Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. se narodil 4.4.1965 v Manhattanu, New York, USA. Mnoho lidí v tu dobu již jistě předpokládalo, že se po vzoru svých rodičů, režiséra Roberta Downeyho Sr. a herečky Elsie Downey, bude chtít věnovat filmu. Předtuchy těchto lidí se staly skutečností po pouhých pěti letech. V roce 1970 ho totiž jeho otec poprvé obsadil do jednoho ze svých snímků s názvem POUND. Filmová spolupráce otec-syn trvala prakticky až do roku 1997. Během těchto let se tento mladý talentovaný herec objevil v drtivé většině děl svého méně známého režisérského otce. Z těch úspěšnějších lze jmenovat například komedie TO JE ALE TEPLO! a LÁSKA NA DRUHÝ DOTEK. Otec byl vždy jeden z hlavních Robertových vzorů, ale ne vše, co se od něj naučil, bylo pro jeho život prospěšné. Mezi méně užitečné návyky, které si od něho osvojil, patřila drogová závislost již od velmi mladého věku.

Drogová závislost, stejně tak jako závislost na otci určitě byly jedny z věcí, kterých se chtěl zbavit pokud možno co nejdříve. Ve filmové branži se mu to podařilo poprvé v jeho osmnácti letech. Tehdy si zahrál menší roli v romantické komedii MILÁČKU, JSI TO TY?. Během natáčení thrilleru PRVOROZENÝ se objevil před kamerou vedle Sarah Jessicy Parkerové, která ho okouzlila natolik, že výsledkem byl jejich sedmiletý milostný vztah. Po uplynutí dalšího léta si mohl do svého hereckého životopisu zapsat účast v akčním dramatu REBEL Z MÉ ŠKOLY, fantasy PODIVNÁ VĚDA, historickém seriálu MUSSOLINI: THE UNTOLD STORY a krátkometrážním DEADWAITU. Pohledy věhlasnějších režiséru se mu ale stále vyhýbaly. Roberta to přesto mrzet nemuselo, protože v roce 1987 byl po dlouhé době konečně obsazen do hlavní role, a to ve snímcích, které paradoxně svým způsobem tak trošku charakterizovaly jeho životní styl – SUKNIČKÁŘ a FEŤÁCI. Svoji premiéru na poli válečných filmů si odbyl o rok později ve filmu Ernesta Thompsona s názvem 1969. Sportovní komedie JOHNNY, BUĎ HODNÝ z téhož období potvrdila fakt, že s Downeym se dá počítat jako s hlavním hercem.

Přelomová role jeho kariéry se mu ovšem stále vyhýbala. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zřejmě ve formě symbolu v názvu filmu přišla tehdy čtyřiadvacetiletému Robertovi zpráva: JE NADĚJE. A opravdu – Robert totiž dostal nabídku na roli v krimi dramatu OBHÁJCE PRAVDY, kde měl konečně možnost zapůsobit po boku známějšího umělce, kterým bezpochyby James Woods byl. Zdatně sekundoval také Melu Gibsonovi v akční komedii AIR AMERICA, což byl první film s kvalitnější produkcí, ve kterém se mu naskytla příležitost zazářit. Po tomto milníku následovaly role v Hoffmanově BUBLIFUKU a v životopisném CHAPLINOVI, kde dokonce ztvárnil samotného krále komiků, za což byl v roce 1992 nominován na Oscara. V květnu téhož roku vstoupil do manželského svazku s Deborah Falconerovou, který se však po necelých dvanácti letech rozpadl. Ve fantasy SRDCE A DUŠE, zasazeného do období konce padesátých let, si zahrál trémistu Harrisona.

Komedie se opět ukázala býti Downeyho oblíbeným žánrem v roce 1993, kdy se objevil ve více než tříhodinových POSTŘIZÍCH, jejichž tvůrci se nechali inspirovat povídkami Raymonda Carvera. Po dalším úspěšném akčním filmu TAKOVÍ NORMÁLNÍ ZABIJÁCI si Newyorčan postupně začal uvědomovat, kde se nachází jeho silná stránka. ITALSKÉ NÁMLUVY by se pravděpodobně umístily někde ve středu žebříčku Robertových úspěšných filmů, avšak historický film na motivy Williama Shakespeara RICHARD III. lze řadit mezi ty, které spíše zklamaly. Roli anglického lékaře z období Stuartovců si vyzkoušel v historickém snímku ČAS SMYSLNOSTI. Svůj charakteristický styl názorně demonstroval v Tobackově ROŠŤÁKOVI a ve Figgisově LÁSCE NA JEDNU NOC. Na konci devadesátých let přišel po akčních ŠERIFECH americký TRHÁK PANA BOWFINGERA. Následovala řada rolí v méně známých filmech, z nichž většina z nich byla pro muže s židovsko-britskými kořeny zklamáním. To ale částečně kompenzovalo první dabingové obsazení v kresleném seriálu GRIFFINOVI.

