sledovatstiahnut

Nejrozsáhlejší a nejnákladnější projekt v historii evropské HBO se vrací do období novodobých českých dějin, které v hraném filmu dosud nebylo zpracováno.
Začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Na příběhu mladé pravničky, která se ujala zastupovaní matky Jana Palacha ve sporu s vyznamným komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu tehdejši československé společnosti — od tichého vzdoru vrcholíciho Palachovým pohřbem, po rostoucí rezignovanost a nastupující normalizaci.

Hvězdně obsazené drama, jehož scenář napsal Štěpan Hulík, vypraví o nasledcích Palachovy oběti a počatcíh normalizace v posrpnové ČSSR. Jeho hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která zastupovala Palachovu matku Libuši (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze. Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba). Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlašením o takzvaném „studeném ohni”. Film, rozčleněný do tří samostatných kapitol, připominá i sebeobětovaní Jana Zajíce z února 1969. Zobrazuje také dění ve studentských kruzích a kolaborantské activity přislušniků StB, již se Palachův odkaz snažili vymazat z narodního povědomí.

Drama se opírá o špičkové herecké výkony (důležité party ztvárnilic a řada dalších elitních českých a slovenských herců) a má aktualní mravní přesah. Vypraví o individualní statečnosti, ale i o lamání charakterů a následné mravní devastaci, s nimiž se česká společnost potýka i v polistopadových dobách.

Zdůrazňuje roli jedinců, kteří riskují existence, či dokonce obětují život kvůli zdánlivě nedosažitelným ideálům. Mravně vypjaté drama HOŘÍCÍ KEŘ, jehož epilog připomíná události z ledna 1989 během takzvaného „Palachova týdne”, je jedinečným historickým svědectvím. Proliná se nadčasovou výpovědí o ničivých účincích konformismu a nesamozřejmosti svobody.

Komentáre

comments

Category:

Trailery