sledovatstiahnut

Anomalisa (2015)

anomalisa

Anomalisa (2015) online film
Michael Stone se velmi úspěšně živí jako životní motivátor, tedy jako člověk, který i tomu největšímu smolaři vysvětlí, jak žít, aby se měl co nejlíp, byl v životě šťastný, úspěšný a spokojený. Michael umí poradit ostatním, ale ne sám sobě. Netuší, co si má počít. Právě přicestoval do Cincinnati, kde má pozitivně motivovat účastníky kongresu pro pracovníky zákaznických linek. Ubytuje se v hotelu, který je stejný jako ostatní hotely, kterými za ta léta prošel, absolvuje sérii naučených rituálů a dost možná by tu dočasnou krizi identity zahnal chlastem a spánkem, kdyby nepotkal Lisu Hesselmanovou, nesmírně plachou obchodní manažerku, která je jeho velkou fanynkou. Lisa vrátí Michaelovi chuť do života, především proto, že je jiná, vymyká se z uniformity ostatních lidí. Paradoxem je, že právě tahle neschopnost zapadnout Lisu samotnou na sobě nesmírně trápí. Chtěla by to změnit, ale hrozí akutní nebezpečí, že když přestane být anomální Lisou, tedy Anomalisou, mohla by ztratit i Michaela.
Zřejmě nejoriginálnější americký scenárista současnosti Charlie Kaufman (Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malkoviche) se ve svém druhém režijním počinu vydává do melancholického a sarkastického světa Michaela Stonea. Michael je uznávaným řečníkem v oblasti služeb zákazníkům a přijíždí do hotelu, kde má mít na kongresu projev pro stovky účastníků. Svět je ale pro něj již tak nezajímavý, že všichni lidé včetně jeho ženy a dcery mluví stejným hlasem ‒ než potká Lisu. Propracovaná stop-motion animace je unikátním výtvarným ztvárněním příběhu člověka, který zjišťuje, že možná ještě není nutné lámat hůl nad lidskou existencí.
Hlavním hrdinou druhého režijního počinu scenáristy Charlieho Kaufmana a spolurežiséra Dukea Johnsona je muž ve středních letech Michael Stone, který je autorem bestselleru o správném fungování zákaznického servisu a call centra. Jako vyhlášený řečník je pozván na seminář, kde má na toto téma přednést řeč. Michael je však paradoxně člověk, pro kterého komunikace s ostatními lidmi představuje velký problém. Než k proslovu dojde, seznámí se náhodně v hotelu – ústředním dějišti filmu – s Lisou, která, zdá se, může být lékem na jeho negativní pohled na život. Povědomé schéma získává animovaným provedením zajímavý rozměr. Autoři se například rozhodli přiznat animační postupy, když loutkám neodmazali mezery mezi výměnnými částmi obličeje, jak je běžné. Zároveň se celý snímek odehrává v jakémsi snovém oparu. Onen sarkastický a melancholický svět, jemuž kraluje Michael se vzácnou Frégoliho poruchou, kdy mu zjednodušeně řečeno připadají všichni lidé stejní, se tak zdá nedůvěryhodný. Kombinace postupů hraného filmu a vyjadřovacích prostředků animace totiž průběžně vytváří svůdné napětí, kdy nevíme, zda film brát jako metaforu, anebo kdy je snem a kdy zvláštním „hraným filmem.”
Michael Stone je autor knih na téma zákaznického servisu. Relativně slušný pán, který bojuje s neschopností sblížit se s jinými lidmi. Jedné noci Mike při rutinní služební cestě potkává někoho, kdo navždy změní jeho život.
Anomalisa je americké stop-motion animované melancholické drama, režírované Charliem Kaufmanem a Dukem Johnsonem. Vychází ze hry, kterou napsal právě Charlie Kaufman.
Michael Stone sa veľmi úspešne živí ako životný motivátor, teda ako človek, ktorý i tomu najväčšiemu smoliarovi vysvetlí, ako žiť tak, aby sa mal čo najlepšie a bol v živote šťastný, úspešný a spokojný. Dokáže výborne poradiť iným, ale sám sebe nie. Nevie, čo si má počať. Práve pricestoval do Cincinnati, kde má pozitívne motivovať účastníkov kongresu pre pracovníkov zákazníckych liniek. Ubytuje sa v hoteli, ktorý je rovnaký ako všetky ostatné hotely, ktorými za tie roky prešiel a absolvuje sériu naučených rituálov… Pravdepodobne by túto krízu tak ako obvykle zahnal chlastom a spánkom, keby nestretol Lisu Hesselmanovú, nesmierne plachú obchodnú manažérku, ktorá je jeho veľkou fanúšičkou. Lisa vráti Michaelovi chuť do života, predovšetkým preto, že je iná, vymyká sa z uniformity ostatných ľudí. Paradoxom je, že práve táto neschopnosť zapadnúť Lisu samotnú na sebe nesmierne trápi. Chcela by to zmeniť, ale hrozí akútne nebezpečie, že keď prestane byť anomálnou Lisou, tedy Anomalisou, mohla by stratiť i Michaela.
Meno Charlie Kaufman sa väčšine filmových nadšencov spája so zvláštnymi snímkami. Renomovaný scenárista teraz prichádza s ďalším pozoruhodným dielom, tragikomédiou Anomalisa využívajúcou bábkovú animáciu. Vyše trojročné prípravy boli odmenené prestížnym ocenením – Veľkou cenou poroty, ktorú si Kaufman spolu s Dukeom Johnsonom odniesli z festivalu v Benátkach. Anomalisa rozpráva príbeh motivačného spíkra Michaela Stonea, ktorý aj napriek úspechu, obdivu a uznaniu nie je spokojný. Nedokáže sa vyrovnať s pocitom, že všetko a všetci sú monotónni, rovnakí, všední. Zlom nastáva počas služobnej cesty do Cincinnati, kde stretáva Lisu. A prichádza vytúžená anomália. Vytrhnutie zo stereotypu. Hoci ide o animovaný film, diváci sa dokážu plne stotožniť s figúrkami, smiať sa na vyobrazení najrôznejších bežných nepríjemností spojených so služobnými cestami, ale aj tŕpnuť a prežívať silné momenty uvedomovania si vlastnej identity, sexuality a osamelosti.
Tragikomédia Anomalisa rozpráva príbeh motivačného spíkra Michaela Stona, ktorý ani napriek úspechu, obdivu a uznaniu nie je spokojný. Nedokáže sa vyrovnať s pocitom, že všetko a všetci sú monotónni, rovnakí, všední. Zlom nastáva počas služobnej cesty do Cincinnati, kde stretáva Lisu. A prichádza vytúžená anomália. Vytrhnutie zo stereotypu. Hoci ide o bábkový animovaný film, diváci sa dokážu plne stotožniť s figúrkami, smiať sa na zobrazení najrôznejších bežných nepríjemností spojených so služobnými cestami, ale aj tŕpnuť a prežívať silné momenty uvedomovania si vlastnej identity, sexuality a osamelosti.

Komentáre

comments