mary Bolenové ve výpravném velkofilmu Králova přízeň (2008) s  Natalií Portman, Scarlett Johansson, Kristin Scott Thomas a  Ericem  Banou. Velmi přesvědčivě ztvárnil hlavní a jedinou dvojroli v silném 20 minutovém minipříběhu Inseparable (2007). V roce 2009 si zahrál v  životopisu Charlese Darwina Creation. V hlavní roli jsme ho viděli v krásném příběhu o kamarádství, životě a smrti Third Star a v příběhu dvou bratrů a jedné ženy s názvem  Wreckers. V roce 2010 se v malé roli ukázal v thrilleru  z války v Bosně Whistleblower. V  roce 2011 měl příležitost pracovat s Stevenem Spielbergem na jeho velkofilmu Válečný kůň. O rok později jsme ho měli možnost vidět ve snímku Jeden musí z kola ven, kde si zahrál s Gary Oldmanem, Colinem Firthem a Tomem Hardym.

V roce 2013 zazářil  v roli vesmírného padoucha Khana v americké sci-fi Star Trek: Do temnoty, kterým na sebe upozornil nejen nový okruh fanoušků, ale i zámořská filmová studia. Odtamtud přišla nabídka na roli umírněného otrokáře v Oscary ověnčeném americkém filmu podle skutečného příběhu z  otrokářského jihu  12 let v řetězech. Samostatnou kapitolou, jíž sám Benedict přikládá velký význam a fanoušci ji milují, je excelentní ztvárnění draka Smauga  v sérii filmů na motivy knihy Hobbit od britského spisovatele  J.R.R.Tolkiena.

Benedict vlastní neuvěřitelně variabilní hlas, který se uplatní nejen na divadle a v rozhlase, ale i ve filmu – daboval například herce Alana Rickmana v seriálu Simpsonovi nebo vlka v Tučňácích z Madagaskaru. V roce 2013 si s přáteli zkusil natočit první krátkometrážní nezávislý akční snímek Little Favour, kde byl vůbec poprvé k vidění jako rváč zbrocený krví. V tomtéž roce natočil v Americe životopisný snímek o zakladateli kontroverzních webových stránek Wikileaks Juliana Assange. Sám Assange nadšen nebyl, protože se točilo podle knihy jeho bývalého společníka Daniela Berga, který ho kvůli neshodám opustil. Odmítl se s Benedictem setkat a napsal mu dopis s výzvou, aby se filmování nezúčastnil. Ten ale hájil svoji práci tím, že film napomůže otevřít diskusi o ne/oprávněnosti utajování informací. Ačkoli Benedictův herecký výkon chválili všichni včetně kritků, film sám neměl velký ohlas, nepřála mu ani distribuce, možná právě ze solidarity k Julianu Assangeovi, stále střeženým na britském velvyslanectví Equadoru. Dalším americkým filmem roku 2013 byla adaptace divadelní hry August Ossage County, kde mohl spolupracovat s takovými jmény jako je Meryl Streep, Julia Roberts nebo Chris Cooper.

V současnosti se do kin chystá film The Imitation Game, kde Cumberbatch ztvární geniálního vědce Alana Turinga, který za druhé světové války prolomil německý kód Enigma a měl neobvyklý a tragický osud. Také ho uvidíme v živtopisném snímku o známém gangsterovi Whitey Bulgerovi Black Mass jako Whitneyho bratra senátora a uslyšíme ho jako tygra SherKhana v adaptaci Kiplingových Knih džunglí Jungle Books:Origins. Nejnovější zprávy potěší fanoušky Marvelu, protože se ukazuje, že Benedict velmi pravděpodobně bude hrát hlavní roli v chystaném projektu Dr.Strange. Nechme se překvapit. A průběžně se můžeme těšit na další příděl příběhů Sherlocka Holmese, se kterým – jak Benedict řekl – „by chtěl zestárnout a jednou za pár let pár dílů natočit“.

Jeho rozhlasová práce je velmi obsáhlá, spolupracuje převážně s rádiem BBC 4, kromě série o mladém Rumpoleovi jmenujme alespoň jeho Capt. Martin Crieffa v seriálu Cabin Pressure a adaptaci Gaimanovy knihy Neverwhere, kde propůjčil svůj uhrančivý hlas andělu Islingtonovi.
Nezanedbatelnou částí jeho aktivit je také práce a focení pro význačné časopisy, například Time, QG, Elle, Harper´s Bazaar apod.

K jeho zálibám patří jízda na koni, potápění a motocykly. Benedict je také dlouholetým fanouškem britské scifi série Doctro Who, ale jeho plánované účasti na jeho natáčení zabránil právě seriál Sherlock, do kterého jej obsadil Steven Moffat, který je producentem obou zmíněných seriálů.