Počátek nového millenia zastihl Downeyho v californské protidrogové léčebně, kam se dostal kvůli svým problémům s marihuanou, kokainem a heroinem. Na filmovém plátně se v té době objevil v Hansonových SKVĚLÝCH CHLAPECH. Po roce byl předčasně propuštěn na kauci a mohl se tedy opět začít věnovat natáčení. Dostal nabídku ze seriálu ALLY MCBEALOVÁ, kterou přijal a ukázal svůj herecký talent v plné své kráse, za což byl odměněn Zlatým Glóbem. V roce 2003 si vyzkoušel poprvé roli v hororu, který byl pojmenován GOTHIKA, a v mysteriózním muzikále ZPÍVAJÍCÍ DETEKTIV, kde ztvárnil stejnojmennou roli. O rok později navštívil díky natáčení snímku EROS sedm různých zemí. Zloděje si zahrál v krimi komedii s poutavým názvem KISS KISS BANG BANG scénáristy a režiséra Shanea Blacka. George Clooney potom Robertovi zajistil menší roli v historickém dramatu DOBROU NOC A HODNĚ ŠTĚSTÍ. V srpnu roku 2005 se Downey podruhé oženil, a to s producentkou Susan Levin.

Jako by snad uzavření druhého manželského svazku zahájilo novou etapu hercovy kariéry, pro níž byla typická spolupráce se známými herci, režiséry a výrazný úspěch. Hlavní roli pro něj připravili tvůrci krimi PRŮVODCE K ROZPOZNÁNÍ TVÝCH SVATÝCH. Při natáčení originálního TEMNÉHO OBRAZU se setkal před kamerami s Keanu Reevesem, který proslul svojí rolí Nea v Matrixu, v DIANE ARBUS: PŘÍBĚH JEDNÉ OBSESE si zahrál filmového souseda Nicole Kidmanové, pod špičkovým režisérem Davidem Fincherem zazářil v roce 2007 společně s Jakem Gyllenhaalem a Markem Ruffalo ve snímku ZODIAC, filmovými partnery mu byli také Drew Barrymore a Robert Duvall v romantickém dramatu ŠTĚSTÍ VE HŘE. Méně známá role ředitele v komedii CHARLIE BARTLETT představovala jen dozvuk starých časů.

Slovo úspěch posunula do zcela jiné dimenze Robertova role Kirka Lazara v akční komedii TROPICKÁ BOUŘE, byl za ni totiž nominován na Oscara jakožto herec ve vedlejší roli. Jeho herecká kariéra nabrala nový rozměr poté, co si ho režisér Jon Favreau vybral jako představitele boháče Tonyho Starka do blockbusteru IRON MAN. Tento úspěch byl pro tehdy třiačtyřicetiletého Roberta enormní, protože ho Favreau upřednostnil před Tomem Cruisem, který měl o tuto roli velký zájem. Downeyho si údajně vybral proto, že sám herec se v charakteru Iron Mana viděl a chápal, jakým způsobem by ho měl zahrát. To se také potvrdilo a ujistili se o tom i komixoví fanoušci po celém světě. Robert se stal rázem jednou z největších hollywoodských hvězd. Svoje postavení zpečetil v roce 2009, kdy po hudebním dramatu SÓLISTA přišla příležitost si zahrát nejznámějšího světového komisaře. Za práci ve snímku SHERLOCK HOLMES byl v roce 2010 odměněn Zlatým Glóbem pro nejlepšího herce v jeho oblíbeném oboru – komedii.

Tento metr sedmdesát tři centimetrů vysoký sympatický herec však i po velkých úspěších neusnul na vavřínech. Na filmovém plátně se brzy ukázal v road movie NA DORAZ a vrátil se také jako Tony Stark v IRON MANOVI 2 a jako Sherlock Holmes v SHERLOCK HOLMES: HRA STÍNŮ. Pokus sjednotit svoje komixové hrdiny do jednoho celovečerního filmu vyšlo studiu Marvel na jedničku, a tak si Robert mohl po filmu AVENGERS užívat svoji rostoucí slávu. V roce 2013 bylo natočeno třetí pokračování o bohatém géniovi IRON MAN 3, Downey si ale po několika filmech, ve kterých ho ztvárnil, uvědomil, že pokud nechce být mezi diváky zaškatulkován jako muž jedné role, musí se stát součástí také zcela odlišných projektů, a proto se v roli právníka objevil v dramatu SOUDCE. Režiséru Favreauovi se odvděčil za to, co pro něho udělal, a krátce vystoupil v jeho komedii CHEF.

