Matt Damon

Producent, Oscarový scénárista, především však známý americký herec, ale i filmový extrémista, který kvůli rolím neváhá střídavě tloustnout a hubnout, to vše je Matthew Paige Damon. Narodil se v Bostonu ve státě Massachusetts, rodičům Kentu Damonovi, který se v té době živil, jako burzovní makléř a univerzitní profesorce Nancy Paige. Má ještě staršího bratra Kyla, který se stal sochařem. Když měl Matt pouhé dva roky, rodiče se rozvedli a on a jeho bratr se spolu s matkou přestěhovali do Cambridge. Zde navštěvoval střední školu Cambridge Ridge and Latin School, právě tady došlo k osudovému setkání a spřátelení s Benem Affleckem, spolu pak začali účinkovat v několika divadelních inscenacích. Později byl přijat na Harvardskou univerzitu, studium anglické literatury ho příliš nebavilo, daleko radši se věnoval svým hereckým projektům. Tuto renomovanou univerzitu však nedokončil a odjel za lepšími zítřky, budovat zářivou kariéru do Hollywoodu.

Debutem mu byla malá role v romantické komedii MYSTIC PIZZA s v té době také začínající Julií Roberts. V roce 1992 se objevil spolu s Affleckem ve filmu ŠKOLNÍ POUTA. Ve válečném snímku ODVAHA POD PALBOU (1996), získá Damon malou vedlejší roli vojáka Ilaria závislého na heroinu a kvůli pouhým dvěma dnům natáčení, si na několik let rozhodí zdraví. Zhubne 19 kilogramů, takže váží pouhých 50. Osobní úkol splní a rolí zaujme, ale organismus si rozhodí natolik, že ještě několik let poté musí brát léky, aby si srovnal metabolismus. Sám Matt po všem uzná, že zašel příliš daleko a dušoval se že už to nikdy neudělá, což se později ukáže, jako nepříliš pravdivé.

Obrovský milník v jeho kariéře přijde s filmem DOBRÝ WILL HUNTING, ke kterému spolu se svým nejlepším přítelem Benem Affleckem napsali scénář, Damon zároveň ztvárnil hlavní roli geniálního rebela Willa Huntinga, režie se ujal Gus Van Sant a toto psychologické drama se stalo jedním z nejvýznamnějších filmů roku 1997, získalo několik nominací na Oscara, včetně té Damonovi za herce v hlavní roli. To sice nevyšlo, nicméně duo Damon + Affleck si odneslo zlatou sošku „alespoň“ za nejlepší původní scénář.

Damonova hvězda září naplno a on si o rok později zahraje roli vojína Jamese Ryana ve velkorozpočtovém válečném trháku Stevena Spielberga ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA (1998), kde ho se skupinou vojáků hledá Tom Hanks. Ještě téhož roku stihl roli studenta práv a vášnivého hazardního hráče Pokeru, po boku Edwarda Nortona ve filmu HRÁČI, který označila řada profesionálních hráčů této karetní hry za svůj oblíbený. Znovu se spojil s Affleckem, aby si v roce 1999 zahráli ve fantasy komedii DOGMA, režiséra Kevina Smitha. Následuje hlavní role Toma Ripleye v thrilleru TALENTOVANÝ PAN RIPLEY, kvůli němu se Matt naučil hrát na klavír a za tento výkon byl nominován na cenu Zlatý globus, v kategorii nejlepší herec. Psal se rok 2000, když se objevil spolu s Willem Smithem ve sportovním dramatu z prostředí golfových greenů režiséra Roberta Redforda s titulem LEGENDA O SLAVNÉM NÁVRATU. O rok později se stal jedním z DANNYHO PARŤÁKŮ, když v krimi komedii Stevena Soderbergha, ztvárnil jednu z rolí vedle hereckých es, jako George Clooney, či Brad Pitt, kteří se později stanou jeho velkými přáteli.

Další významnou a notoricky známou rolí byl Jason Bourne, agent trpící amnézií. Po naprosté ztrátě paměti se snaží zjistit, kdo vlastně je, v prvním díle trilogie s názvem AGENT BEZ MINULOSTI (2002). Damon, který bez větších problémů a hvězdných manýrů zvládá natočit až pět filmů za rok. V roce 2004 započne spolupráci režisérem Paulem Greengrassem, když stojí u zrodu druhého filmu o Jasonovi Bournovi s příznačným názvem BOURNŮV MÝTUS. Následují DANNYHO PARŤÁCI 2 a Scorseseho kriminální drama SKRYTÁ IDENTITA (2006), které je dějově zasazeno do jeho rodného Bostonu. Zde hraje Colina Sullivana, gangstera, který se infiltroval do policejních řad, aby získal informace pro zločinecký syndikát. Rok 2007 byl pro Matta Damona velice plodným, hlavně co se týče třetích pokračování objevil se v pokračování DANNYHO PARŤÁKŮ 3 a ukončil akční trilogii o Bournovi, a to závěrečným dílem nesoucí název BOURNOVO ULTIMÁTUM.