Benedict udržoval vztah s herečkou Olivií Pouletovou se kterou se seznámil na univerzitě. Ovšem po dvanáctiletém soužití se v březnu 2011 rozešli. Poté začal chodit s londýnskou umělkyní Annou Jamesovou, ale po roce se rozešli. O té doby byl spatřen v přítomnosti více žen, ale sám se označil za nezadaného a odmítá dotazy tisku, týkající se jeho partnerského života.

Benedict Cumberbatch je ambasadorem charitativní organizace The Prince’s Trust, založené Princem Charlesem, která pomáhá mladým lidem ve Spojeném království. Je také patronem neziskové organizace Odd Arts, která se snaží pomocí různých podob umění měnit životy lidí od trestaných osob, závislých na alkoholu, drogách apod. Od roku 2004, kdy ztvárnil postavu Stephena Hawkinga v televizním dramatu Hawking, je aktivním podporovatelem a patronem neziskové organizace Motor Neurone Disease Association. Daroval řadu svých kreseb a maleb, ale i různých dalších předmětů, jako např. svou podepsanou čepici ze seriálu Sherlock, do různých charitativních aukcí. Velmi nápaditě se zúčastnil akce Ice Bucket Challenge, která má za cíl zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS) a podpořit její výzkum.  Od září 2014 má také svoji (zdařilou) voskovou podobu v Muzeu  Madame Tussaud v Londýně.

Celým jménem Benedict Timothy Carlton Cumberbatch, je britský divadelní, televizní, filmový a rozhlasový herec, známý z televizního dramatu o Stephenu Hawkingovi, ve kterém ztvárnil ústřední postavu. V současné době na sebe nejvíce upozornil rolí světoznámého detektiva Sherlocka Holmese, v novátorsky pojatém seriálu BBC.

Benedict Cumberbatch pochází z londýnské herecké rodiny. Je synem Timothyho Carltona Cumberbatchera a Wandy Venthamové, kterým se narodil 19. července 1976. Po studiích na univerzitě v Manchesteru nastoupil na Akademii hudby a dramatických umění v Londýně.

Na divadelní prkna vystoupil poprvé roku 2001. Za svůj výkon v divadelní hře „Hedda Gabler“ byl nominován na cenu Lawrence Oliviera. Ani jeho televizní tvorba nezůstala bez odezvy – za ztvárnění známého britského vědce ve filmu HAWKING, byl roku 2004 nominován na cenu BAFTA a odnesl si televizní cenu Zlatá nymfa. V roce 2009 účinkoval společně s Timothy Westem v rozhlasové adaptaci románu Johna Mortimera „Rumpole and Penge Bungalow Murders“, odvysílané britskou stanicí BBC Radio 4.

K jeho zálibám patří jízda na koni, potápění a motocykly. Benedict je také dlouholetým fanouškem britské scifi série DOCTOR WHO a jeho plánované účasti na jeho natáčení zabránil právě nový seriál SHERLOCK, do kterého jej obsadil Steven Moffat, který je producentem obou zmíněných seriálů.

Recently added

1917
8.3

1917

Dec. 25, 2019

1917

Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield a Blake zdánlivě nesplnitelný úkol. V ...
Avengers: Endgame
8.4

Avengers: Endgame

Apr. 24, 2019

Avengers: Endgame

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve ...
Brexit: The Uncivil War
7.0

Brexit: The Uncivil War

Pohľad do zákulisia kampane, ktorá sprevádzala britské referendum o Brexite poodhaľuje praktiky stratégov oboch táborov a poukazuje na ...
Grinch
6.3

Grinch

Nov. 08, 2018

Grinch

Na světě se překvapivě najde spousta lidí, kteří Vánoce nemají rádi. Mezi nimi všemi vyniká Grinch, věčně rozmrzelý zelený chlupatec, jemuž ...
Thor: Ragnarok
7.9

Thor: Ragnarok

Oct. 25, 2017

Thor: Ragnarok

Thor je uvězněn na druhé straně vesmíru bez svého mocného kladiva a ocitá se v závodu proti času, aby se vrátil zpět na Asgard a zastavil ...
12 let v řetězech
8.1

12 let v řetězech

Oct. 18, 2013

12 let v řetězech

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z ...
Válečný kůň
7.2

Válečný kůň

Dec. 25, 2011

Válečný kůň

Působivý příběh mladého chlapce jménem Albert a jeho milovaného koně Joeyho se odehrává na samém počátku první světové války. Joey je Albertovým ...
Jeden musí z kola ven
7.0

Jeden musí z kola ven

Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení ...
Sherlock
8.4

Sherlock

Jul. 25, 2010

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka ...
Stuart: A Life Backwards
7.8

Stuart: A Life Backwards

Seznamte se se Stuartem Shorterem. Má rád alkohol a heroin. Užívá si bolest. A je bezdomovec, zklamaný světem a posedlý noži. Ovšem jeho životní ...
Pokání
7.8

Pokání

Sep. 07, 2007

Pokání

Bujná fantázia dvanásťročnej „budúcej spisovateľky“ Briony Tallisovej je spúšťačom tragických udalostí, ktoré navždy zmenia osudy ...