sledovatstiahnut

http://www.totalfilm.cz | Vítejte na 11. ročníku Festivalu bollywoodského filmu. Také jste si všimli, o kolik stoupl za posledních pár let příliv turistů z Indie, potažmo celé jihovýchodní Asie? Samozřejmě to souvisí s tím, jak se indická střední třída emancipuje a jak pomalu bohatne, ale proč cestovatelé do svých itinerářů začali masově přidávat právě Prahu? Odpověď může být velmi jednoduchá — ano, i tímto je „vinen” Bollywood. Když se před třemi lety v Praze natáčel indický film Rockstar, všimnul si toho málokdo. Příběh zpěváka, kterému sláva popletla hlavu, se však skvěle trefil do nálady indického publika a utržil 17 milionů dolarů. Od té doby je možné potkat v centru naší metropole skupinky turistů, kteří skloněni nad mapou hledají „starý most z toho filmu” či se na Pražském hradě nadšeně fotografují na místě, kde Ranbir Kapoor pěl svou milostnou píseň.

Bylo by zajímavé zjistit, jestli to takhle funguje i naopak. Jestli si vy, pravidelní i náhodní diváci bollywoodského festivalu při svém putování po Indii někdy vzpomenete na scénu ze svého oblíbeného filmu nebo překvapíte taxikáře znalostí písně, která právě hraje v rádiu. Bylo by to skvělé, neboť i z tohoto důvodu jsme kdysi festival zakládali — umožnit divákům shlédnout úspěšné filmy, které doslova hltá celý svět. Jistě, dnes si spoustu těchto filmů můžeme dopřát prostřednictvím internetu, ale právě projekce indických filmů v kině Světozor pro několik set diváků různého původu, jazyka či vyznání jsou důkazem, že elektrizující i uvolněná atmosféra sdíleného zážitku je nenahraditelná.

Letos jsme pro vás opět připravili co nejpestřejší masalu toho nejlepšího, co nabízí indické distribuční firmy, a budeme rádi, když se k nám připojíte a díky filmům společně procestujeme tuto nádhernou, ale i náročnou a složitou zemi křížem krážem. Navštívíme Darjeeling (Barfi!), chybět nemůže samozřejmě Goa, i když asi jinak, než očekáváte (Go Goa Gone), milovníci hor se jistě vydají do Himalájí (Yeh Jawaani Hai Deewani) či do Kašmíru (Mission Kashmir), porci opravdové exotiky tentokrát obstará dovolená na Fiji (Table No 21). Samozřejmě budete moci ochutnat indickou kuchyni, zanakupovat si na jarmarku, vyhrát hodnotnou cenu ze Sanu Babu, zapařit na taneční party a ještě mnoho dalšího.

Komentáre

comments

Category:

Trailery