Kvůli příběhům inspirovaných skutečnými událostmi se vrátí k drastickému přibírání a následnému hubnutí. Nejprve příjme roli ve filmu INFORMÁTOR (2009), před kterou se cpe hamburgery a zapijí je pivem, aby přibral 15 kilogramů. Přinese mu to nominaci na Zlatý glóbus. Hned poté musí vydat velkou námahu a dostat se do původní formy, kvůli roli Francoise Pienaara, kapitána jihoafrického ragbyového týmu, který se spřátelí s Nelsonem Mandelou (Morgan Freeman) ve filmu režiséra Clinta Eastwooda INVICTIUS: NEPORAŽENÝ. Toto životopisně sportovní drama vynese Damonovi nominaci na Zlatý glóbus i na Oscara. V jeho herecké kariéře, kromě jiných následují snímky, jako ZELENÁ ZÓNA (2010) ve kterém se opět spojil s Greengrassem a jeho typickou režií, poté western ze stejného roku OPRAVDOVÁ KURÁŽ, od bratrů Coenových, či rodinná komedie KOUPILI JSME ZOO, kde mu sekunduje Scarlett Johansson. Zatím posledním hereckým počinem Matta Damona je LIBERACE!, životopisné drama, vyprávějící o slavném homosexuálním pianistovi Valentinovi Liberacem (Michael Douglas), kterému do života vstoupí mladý, šestnáctiletý Scott Thorston, právě v Damonově podání. Netrvá dlouho a hlavní hrdinové vzplanou láskou jeden k druhému.

Předtím, než potkal manželku Lucianu Bozán Barroso a měl s ní čtyři dcery (jednu z nich vyženil), randil například s herečkami Claire Danes a Minnie Driver. Dvouletý vztah měl Winonou Ryder. Je velkým fanouškem baseballového týmu Boston Red Sox. Matt si rád zahraje Poker, dokonce soutěžil mezi profesionály v několika ročnících World Series of Poker. Když točil v Berlíně Bournův mýtus, hrál u toho tamní bowlingovou ligu. Má anglické, skotské, finské a švédské předky. Je zakladatelem několika charitativních organizací a často se zúčastňuje humanitárních akcí na pomoc všelijak postiženým lidem. Od 26. července 2007, zcela zaslouženě září hvězda se jménem Matt Damon na hollywoodském chodníku slávy.

Matt Damon byl oceněn za svou práci na obou stranách kamery. Nedávno byl nominován na Oskara, cenu Screen Actors Guild Award a cenu Critics’ Choice Movie Award za nejlepší vedlejší mužskou roli za ztvárnění jihoafrického hráče rugby – François Pienaara, v dramatickém filmu Clinta Eastwooda podle skutečnosti Neporažený. Kromě toho získal loni dvě nominace na cenu Zlatý glóbus: jednu za nejlepší vedlejší mužskou roli za výkon ve filmu Neporažený a druhou za nejlepší mužskou roli (komedie nebo muzikál) za svou roli ve filmu Stephena Soderbergha Informátor! Předtím Damon získal Oskara za nejlepší původní scénář a nominaci na Oskara za nejlepší mužskou roli za svůj strhující film Dobrý Will Hunting.

V roce 2002 vytvořil Damon roli Jasona Bournea v akčním blockbusteru Agent bez minulosti. Tuto roli ztvárnil ještě dvakrát v hitech Bournův mýtus a Bourneovo ultimátum, oba filmy režíroval Paul Greengrass. Několikrát spolupracoval se Soderberghem jako součást hvězdného obsazení v trilogii Dannyho parťáci a v epizodní roli druhé části režisérova dvoudílného biografického filmu Che.

Damon také nedávno hrál v dramatu Život po životě, kde se znovu sešel s režisérem Clintem Eastwoodem; dále hrál v akčním thrilleru Zelená zóna režiséra Paula Greengrasse; ve filmu Martina Scorseseho Skrytá identita hrál společně s Leonardem DiCapriem, Jackem Nicholsonem a Markem Wahlbergem, tento film získal Oskara za nejlepší film. V dramatickém thrilleru Roberta De Nira Kauza CIA, si zahrál s De Nirem a Angelinou Jolie V geopolitickém thrilleru Stephena Gaghana Syriana si zahrál s Georgem Clooneym.

