Ryan O'Neal

Charles Patrick Ryan O’Neal se narodil přímo v Los Angeles. Dědeček z matčiny strany byl Ir, babička Ruska. Otec byl hollywoodským scénáristou a oba rodiče také hráli. Bratr Kevin se také vydal po filmařské dráze. V Mnichově, kde otec krátce pracoval pro Rádio Svobodná Evropa, vystudoval Ryan americkou střední školu. V mládí vcelku úspěšně boxoval (13 knockautů), v letech 1956-57 se účastnil amatérských turnajů „Golden Gloves“.

Hereckou kariéru začínal jako komparsista a kaskadér. Poprvé si zahrál v německém seriálu „Tales of the Vikings“ (1959), počátkem 60. let byl k vidění v různých westernových sériích (hostoval například v „Two Faces West“, pravidelně vystupoval v „Empire“). Velké popularity dosáhl v letech 1964-1966, kdy se vysílal seriál „Peyton Place“ (s Leslie Nielsenem a tehdejším nováčkem Miou Farrow).

U filmu měl raketový nástup: drama LOVE STORY (1970) a hned nominace na Cenu Akademie pro „nejlepšího herce“ a Zlatý glóbus. V roce 1973 skončil na 2. místě (za Clintem Eastwoodem) v žebříčku deseti kasovně nejúspěšnějších hvězd! Zazářil v sérii komedií režiséra Bogdanoviche jako CO DÁL, DOKTORE? (1972, s Barbrou Streisand), PAPÍROVÝ MĚSÍC (1973, s dcerou Tatum, která za tuto roli získala Oskara a Ryan svůj druhý Zlatý glóbus) nebo BIJÁSEK (1976, opět s Tatum O’Neal).

K dalším filmům z té doby patří Kubrickovo dobrodružné historické drama BARRY LYNDON (1975), pokračování LOVE STORY s názvem OLIVERŮV PŘÍBĚH (1978) a film plný honiček ŘIDIČ z téhož roku. Uvažovalo se o něm pro obsazení role Michaela Corleoneho – KMOTR (1972) a původně měl hrát i Rockyho – ROCKY (1976, scénárista Sylvester Stallone si však při prodeji práv vymínil, že hlavní roli ztvární on sám).

Koncem 70. let filmová kariéra Ryana O’Neala uvadala. V 80. letech ještě přišla zdařilá dobrodružně akční záležitost ZELENÝ LED (1981) s Omarem Sharifem a Anne Archer, za zmínku stojí jeho „režisér“ z komedie IRRECONCILABLE DIFFERENCES (1984), kde jeho postava volně vycházela z osudů skutečného režiséra Bogdanoviche. Na obrazovky se pak vrátil začátkem 90. let se seriálem „Good Sports“ (po boku s Farrah Fawcett) a objevoval se i v seriálu „Sběratelé kostí“ (2007-2008).

Byl blízkým přítelem Lee Majorse, postupně mu však byla bližší jeho žena, Farrah Fawcett, se kterou následně strávil hezkou řádku let. V roce 1997 se rozešli, v roce 2001 mu byla zjištěna chronická leukémie, v roce 2006 měl už nejhorší za sebou a byl oporou Farrah během jejího vlastního boje s rakovinou. V červnu 2009 jí údajně znovu položil otázku ohledně sňatku, ke svatbě však již nedošlo: koncem měsíce Farrah zemřela (podle O’Neala tehdy se sňatkem souhlasila).

Ženatý byl s herečkami Joannou Cook Moore (1963-1967) a Leigh Taylor-Young (1967-1973). Má čtyři děti: už zmíněnou Tatum a syna Griffina (s Mooreovou), Patricka (s Taylor-Youngovou). Syn Redmond James (nar. 1985) pochází ze vztahu s Fawcettovou. Ryan O’Neal byl tchánem Johna McEnroa a Rebeccy De Mornay a během života udržoval údajně poměr i s Ursulou Andress, zpěvačkou Dianou Ross a nikaragujskou kráskou Biancou Jagger, dřívější ženou Micka Jaggera.

 

Recently added

An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn
3.5

An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn

Dobýt Hollywood se dá všelijak. Alan k tomu použil poněkud neobvyklou a skutečně radikální metodu. Po dokončení filmu, který stál 220 milionů ...
Barry Lyndon
8.1

Barry Lyndon

Nov. 26, 1975

Barry Lyndon

Príbeh bezvýznamného írskeho hochštaplera, ktorému sa podarí postúpiť na vyššie miesta v spoločenskom rebríčku len preto, aby napokon zažil tvrdý ...