sledovatstiahnut

Rudý kapitán (2016)

rudy kapitan

Rudý kapitán (2016) online film
Je rok 1992 a Československo sa rozpadáva. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, ale klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a Cirkvi svätej môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy” ale málokto prežije..

Kriminální thriller Rudý kapitán natočil režisér a producent Michal Kollár podle stejnojmenného knižního bestselleru jednoho z nejúspěšnějších a nejprodávanějších spisovatelů detektivních románů Dominika Dána. Film plný digitálních efektů a filmových triků nás zavádí doprostřed pátraní po okolnostech mafiánsky vypadající popravy, jejíž záhadné pozadí a spletité souvislosti se pokouší vyřešit nekonformní dvojice detektivů. Případ vyšetřovaní je zasazený do poloviny 90. let dvacátého století, ale důkazy přivádějí kriminalisty na stopu o mnoho staršího data. Rukopis zločinu totiž vede k odhalení okolností týkajících se tajné mise StB, která se tímto způsobem snažila zahladit stopy a vypořádat se s nepohodlným svědkem jejich špinavých aktivit. Případ poukazuje na propojení státní bezpečnosti s vysokými představiteli církve.
Evokace dobové Bratislavy, dynamika děje a akční scény honiček a fyzicky náročných krvavých bitek si vyžádaly množství digitálních retuší, trikových efektů a důmyslných režijně-střihových kombinací. Drsný kolorit vyprávění dotváří pouliční žargon na oko netradičních, jako z filmu noir vystřižených hlavních hrdinů. Výprava filmu nenechala nic náhodě a filmová scénografie se opírá o množství precizně vybraných dobových detailů. Výstavba vyprávění i celková atmosféra příběhu připomínají akční thrillery, kulisy Bratislavy zase zprostředkovaly vhodnou postsocialistickou scenerii, v které se tajní neustále míchají do věcí veřejných a neštítí se organizovaně ovlivňovat dění. O tom, zda se vyšetřovatelům podaří vystopovat Rudého kapitána a uzavřít staronový případ, by se měli jít přesvědčit zejména ti, kdo mají rádi přímočaré akční příběhy s detektivní zápletkou a kvalitně zvládnutými žánrovými konvencemi

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána, specialistu na „konečné” výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá..

Komentáre

comments