Damon pochází z Bostonu, vystudoval na Harvardu a své první herecké zkušenosti získal v divadle the American Repertory Theater. Debutoval ve filmu Mystic Pizza, pak následovala role ve filmu Školní vázanky, film Waltera Hilla Geronimo: Americká legenda a projekt pro kabelovou televizi Rising Son a televizní film Tommyho Lee Jonese Sympaťáci. Poprvé upoutal pozornost v roce 1996, kdy ztvárnil roli veterána z války v zálivu, který se zmítá v pocitu viny a ve vzpomínkách na události z boje Courage Under Fire.

V roce 1997 napsal Damon spolu se svým celoživotním kamarádem Benem Affleckem, uznávané drama Dobrý Will Hunting. Za tento film získali Zlatý glóbus, Oskara za nejlepší původní scénář a několik cen kritiků. Damon byl rovněž nominován na Zlatý glóbus, cenu Screen Actors Guild a na Oskara v kategorii nejlepší herec. V roce 1997 hrál Damon idealistického mladého právníka ve filmu Francise Forda Coppoly Obchodník s deštěm a také se objevil ve filmu Kevina Smitha Hledám Amy.

V dalším roce hrál Damon titulní roli v oceněném filmu Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana, dramatu o druhé světové válce. Dále hrál spolu s Edwardem Nortonem v dramatu Johna Dahla Hráči. V roce 1999 získal Damon svou třetí nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší výkon ve filmu Talentovaný pan Ripley, který režíroval Anthony Minghella. Spolu s Benem Affleckem hrál v kontroverzní komedii režiséra Kevina Smitha Dogma.

Damon dále hrál ve filmu Roberta Redforda Legenda o slavném návratu; ve filmu Billyho Boba Thorntona Krása divokých koní, v komedii bratrů Farrellyů Bratři jak se patří po boku Grega Kinneara. Ve filmu Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů hraje spolu s Heath Ledgerem. Malou roli sehrál také ve filmu George Clooneyho Milujte svého zabijáka.

Damon a Affleck založili producentskou společnost LivePlanet k výrobě filmů, televizních pořadů a projektů nových medií. LivePlanet produkovala tři sezóny dokumentárního seriálu Project Greenlight, nominovaného na cenu Emny, seriál zaznamenával tvorbu nezávislých filmů debutujících scénáristů a režisérů. Filmy, o kterých seriál Project Greenlight pojednával a které byly zatím natočeny, jsou Ukradené léto, Bitva o Shaker Heights a Krvavá hostina. Společnost LivePlanet také produkovala dokumentární film Running the Sahara, který režíroval Oskarem oceněný režisér James Moll.

Damon také založil spolu s Gary Whitem projekt H20 Africa, dnes známý pod Water.org a je též velvyslancem nadace pro děti ONEXONE.

Matt Damon je uznáván za svou práci na obou stranách kamery a nedávno získal nominaci na Oscara, na cenu Sdružení filmových a televizních herců a na cenu Critics‘ Choice Award za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění jihoafrického ragbyového hrdiny Francoise Pienaara v dramatu Clinta Eastwooda Invictus: Neporažený, natočeného podle skutečnýchudálostí. Damon získal dvě nominace na Zlatý glóbus: jednu za nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu Invictus: Neporažený, druhou za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Stevena Soderbergha Informátor! Za scénář k filmu Dobrý Will Hunting získal Damon Oscara a za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v tomtéž filmu byl na Oscara nominován.

Damona lze vidět ve spoustě dalších projektů, včetně thrilleru George Nolfiho Správci osudu, ve kterém se objevil vedle Emily Blunt a nezávislého snímku „Margaret,“ režiséra Kennetha Lonergana. Dále například ve filmu Contagion režiséra Stephena Soderberga a komedii režiséra Camerona Crowea We Bought a Zoo.

Mezi další Damonovy filmové úspěchy patří drama Život po životě, které ho opět pracovně spojilo s režisérem Clintem Eastwoodem, akční thriller Zelená zóna režiséra Paula Greengrasse, Skrytá identita Martina Scorseseho, který získal Oscara za nejlepší film a kde hrál po boku Leonarda DiCaprio, Jacka Nicholsona a Marka Wahlberga; thriller Roberta De Niro Kauza CIA kde se objevil vedle De Nira a Angeliny Jolie; a politický thriller Stephena Gaghana Syriana s Georgem Clooneym.