V dubnu roku 2015, kdy byl uveden do kin AVENGERS: AGE OF ULTRON, oslavil Robert Downey Junior padesáté narozeniny.

Robert Downey Jr. se narodil 4.4.1965 v New Yorku City ve Spojených Státech. Jako syn nezávislého filmaře Roberta Downeyho Sr. a herečky Elsie Ford se Robert dostal před kameru již ve svých pěti letech ve filmu Pound. Kvůli otcově práci se rodina často stěhovala, Robert krátce studoval balet v Londýně a po rozvodu svých rodičů zůstal s otcem v New Yorku. Později se však odstěhoval do Los Angeles a rok navštěvoval střední školu v Santa Monice, dokud do nevyhodili.

Jeho otec mu pomohl najít agenta. Downey si zahrál malou roli ve filmu Firstborn, kde se potkal s nynější hvězdou seriálu Sex ve městě Sarah Jessicou Parker. Po dvoutýdenní známosti spolu začali bydlet, jejich vztah vydržel přibližně sedm let. Průlomem v kariéře se stal televizní pořad Saturday Night Live a film Less Than Zero. Poté se Downeymu začaly hrnout nabídky, mimo jiné na hlavní roli ve filmu Chaplin, která mu vynesla mnoho ocenění a nominaci na Oscara.

Rok nato se po šestitýdenní známosti oženil se zpěvačkou a modelkou Deborah Falconer. Další rok se jim narodil syn Indio. Jejich vztah začal mít trhliny kvůli Robertově závislosti na kokainu a dalších omamných látkách. Po mnoha Robertových zatčeních Deborah požádala o rozvod.

Downey strávil rok a půl v jednom z kalifornských vězení a absolvoval mnoho odvykacích procesů. Z léčeben zásadně utíkal. Do filmového průmyslu se nakrátko vrátil v roli právníka Larryho Paula v seriálu Ally McBealová, díky které získal Zlatý Glóbus a nominaci na Emmy. Poté byl však znovu obviněn z přechovávání a užívání drog a byl opět zatčen.

Avšak od roku 2002 se Robert naplno vrátil ke hraní. Byl obsazen do hlavních rolí ve filmech Detektiv a Gothika. Při natáčení druhého zmíněného filmu začal Robert chodit s jeho producentkou Susan Levin, se kterou se později zasnoubil. Downey dále získává mnoho nabídek, a tak budeme moci dále vídat jeho herecké schopnosti na filmovém plátně.

Recently added

Dolittle
5.6

Dolittle

Jan. 01, 2020

Dolittle

Doktor Dolittle bol tak výnimočný, že ho menovali osobným lekárom anglickej kráľovnej Viktórii. Avšak to je už minulosť. Pred pár rokmi ovdovel a ...
Avengers: Endgame
8.4

Avengers: Endgame

Apr. 24, 2019

Avengers: Endgame

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve ...
Soudce
7.4

Soudce

Oct. 08, 2014

Soudce

Úspešný právnik Hank Palmer (Robert Downey Jr.) dostane správu o tom, že zomrela jeho matka. Z veľkomesta sa preto vracia po dlhej dobe naspäť ...
Šéf
7.3

Šéf

May. 08, 2014

Šéf

Komediální příběh o šéfkuchaři, který ztratil svou práci v restauraci a začal si vydělávat jako řidič nákladního automobilu s potravinami, kde se ...
Iron Man 3
7.2

Iron Man 3

Apr. 18, 2013

Iron Man 3

Tretí diel série Iron Man je primerane svojmu poradovému číslu aj patrične vyšperkovaný. Diváci sa môžu tešiť na úžasné efekty, ktoré posúvajú ...
Avengers
8.0

Avengers

Apr. 25, 2012

Avengers

Z nebies na Zem prichádza zlo a tajný agent Nick Fury musí zostaviť bojový tím Avengers, aby ochránil ľudstvo. Na pomoc mu prichádzajú najlepší z ...
Na doraz
6.5

