David Attenborough

David Attenborough se narodil 8. května 1926 v Londýně ve Velké Británii. O herectví se příliš nezajímal a začal studovat přírodní vědy na univerzitě v Cambridgi, kde promoval v roce 1947. V tomto roce nastoupil dvouletou službu u královského loďstva.

V roce 1952 se spojil s BBC a v roce 1954 započal v televizi svou řadu „ zoologických otázek“. V BBC se mimo to věnoval rozhlasovému vysílání o politice, archeologickým průvodcům, krátkým povídkám, zahradnictví a náboženským programům. V roce 1965 začala vysílat BBC2, na jejímž řízení se Attenborough podílel. Byl také odpovědný za zavedení barevné televize v Británii a za rozšíření MONTY PYTHONOVA LÉTAJÍCÍHO CIRKUSU do světa. V roce 1969 by jmenován programovým ředitelem s redakční odpovědností za obě televizní stanice BBC.

Osm let za stolem bylo pro Davida příliš, a proto roku 1973 podal rezignaci a vrátil se k tvorbě pořadů. Nejdříve přišla série pořadů o přírodní historii jihovýchodní Asie. V roce 1979 napsal a natočil 13 dílů cyklu LIFE ON EARTH (ŽIVOT NA ZEMI), který se stal velice populárním a ambiciózním projektem BBC. V podobném duchu se nesly další dvě série, ŽIVÁ PLANETA (1984) a ZÁZRAKY ŽIVOTA (1990). V roce 1993 vznikl velkolepý seriál oslavující Antarktidu LIFE IN THE FREEZER. Jeho dokumenty jako ŽIVOT V PŘÍRODĚ (1997), MODRÁ PLANETA (2001) a ŽIVOT SAVCŮ (2002) byly nominovány na různé televizní ceny a některé dokonce vyhrály, konkrétně televizní cenu RTS pro rok 1999 vyhrál seriál PTAČÍ SVĚT (1998). V roce 2006 představil dokumentární seriál PLANETA ZEMĚ.

V určité míře se David věnoval i herectví a mohli jsme ho vidět v britském snímku ZET A DVĚ NULY. Také se objevil v televizním filmu SOB ROBBIE A LEGENDA O ZTRACENÉM KMENU.

V roce 1985 byl udělen Davidu Attenboroughovi titul Sir. Získal také čestný titul na mnohých světových univerzitách. Podporuje různé charitativní organizace a skupiny, zejména ty, které se snaží chránit deštné lesy a jejich zvířenu. David má staršího bratra Richarda, který je úspěšným hercem a režisérem.

Recently added

Sedm světů, jedna planeta
8.9

Sedm světů, jedna planeta

Sedm světadílů, každý je něčím výjimečný. Dokumentární série o bohaté různorodosti světadílů planety Země, kterou svým hlasem provádí legendární ...
Naše planeta
8.9

Naše planeta

Apr. 05, 2019

Naše planeta

Zažijte přirozenou krásu naší planety a prozkoumejte, jak změna klimatu ovlivňuje všechny živé tvory v tomto ambiciózním dokumentu velkolepého ...