Damon vystudoval Harvard University a první herecké zkušenosti získal v American Repertory Theatre. Jeho prvním celovečerním filmem byla Mystic Pizza, následovaly role ve filmu Školní vázanky, Geronimo Waltera Hilla a role v televizních filmech Rising Son a Sympaťáci Tommyho Lee Jonese. Pozornost si získal ztvárněním veterána z války v Perském zálivu, který se nemůže zbavit pocitu viny za válečný incident, ve filmu Odvaha pod palbou.

Společně se svým dlouholetým přítelem Benem Affleckem napsal Damon v roce 1997 scénář k dramatu Dobrý Will Hunting, za který získali Oscara a Zlatý glóbus. Damon získal také nominace na Oscara, na Zlatý glóbus a na cenu Sdružení filmových a televizních herců (SAG) za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. V roce 1997 si Damon zahrál idealistického mladého advokáta ve filmu Vyvolávač deště Francise Forda Coppolay a objevil se i v romantické komedii Kevina Smithe Hledám Amy.

V roce 1998 si Damon zahrál titulní roli v dramatu Stevena Spielberga z druhé světové války Zachraňte vojína Ryana a spolu s Edwardem Nortonem se objevil v dramatu Johna Dahla Hráči. Svou třetí nominaci na Zlatý glóbus získal Damon za svůj výkon ve filmu Talentovaný pan Ripley z roku 1999, v režii Anthony Minghella. Spolu s Benem Affleckem si zahrál v kontroverzní komedii režiséra Kevina Smithe Dogma.

Mezi další Damonovy herecké úspěchy patří hlavní role ve filmu Roberta Redforda Legenda o slavném návratu; ve filmu Krása divokých koní Billyho Boba Thorntona; v komedii bratří Farrellyů Bratři jak se patří, kde hrál spolu s Gregem Kinnearem; v Kletbě bratří Grimmů Terryho Gilliama, kde se objevil po boku Heathe Ledgera a cameo ve filmu George Clooneyho Milujte svého zabijáka.

Damon a Affleck založili produkční společnost LivePlanet. Damon se také podílel na založení H20 Africa, která je nyní známá pod názvem Water.org, a je vyslancem dětské nadace ONEXONE.

Recently added

Poslední souboj
7.5

Poslední souboj

Oct. 13, 2021

Poslední souboj

Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a ...
Le Mans ’66
8.1

Le Mans ’66

Nov. 13, 2019

Le Mans ’66

Strhující příběh o tom, jak konstruktér aut Carroll Shelby a britský jezdec Ken Miles postaví pro automobilku Ford revoluční závodní auto, aby ...
Nepříčetná
0

Nepříčetná

Feb. 21, 2018

Nepříčetná

Po traumatickém zážitku se stalkerem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala, se Sawyer Valentini (Claire Foy – TV seriál The Crown) ocitá v ...
Zmenšování
5.7

Zmenšování

Dec. 22, 2017

Zmenšování

Hrdiny filmu je manželský pár z Omahy, příslušníci nižší střední třídy, kteří si chtějí koupit účast v projektu zmenšování lidí na miniaturní ...
Velká čínská zeď
5.9

Velká čínská zeď

Dec. 16, 2016

Velká čínská zeď

Její tvůrci museli mít dobrý důvod, proč z ní udělali největší stavbu na světě. Velká čínská zeď je opředena mnoha mýty. Jednoho z nich se chopil ...
Jason Bourne
6.6

Jason Bourne

Jul. 27, 2016

Jason Bourne

Jason Bourne už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal ...
Marťan
8.0

Marťan

Sep. 30, 2015

Marťan

Astronaut Mark Watney během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney ...
Interstellar
8.6

Interstellar

Nov. 05, 2014

Interstellar

Lidstvo trpí potravinovou krizí a stále se horšícími životními podmínkami, hraničící s katastrofou. Týmu vědců se podařilo objevit červí díru – ...
Památkáři
6.1

Památkáři

Jan. 24, 2014

Památkáři

Památkáři jsou unikátní vojenská jednotka, která nasazovala svůj život, aby získala zpět umělecké skvosty, které během II. světové války ...
The Zero Theorem
6.1

The Zero Theorem

Sep. 20, 2013

The Zero Theorem

Má život smysl? Právě na tuto otázku se bude snažit najít odpověď hlavní hrdina Qohen Leth ve skutečně gilliamovské psychedelii. Zdatný ...
Elysium
6.6

Elysium

Aug. 07, 2013

Elysium

Příběh filmu se odehrává v roce 2159, kdy je lidská populace velice přesným řezem rozdělena na dvě diametrálně odlišné části. Na ty ...
Liberace!
7.0

Liberace!