Na doraz

Nov. 04, 2010

Na doraz

Mierne nervovo vypätý nastávajúci otec (Robert Downey jr.) je nútený vydať sa na bláznivú cestu stopom spolu s univerzitným povaľačom (Zach ...
Iron Man 2
7.0

Iron Man 2

Apr. 28, 2010

Iron Man 2

Tony Stark, majiteľ veľkej zbrojárske firmy a vynálezca špeciálneho obleku Iron Mana, odmieta snahy vlády o vydanie svojej technológie pre ...
Sherlock Holmes
7.6

Sherlock Holmes

Dec. 23, 2009

Sherlock Holmes

Nové dynamické stvárnenie najznámejších postáv Arthura Conana Doyla vo filme Sherlock Holmes, postaví Holmesa a jeho verného partnera Watsona ...
Sólista
6.7

Sólista

Apr. 24, 2009

Sólista

Publicista Steve Lopez se ocitl ve slepé uličce. Novinový průmysl je vzhůru nohama, jeho manželství s kolegyní novinářkou se rozpadlo. Nedokáže ...
Tropická bouře
7.0

Tropická bouře

Aug. 09, 2008

Tropická bouře

Pätica hercov, medzi ktorými nechýba akčný hrdina Tugg Speedman (nabúchaný Ben Stiller), drogovo závislý Jeff “Tučko” Portnoy (blonďavý Jack ...
Iron Man
7.9

Iron Man

Apr. 30, 2008

Iron Man

Tony Stark (Robert Downey Jr.) je mladý génius, miliardár, playboy a filantrop. Ako syn legendárneho vynálezcu a obchodníka so zbraňami Howarda ...
Charlie Bartlett
7.0

Charlie Bartlett

May. 01, 2007

Charlie Bartlett

Soukromá střední škola – prachy kam se podíváš, všichni študáci tu důvěrně znají alkohol i drogy. Charlie Bartlett (Anton Yelchin) do ...
Štěstí ve hře
5.9

Štěstí ve hře

May. 01, 2007

Štěstí ve hře

Hráč pokeru Huck Cheever je brilantní, ale současně vznětlivý a podléhající emocím. Dokáže během chvíle vyhrát sto tisíc dolarů, ale stejně ...
Zodiac
7.7

Zodiac

Mar. 02, 2007

Zodiac

Příběh filmu vychází ze skutečných událostí a vypráví o masovém vrahovi, který po několik desetiletí děsil obyvatele San Francisca a zavaloval ...
Průvodce k rozpoznání tvých svatých
7.0

Průvodce k rozpoznání tvých svatých

Příběh vychází z režisérova života, zvláště z let dospívání, které prožil v newyorské čtvrti Queens. Když se Dito po dvaceti letech vrací z ...
Temný obraz
7.1

Temný obraz

May. 25, 2006

Temný obraz

Temný obraz vznikl podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka. Propletený, zábavný příběh z blízké budoucnosti, o lidech ...
Jak jsem se stal psem
4.4

Jak jsem se stal psem

Mar. 09, 2006

Jak jsem se stal psem

O mužovi, ktorý sa snaží žiť normálnym životom napriek faktu, že sa občas zmení na ovčiarskeho psa. Premena na psa mu bráni v kariére, ale naučí ...
Dobrou noc a hodně štěstí
7.4

Dobrou noc a hodně štěstí

Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthyhym. ...
Kiss Kiss Bang Bang
7.5

Kiss Kiss Bang Bang

Sep. 05, 2005

Kiss Kiss Bang Bang

Harry (Robert Downey Jr.) je v podstate slušný chlap. Je síce bezvýznamný zlodejíček, no chce konať správne… Len nevie, ako na to. Jedného ...
Game 6
5.8

Game 6

Mar. 10, 2005

Game 6

Talentovaný dramatik Nicky je celoživotním oddaným fanouškem baseballového týmu Boston Red Sox. V den napjatě očekávané premiéry jeho poslední ...
The Route V50
7.8

The Route V50

Mar. 01, 2004

The Route V50

Skvělí chlapi
7.2

Skvělí chlapi

Feb. 22, 2000

Skvělí chlapi

Grady Tripp je usedlý univerzitní profesor, který má problém. Kdysi napsal vynikající knihu, ale teď neví, jak zakončit druhou. A nepovede se mu ...
Láska na druhý dotek
5.1

Láska na druhý dotek

V Los Angeles bydlí dívka jménem Hugo (Alyssa Milano), která se živí poněkud nezvyklým zaměstnáním, zajišťuje dokonalé vyčištění zahradních ...