May. 26, 2013

Liberace!

Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí ...
Země naděje
6.6

Země naděje

Sep. 23, 2012

Země naděje

Obchodník Steve Butler přijíždí se svou obchodní partnerkou Sue Thomason do venkovského městečka. Město je silně otřesené ekonomickou krizí a oba ...
Koupili jsme zoo
7.1

Koupili jsme zoo

Dec. 08, 2011

Koupili jsme zoo

Benjamin Mee je losangeleský autor novinových sloupků a příležitostný spisovatel dobrodružné literatury, který jako svobodný otec čelí problémům ...
Nákaza
6.7

Nákaza

Sep. 08, 2011

Nákaza

Film „Nákaza“ sleduje rychlé šíření smrtícího vzduchem přenosného viru, který nemocné zabíjí během několika dnů. S rychlým šířením epidemie se ...
Správci osudu
7.0

Správci osudu

Mar. 03, 2011

Správci osudu

Můžeme sami ovlivnit svůj osud, nebo nás manipulují skryté síly? Mladý ambiciózní politik David Norris potkává krásnou tanečnici Elise Sellas ...
Opravdová kuráž
7.6

Opravdová kuráž

Dec. 22, 2010

Opravdová kuráž

Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Tátu Mattie Rossové zabil psanec Tom Chaney, který následně prchnul do ...
Život po životě
6.4

Život po životě

Oct. 22, 2010

Život po životě

Tento film vypráví příběh tří lidí, které nějakým způsobem postihla smrt. George (Matt Damon) je americký dělník, který má zvláštní napojení na ...
Zelená zóna
6.8

Zelená zóna

Mar. 11, 2010

Zelená zóna

Ocitáme se na tom nejnebezpečnějším místě na světě, na horké půdě Iráku, krátce po svržení režimu Saddáma Husajna. Jedním z nešťastníků, kteří ...
Invictus: Neporažený
7.3

Invictus: Neporažený

Nový film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda („Million Dollar Baby,” „Nesmiřitelní”), “Invictus” vypráví pravdivý příběh o ...
Informátor!
6.4

Informátor!

Sep. 18, 2009

Informátor!

Příběh natočený podle skutečné události, kterou ve své knize The Informant popisuje Kurt Eichenwald. V noci na začátku listopadu roku 1992 se ...
Youth Without Youth
6.2

Youth Without Youth

Oct. 26, 2007

Youth Without Youth

Plachý profesor lingvistiky Dominic (Tim Roth) sa v dobe pred druhou svetovou vojnou dostane k prevratnej teórie a zázračne objaví tajomstvo ...
Bourneovo ultimátum
8.0

Bourneovo ultimátum

Aug. 03, 2007

Bourneovo ultimátum

Náročnou cestu za poznáním sebe sama mu prakticky od začátku komplikovala řada nájemných zabijáků, kteří na něm pracovali z pověření jeho ...
Dannyho parťáci 3
6.9

Dannyho parťáci 3

Jun. 06, 2007

Dannyho parťáci 3

Danny Ocean (George Clooney) a jeho parta by se k návratu k tomu, co jim jde nejlépe, odhodlali jen z jednoho jediného důvodu – kdyby byl v ...
Kauza CIA
6.7

Kauza CIA

Dec. 11, 2006

Kauza CIA

Režisér Robert De Niro odhaluje pozadí vzniku CIA ve filmu inspirovaném skutečnými událostmi. 1939, život mladého Edwarda Wilsona (Matt Damon) se ...
Skrytá identita
8.5

Skrytá identita

Oct. 05, 2006

Skrytá identita

Kriminální drama Skrytá identita je zasazeno do Bostonu, kde státní policie vede válku s organizovaným zločinem. Tajný policista Billy Costigan ...
Syriana
6.9

Syriana

Nov. 23, 2005

Syriana

Politický thriller, který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu, se několika souběžnými dějovými liniemi snaží ...
Bournův mýtus
7.7

Bournův mýtus

Jul. 23, 2004

Bournův mýtus

Bourne a Marie dál žijí v anonymitě. Bournea ženou noční můry a vzpomínky. Vláčí Marii z města do města. Snaží se být vždy aspoň krok před ...